"Sportowe opowieści" – nowa perełka Netflixa?

Ubiegły miesiąc dostarczył nam pięknych olimpijskich emocji, dlatego w tym miesiącu proponujemy spojrzeć na sport z nieco innej strony. Tej, o której rzadko się mówi.

sport, wytrzymałość Fot. Netflix
W tym roku Caitlyn Jenner (jeszcze jako Bruce Jenner), bohaterka trzeciego odcinka „Sportowych opowieści”, zdobyła na olimpiadzie w Montrealu złoto w dziesięcioboju i ustanowiła nowy rekord świata.

Pięcioodcinkowy serial dokumentalny Netfliksa rzuca nowe światło na różne wydarzenia ze świata sportu – od tenisa, przez boks, po koszykówkę. To historie o tym, jak jedno wydarzenie poza boiskiem może przekreślić wszystkie sportowe triumfy i jak wiele walk tak naprawdę toczy się poza ringiem.

REKLAMA

Bójka w The Palace

W pierwszym odcinku „Sportowych opowieści” przenosimy się do 19 listopada 2004 roku, gdy pod koniec meczu między Indiana Pacers a Detroit Pistons zawodnik z Indiany popchnął reprezentanta drużyny przeciwników, za co oberwał kuflem piwa od jednego z kibiców. Rozpętała się awantura, jakiej w NBA jeszcze nie widziano: zawodnicy rzucili się na trybuny, fani wbiegli na boisko, a policja wpadła do budynku. Oliwy do ognia dolały media, nazywając graczy biorących udział w bójce „bandytami”. Fatalny wieczór dla niektórych okazał się końcem ich kariery. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć niepublikowane wcześniej nagrania z tego wieczoru, rozmowy ze świadkami i graczami.

Druga szansa

Dla wielu bohaterów serial jest szansą na wyjaśnienie swojego postępowania, a dla widzów – zanurzenia się nieco głębiej w daną historię. W drugim odcinku o swojej walce z nałogami opowiedziała Christy Martin, nazywana najbardziej wpływową bokserką wszech czasów. Caitlyn Jenner z kolei podzieliła się swoją historią o drodze od zdobycia olimpijskiego złota do decyzji o zmianie płci. Tenisista Mardy Fish opowiedział o swoich problemach psychicznych, a zawodnicy z klubu hokejowego Trashers ujawnili, że musieli słuchać poleceń nastoletniego syna domniemanego szefa mafii. Ten wyjątkowy dokument to propozycja nie tylko dla miłośników sportu, ale i dla wszystkich fanów dobrych opowieści. Nowy odcinek co tydzień na Netfliksie.

Legendy sportu

Trzy dodatkowe propozycje dokumentów, opowiadających o najwybitniejszych sportowcach w dziejach.

„30-metrowa fala”

(Do obejrzenia na HBO GO) Ekipa filmowa podąża za pionierem surfingu Garrettem McNamarą, którego wyprawa do Nazaré w Portugalii, w nadziei na zdobycie 30-metrowej fali, wyniosła surfing na zupełnie nowy poziom.  

„Diego Maradona”

(Do obejrzenia na HBO GO) Twórcą dokumentu o boskim Diego – jak nazywany był charyzmatyczny Argentyńczyk – jest zdobywca Oscara Asifa Kapadia („Amy”). Warto jego oczami przyjrzeć się sylwetce najpopularniejszego piłkarza wszech czasów.

„Senna”

(Do obejrzenia na Chili) Ayrton Senna da Silva był  legendarnym brazylijskim  kierowcą Formuły I, któremu trzy razu udało się zdobyć  mistrzostwo świata. Zginął  na torze wyścigowym Imola podczas Grand Prix San  Marino. Miał 34 lata.

REKLAMA