Strategia w "Papier, kamień, nożyce" [Porady ekspertów]

Specjaliści współpracujący z MH musza mierzyć się z wieloma podchwytliwymi pytaniami czytelników. Zobacz, jak poradzili sobie tym razem,

papier, kamień, nożyce, eksperci MH

Czy jest jakiś sposób, żeby zawsze wygrywać w papier, kamień i nożyce?

Nie ma takiego sposobu i być nie może. Przecież gdyby istniała strategia gwarantująca zwycięstwo, to w symetrycznej grze, jaką jest papier, kamień i nożyce (PKN), Twój przeciwnik mógłby użyć dokładnie tej samej strategii. To prowadzi do sprzeczności. W PKN wygrasz tylko wtedy, gdy dzięki szczęściu lub trafnemu przewidywaniu odgadniesz akcję przeciwnika. To drugie czasem jest możliwe: gdy on siedem razy z rzędu wybrał kamień, zapewne zrobi to też ósmy raz, więc zagranie nożyc ma sens.

Przeczytaj też: Jak wygrywać w życiu?

Gracz bystrzejszy od przeciwnika może czasem skłonić rywala do postępowania (przez pewien czas) po swej myśli. Albo przejrzeć jego sposób gry i wykorzystać tę wiedzę. Jednak możliwość skutecznej obrony istnieje, nawet jeżeli Twoim przeciwnikiem jest geniusz potrafiący czytać w myślach. Możesz użyć strategii mieszanej. Polega ona na wyborze w każdej rozgrywce swojego ruchu w sposób losowy, na przykład przez rzut kostką. Wtedy nie da się przewidzieć Twojej akcji, bo nawet jeśli rywal zda sobie sprawę, że grasz stategią mieszaną, nie będzie wiedział, co wypadnie na kostce.

dr Marcin Malewski, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Od miesięcy pracuję na umowie o dzieło. Robię cały czas to samo. Czy mogę jakoś wymóc na pracodawcy podpisanie umowy o pracę?

Umowa o dzieło jest popularną formą współpracy. Zasadność jej stosowania zależy od charakteru wykonywanych czynności. Zgodnie z kodeksem pracy umowa o pracę jest jedyną możliwą formą zatrudnienia w przypadku, gdy wykonujesz swoje obowiązki pod kierownictwem pracodawcy w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego. Brak wskazanych przesłanek dopuszcza współpracę na podstawie umowy o dzieło.

Fakt wykonywania tych samych czynności nie ma tutaj znaczenia. Dopuszczalne jest cykliczne realizowanie dzieła jednego rodzaju (np. projektu witryny internetowej). Gdy jednak świadczona działalność wypełnia przesłanki umowę o pracę, możesz wystąpić z pozwem do sądu o ustalenie stosunku pracy. Ze względu na konieczność udowodnienia swoich racji przydatne będą wszelkie dowody, np. wiadomości e-mail, instrukcje, listy obecności czy zeznania współpracowników.

Sylwia Konieczna, adwokat

REKLAMA