Słowne gry - czy wiesz, co to jest?

Często wystarczy zmienić literę, by zmienić sens. Czasem sens jest zupełnie inny niż sądzimy, a czasem myli się nam wszystko. Niech żyją drobne różnice!

shutterstock.com

Penne i Rigatoni

I jedno, i drugie to po prostu włoski makaron w kształcie rurek, ale – uwaga! – tu liczy się średnica. Penne są krótkie, ukośnie obcięte i najlepiej smakują na przykład z lekkim sosem pomidorowym. Prążki na ściankach sprawiają, że sos doskonale przylega do pasty. Rigatoni są duże, tworzą świetną parę z nadzieniem i dostajemy je najczęściej zapieczone. Wiedza nie do pogardzenia w knajpach we Włoszech, gdzie kelnerzy perfekcyjnie tłumaczą tajniki menu, ale wyłącznie w swoim ojczystym języku.

ZOBACZ TEŻ: Słowne gry - czy potrafisz to odróżnić?

Tatar, tartan i Tartar

Pierwsze to klasyczna potrawa z siekanej, surowej polędwicy wołowej, szatkowanej cebuli, świeżego żółtka i ulubionych dodatków – musztardy, korniszonów, sardynek, kaparów, oliwy, soli i pieprzu. Tartan jest elastyczną masą, którą pokrywa się bieżnie i rozbiegi na stadionach lekkoatletycznych. Tartar w mitologii greckiej zaś był najniższą częścią Hadesu, gdzie dusze odbywały najcięższe kary.

Ateista i agnostyk

Ateista ma łatwiej – po prostu nie wierzy w istnienie Boga; agnostyk ma gorzej – nie dość że nie jest pewien istnienia Boga, to jeszcze nie może być pewien, czy ktokolwiek może być tego pewien. Nawet gdyby udało mu się dodzwonić na prywatną komórkę Pana Boga, i tak pytałby Go bez przerwy: „Istniejesz, Panie, czy nie?”

Szlem i Wielki szlem

W brydżu to wzięcie wszystkich trzynastu lew, a Wielki Szlem to w tenisie zdobycie tytułu mistrzowskiego w czterech wielkich zawodach międzynarodowych – Wimbledon, Roland Garros, Forrest Hills, Flushing Meadows.

SPRAWDŹ TEŻ: Inteligentna rozrywka (o ile rozrywka może mieć inteligencję)

Smoking i frak

Nieprawda że dobrze leżą dopiero w trzecim pokoleniu, ale fakt faktem, że lepiej do nich mieć szczupłą sylwetkę i więcej niż metr pięć wzrostu. Oba to męski strój wieczorowy, choć frak jest uważany za bardziej elegancki. Smoking wymaga białej koszuli z łamanym lub klasycznym kołnierzykiem, wiązanej, czarnej muchy i smokingowego pasa albo kamizelki. Klasyczny frak ma wycięte poły przednie i wydłużone tylne, domaga się klasycznych dodatków: białej koszuli z usztywnionym gorsem, białej kamizelki z trzema guzikami i obowiązkowo (!) białej muszki. Z czarną będziesz wyglądał jak szef sali i zamiast odbierać nagrodę Nobla, będziesz odbierał zamówienia na bryzol

REKLAMA