1. Survival – niechcący otarłeś się o barszcz Sosnowskiego. Co zrobić?
A. Umyj skórę wodą z mydłem i unikaj słońca.
B. Posmaruj skórę kremem lub wazeliną, by natłuścić, i zabandażuj.
C. Miejsce kontaktu przez dłuższy czas trzymaj pod lodowatą wodą
Sok barszczu Sosnowskiego ma silne właściwości drażniące, które uaktywniają się pod wpływem słońca i promieni ultrafioletowych. Wtedy występuje silna reakcja uczuleniowa, w wyniku której mogą powstać pęcherze jak po oparzeniach II i III stopnia.
Co radzą specjaliści od survivalu? Po pierwsze, przemyj skórę letnią wodą z mydłem. Po drugie, przez przynajmniej dwie doby chroń skórę przed słońcem, i to nawet jeśli nie ma żadnych objawów. Pamiętaj, że występują one dopiero 30-120 minut po kontakcie z rośliną, a powyższe środki zaradcze najlepiej zastosować od razu po dotknięciu (jego konsekwencją może też być biegunka). Na pęcherze (jeśli nie pękły) może pomóc maść z hydrokortyzonem.
Poprawna odpowiedź: A
2. Survival – kumpel rozciął rękę i krwawi jak diabli. Co zrobisz, żeby zatrzymać krwawienie?
A. Zrobisz z paska i patyka prowizoryczną opaskę uciskową powyżej rany.
B. Zdejmiesz koszulkę, zwiniesz ją w kulkę i mocno przyciśniesz do rany
Opaska uciskowa to stara szkoła survivalu i trochę już nieaktualna. W przypadku silnych krwotoków zrób tak: przyłóż coś czystego (np. koszulkę) i uciśnij mocno obiema dłońmi krwawiące miejsce. Uciskanie żył i tętnic poniżej (w przypadku żył) i powyżej (tętnice) rany nie jest już zalecane. Przytrzymaj kilka minut i opatrz ranę, gdy krew przestanie lecieć. Opaskę uciskową zachowaj na sytuacje ekstremalne.
Poprawna odpowiedź: B
3. Survival – jesteś w środku niczego i właśnie odkryłeś na stopie odcisk wielkości pięciozłotówki. Powinieneś:
A. Przekłuć i zabandażować.
B. Zostawić jak jest, zawiązać mocniej buty i napierać dalej.
C. Natłuścić miejsce kremem, wazeliną albo oliwką, żeby zmniejszyć tarcie.
W opcji B but nadal będzie obcierał wrażliwe miejsce, które zrobi się coraz bardziej bolesne. Natłuszczanie też nie pomoże, ponieważ środek, którym to zrobisz, zaraz się zetrze oraz sprawi, że skóra stanie się wilgotna i bardziej podatna na urazy.
W książkach o survivalu przewija się głównie ten patent: ostrożnie przekłuj skórę i wyciśnij płyn, który się pod nią zebrał. Nie odrywaj skóry i nie odsłaniaj rany. Na koniec zabezpiecz odcisk bandażem albo dużym plastrem, by ograniczyć tarcie i ochronić przez zakażeniem.
Poprawna odpowiedź: A
4. Survival – jeżeli nie masz pod ręką AED albo każe Ci on robić resuscytację krążeniowo-oddechową, jak długo masz ją wykonywać?
A. Aż przybędzie fachowa pomoc.
B. Aż sytuacja stanie się niebezpieczna.
C. Odpowiedź A lub B.
D. 10 minut. Potem nie ma to już sensu.
Nie ma żadnej normy czasowej, po której można uznać, że reanimacja nie przyniesie już efektu. Znane są przypadki, kiedy trwała nawet pół godziny, a życie poszkodowanego zostało w końcu uratowane. Dlatego nie przestawaj wykonywać naprzemiennych wdechów i ucisków klatki piersiowej do momentu, aż ofiarę przejmą sanitariusze albo stanie się to dla Ciebie niebezpieczne (bo np. wybuchł pożar).
Poprawna odpowiedź: C
5. Survival – jesteś na szlaku i zbliża się burza. Biją pioruny. W takiej sytuacji:
A. Szukasz schronienia pod drzewem.
B. Ustawiasz się pod skalną ścianą.
C. Kładziesz się płasko na ziemi w otwartym terenie.
D. Nic z powyższych.
Wysokie obiekty przyciągają pioruny, więc instynktowna reakcja, żeby się pod nimi chronić, może szybko wpędzić Cię w kłopoty. Lepiej szybko spod nich wyjdź, żeby zmniejszyć ryzyko porażenia. Najlepszy ruch survivalowy: zostań na otwartej przestrzeni i przykucnij ze złączonymi stopami, ramiona zapleć dookoła kolan. Opuść nisko głowę. Jeśli masz pianową matę do spania, możesz umieścić na niej stopy. Jeśli tylko masz czas, wycofaj się do samochodu (chyba że jest to kabriolet z miękkim dachem) – to najlepsze z możliwych schronień.
Poprawna odpowiedź: D
6. Survival – kiedy prąd zacznie wyciągać Cię na otwarte morze, powinieneś:
A. Płynąć z całych sił w kierunku brzegu.
B. Położyć się na plecach i unosić, czekając, aż prąd zelżeje.
C. Płynąć równolegle do brzegu, aż prąd osłabnie.
D. Odpowiedź B oraz C.
Instynkt może podpowiadać, żeby sprintem ruszyć prosto w kierunku brzegu. Zły wybór: walka z prądem sprawi, że szybko opadniesz z sił. Zamiast tego płyń równolegle do wybrzeża, licząc się z tym, że prąd nieco wyniesie Cię na otwarte morze. Kiedy poczujesz, że słabniesz, możesz położyć się na plecach, żeby trochę odpocząć. W końcu osiągniesz nieco spokojniejsze wody i wtedy będziesz mógł rozejrzeć się za najlepszą (niekoniecznie najkrótszą) drogą do brzegu.
Poprawna odpowiedź: D
7. Survival – oparzyła cię meduza. Jak masz się zachować?
A. Zaklnij siarczyście i polej miejsce oparzenia octem.
B. Zaklnij siarczyście, a potem na nie nasikaj.
C. Posyp oparzenie sodą oczyszczoną.
D. Przemyj ranę zimną wodą albo obłóż lodem.
Macki meduz są zakończone mikroskopijnymi żądłami z toksyczną substancją, które potem zostają na skórze. Przemywanie, tarcie, okładanie lodem nic nie da, spowoduje tylko mocniejsze rozchodzenie się jadu. Nie sprawdzają się patenty z moczem albo sokiem z cytryny, które nie są wystarczająco kwasowe, aby zneutralizować jad. Według osób, które mają survival w małym paluszku, z tym zadaniem może sobie poradzić ocet.
Po kolei: usuń parzydełka (np. kartą kredytową, nie palcami, bo ciągle parzą), potem ocet i ciepła woda – około 45 °C (nieco cieplejsza od prysznica). Obrzęk zmniejszy krem z hydrokortyzonem.
Poprawna odpowiedź: A (przekleństwa opcjonalne)