[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Small talk: o czym rozmawiać? [propozycje]

Prof. Carducci uważa, że największy problem nieśmiałych to nieumiejętność prowadzenia błahych rozmów. A to one budują więzi. Oto sugestie.

rozmowa small talk fot. Shutterstock
Okoliczności

Bardzo krótki moment na początku rozmowy, polegający na rzuceniu kilku uwag na temat otoczenia: "Strasznie huczy ta klimatyzacja, prawda?".

Przedstawienie się

Najnaturalniejsze jest przedstawienie się na początku rozmowy. To buduje poczucie bliskości. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem imion, wymień je kilka razy w rozmowie.

Propozycja tematu

Żeby rozmowa wyszła poza banał, trzeba podrzucić kilka tematów. Bądź twórczy w poszukiwaniu tematu do rozmów – przeglądaj poranne gazety, słuchaj wiadomości przy śniadaniu. Staraj się zapamiętać anegdoty opowiedziane Ci wcześniej przez innych.

Wspólne tematy

Nie zniechęcaj się, jeżeli coś od początku nie zaskoczy. To nie znaczy, że ktoś Cię odrzuca. Po prostu próbuj dalej, na pewno znajdziecie jakiś temat, który interesuje obie strony.

Pytaj

Staraj się prowadzić rozmowę jak "gospodarz", a nie jak "gość". Nie czekaj na inicjatywę rozmówcy. Dbaj o jego komfort. Zadawaj pytania i wykazuj zainteresowanie jego historią.

Udzielaj pełnych odpowiedzi

Lakoniczne odpowiedzi "tak" czy "nie" nie pozwalają na rozwinięcie rozmowy. Opowiedz coś o sobie, o tym, czym się zajmujesz, a na końcu zadaj pytanie nawiązujące do tego, co powiedziałeś.

REKLAMA

REKLAMA

Wypełnij ciszę

Jeżeli rozmowa się rozmywa i nie możesz wymyślić następnego wątku, poproś o wyjaśnienie czegoś, co przed chwilą powiedział rozmówca, np. "Jak rozumiem, mieszkasz poza miastem. Ile czasu zajmuje Ci dojazd do pracy?". Korki to temat rzeka. Może nawet lepszy niż pogoda.

Unikaj swoich ulubionych tematów

Wydaje Ci się zapewne, że to doskonały wątek dla Ciebie, ale łatwo możesz popaść w nudziarstwo, chyba że jest to też ulubiony temat Twojego rozmówcy.

Patrz w oczy

Nieśmiali ludzie mają skłonność do unikania kontaktu wzrokowego. Nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób przekazują komunikat, że rozmowa ich nie interesuje i szybko chcieliby ją zakończyć.

Nie koncentruj się na sobie

To, co najbardziej blokuje niepewnych ludzi w kontakcie z innymi, to przesadna koncentracja na sobie. Stoją jakby z boku i obserwują sami siebie krytycznie, tracąc kontakt z drugą osobą i sprawiając wrażenie nieuważnego w rozmowie. Skup swoją uwagę na rozmówcy, na tym, co mówi, jak mówi, jak wygląda, jaką ma mimikę. To pomaga.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij