Small talk: o czym rozmawiać? [propozycje]

Masz problemy ze small talkiem? Prof. Carducci uważa, że największy problem nieśmiałych to nieumiejętność prowadzenia błahych rozmów. A to one budują więzi. Oto sugestie.

rozmowa small talk shutterstock.com
fot. Shutterstock

Small talk - kiedy zacząć?

Bardzo krótki moment na początku rozmowy, polegający na rzuceniu kilku uwag na temat otoczenia: "Strasznie huczy ta klimatyzacja, prawda?".

ZOBACZ TEŻ: Small talk - 4 typy towarzyskich bandytów

Przedstawienie się

W small talku najnaturalniejsze jest przedstawienie się na początku rozmowy. To buduje poczucie bliskości. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem imion, wymień je kilka razy w rozmowie.

Propozycja tematu

Żeby rozmowa wyszła poza banał, trzeba podrzucić kilka tematów. Bądź twórczy w poszukiwaniu tematu do rozmów – przeglądaj poranne gazety, słuchaj wiadomości przy śniadaniu. Staraj się zapamiętać anegdoty opowiedziane Ci wcześniej przez innych.

Small talk - wspólne tematy

Nie zniechęcaj się, jeżeli coś od początku nie zaskoczy. To nie znaczy, że ktoś Cię odrzuca. Po prostu próbuj dalej, na pewno znajdziecie jakiś temat, który interesuje obie strony. Tak działa small talk.

Warto pytać

Staraj się prowadzić rozmowę jak "gospodarz", a nie jak "gość". Nie czekaj na inicjatywę rozmówcy. Dbaj o jego komfort. Zadawaj pytania i wykazuj zainteresowanie jego historią.

Udzielaj pełnych odpowiedzi

Lakoniczne odpowiedzi "tak" czy "nie" nie pozwalają na rozwinięcie rozmowy. Opowiedz coś o sobie, o tym, czym się zajmujesz, a na końcu zadaj pytanie nawiązujące do tego, co powiedziałeś.

Wypełnij ciszę

Jeżeli rozmowa się rozmywa i nie możesz wymyślić następnego wątku, poproś o wyjaśnienie czegoś, co przed chwilą powiedział rozmówca, np. "Jak rozumiem, mieszkasz poza miastem. Ile czasu zajmuje Ci dojazd do pracy?". Korki to temat rzeka. Może nawet lepszy niż pogoda.

Unikaj swoich ulubionych tematów

Wydaje Ci się zapewne, że to doskonały wątek dla Ciebie, ale łatwo możesz popaść w nudziarstwo, chyba że jest to też ulubiony temat Twojego rozmówcy.

Patrz w oczy

Nieśmiali ludzie mają skłonność do unikania kontaktu wzrokowego. Nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób przekazują komunikat, że rozmowa ich nie interesuje i szybko chcieliby ją zakończyć.

Nie koncentruj się na sobie

To, co najbardziej blokuje niepewnych ludzi w kontakcie z innymi, to przesadna koncentracja na sobie. Stoją jakby z boku i obserwują sami siebie krytycznie, tracąc kontakt z drugą osobą i sprawiając wrażenie nieuważnego w rozmowie. Skup swoją uwagę na rozmówcy, na tym, co mówi, jak mówi, jak wygląda, jaką ma mimikę. To pomaga.

REKLAMA