To w sumie zrozumiałem, bo w średnim wieku zupełnie naturalna staje się potrzeba, by uniknąć monotonii, skoncentrować się na sobie i poszukać nieco odmiennego miejsca w rzeczywistości. Niestety, przeważnie wybieramy środki, które nie pomagają sobie z nią poradzić. Szukając satysfakcji tylko przez efektowne przedmioty i atrybuty statusu, doświadczysz najwyżej tzw. adaptacji hedonistycznej, czyli niesatysfakcjonującego przyzwyczajenia do źródła przyjemności i rosnącej, niemożliwej do zaspokojenia potrzeby na więcej.
Przeczytaj też: Jak znaleźć równowagę między pracą, a życiem osobistym
Zamiast koncentrować się na otaczaniu zbędnymi gadżetami oraz podtrzymaniu młodego wyglądu i atrakcyjności fizycznej, zastanów się, co naprawdę służy Twojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Jaki rodzaj aktywności jest dla Ciebie źródłem wewnętrznej satysfakcji i pozwala na głęboki odpoczynek? A potem zacznij robić to, co rzeczywiście Ci służy [1] , a nie jest tylko kolejną, szybko przemijającą modą.
Postaw na dostarczanie przyjemności przez głębokie relacje z innymi ludźmi (to one najmocniej długofalowo wpływają na poczucie szczęścia), sztukę czy muzykę. Spróbuj zacząć dostrzegać piękno w sprawach codziennych. Nie ograniczaj się do poszukiwania spełnienia wyłącznie przez bodźce zmysłowe.
Przeczytaj też: Jak znaleźć równowagę między pracą, a życiem osobistym
Sprawdź również: Jak oswoić stres i z niego skorzystać
To zaś sprawi, że satysfakcja utrzyma się długofalowo. Drogie zabawki nie pomogą Ci też zdrowo radzić sobie ze stresem związanym z życiowymi problemami, często spotykanymi w średnim wieku: rozpadem długotrwałego związku, koniecznością opieki nad starzejącymi się rodzicami czy marazmem w pracy. W związku z nimi mamy dla Ciebie inną propozycję [3].
Badania:
1. Brytyjskie badania z 2019 r. wykazały, że wystarczy 120 minut tygodniowo w kontakcie z naturą, by poprawić stan zdrowia i dobrostan.
2. Uczony Mihaly Csikszentmihalyi wykazał, że głębokie zaangażowanie w jakieś działanie przynosi życiowe spełnienie.
3. Psycholog Dan Mc-Adam pisze, że wspominanie trudnych sytuacji, w których sobie poradziliśmy, wzmacnia odporność psychiczną.
Ekspert MH: Mateusz Banaszkiewicz
Psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS. Autor bloga o podnoszeniu jakości życia - mateuszbanaszkiewicz.com.
Komentarze
~Luki, 2020-07-28 19:05:01
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?