Słowne gry - czy wiesz, co to jest? [Część II]

shutterstock.com

Rubik i Rubion

Kostka Rubika, węgierskiego rzeźbiarza, architekta i konstruktora, jest zabawką-łamigłówką w kształcie sześcianu, której każda ścianka składa się z dziewięciu ruchomych minisześcianików; odpowiednie ich obracanie tworzy liczne kombinacje sześciu kolorów.Za ten wynalazek Ernö Rubik niechybnie trafi do Tartaru, a łzy rozpaczy i bezsilności wszystkich nieszczęśników, którzy rzucili wyzwanie tej cholernej kostce, zaleją mu dom i ogród zbudowany za honoraria.

ZOBACZ TEŻ: 7 patentów na wyższe IQ

Rubikon natomiast był rzeczką graniczną w Italii, którą, wbrew zaleceniom senatu, w 49 roku p.n.e. przekroczył z wojskiem Juliusz Cezar, wypowiadając słynne „Kości zostały rzucone” i wojnę domową. Gdyby kiedyś, na przykład w ciągu najbliższych 10 lat, udało Ci się przypadkiem to Rubikowe draństwo prawidłowo ułożyć, będziesz mógł wszystkim powiedzieć, że przekroczy łeś Rubikon. Czyli że uczyniłeś krok decydujący w swoim życiu. Wtedy powinieneś czym prędzej pokazać ułożoną kostkę swojemu psychiatrze i starać się o zwolnienie z izolatki. Naprawdę Ci się to należy. Jak psu kostka – diabli wzięli! – kość, oczywiście.

Psychiatra i psycholog

Psychiatra jest lekarzem z dyplomem akademii medycznej,a psycholog – zazwyczaj magistrem z dyplomem uniwersytetu.Obaj są specjalistami od dusz i umysłów.Do pierwszego powinieneś się zgłosić,jeżeli myślisz,że jesteś psem; do drugiego,jeżeli myślisz,że jesteś psem nierasowym i Twój pan Cię nie rozumie. Obaj wysłuchają Twoich zwierzeń,obaj skasująokoło stówy za godzinę w gabinecie,ale tylko psychiatra może Ci wystawić receptę na leki.

PRZECZYTAJ: 17 książek wartych zapamiętania

Kwok i kwoc

Lekarz Robert Kwok jako pierwszy w 1972 r. opisał syndrom chińskiej restauracji, czyli uderzenie krwi do głowy,napady migreny i oszołomienie spowodowane glutaminianem sodowym – przyprawą często stosowaną przez azjatyckich Makłowiczów. Kwoc jest angielskim skrótem od Key Word Out of Context, co oznacza wyraz kluczowy poza kontekstem i stosuje się do skorowidzów bibliograficznych,w których ten wyraz umieszcza się na początku wiersza. Do wykorzystania przy pisaniu magisterium w Pekinie.

Cicero i cicerone

Marcus Tullius Cicero był najsłynniejszym mówcą starożytnego Rzymu i współczesnym Juliusza Cezara, Oktawiana oraz Antoniusza. Zginął zamordowany na rozkaz tego ostatniego. Cicerone to przewodnik oprowadzający turystów po mieście. Jeżeli kiedykolwiek miałeś nieszczęście takiego wynająć i odwiedzić wśród nieprzerwanego słowotoku wszystkie knajpy, sklepy z pamiątkami, złotem, zegarkami, garniturami, w których nasz cicerone ma prowizję od przyprowadzonego klienta, na pewno zazdrościłeś Antoniuszowi umiejętności podejmowania decyzji.

ZOBACZ TEŻ: Czy znasz świat Harry'ego Pottera? [Trudny test]

REKLAMA