Small talk - kiedy zacząć?
Bardzo krótki moment na początku rozmowy, polegający na rzuceniu kilku uwag na temat otoczenia: "Strasznie huczy ta klimatyzacja, prawda?".
ZOBACZ TEŻ: Small talk - 4 typy towarzyskich bandytów
Przedstawienie się
W small talku najnaturalniejsze jest przedstawienie się na początku rozmowy. To buduje poczucie bliskości. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem imion, wymień je kilka razy w rozmowie.
Propozycja tematu
Żeby rozmowa wyszła poza banał, trzeba podrzucić kilka tematów. Bądź twórczy w poszukiwaniu tematu do rozmów – przeglądaj poranne gazety, słuchaj wiadomości przy śniadaniu. Staraj się zapamiętać anegdoty opowiedziane Ci wcześniej przez innych.
Small talk - wspólne tematy
Nie zniechęcaj się, jeżeli coś od początku nie zaskoczy. To nie znaczy, że ktoś Cię odrzuca. Po prostu próbuj dalej, na pewno znajdziecie jakiś temat, który interesuje obie strony. Tak działa small talk.
Warto pytać
Staraj się prowadzić rozmowę jak "gospodarz", a nie jak "gość". Nie czekaj na inicjatywę rozmówcy. Dbaj o jego komfort. Zadawaj pytania i wykazuj zainteresowanie jego historią.
Udzielaj pełnych odpowiedzi
Lakoniczne odpowiedzi "tak" czy "nie" nie pozwalają na rozwinięcie rozmowy. Opowiedz coś o sobie, o tym, czym się zajmujesz, a na końcu zadaj pytanie nawiązujące do tego, co powiedziałeś.
Komentarze