Skłonność do kłamania - News MH

Czy osoby noszące "podróbki" mają skłonność do kłamania? Na te i inne ciekawe pytania odpowiadają naukowcy.

Kłamstwo shutterstock.com
Czy "Adidos" na metce sprawia, że łatwiej mijamy się z prawdą?

Metka a kłamstwo

Dan Ariely w swojej fascynującej książce „Cała prawda o nieuczciwości” na podstawie setek badań wyjaśnia przyczyny i okoliczności naszego mijania się z prawdą. Okazuje się, że na naszą postawę mogą mieć wpływ nawet takie czynniki, jak noszenie podróbek.

REKLAMA

Podczas eksperymentu podzielono ludzi na dwie grupy – jednej polecono założyć markowe okulary, a drugiej podróbki. Obie grupy poddano następnie testom, w których łatwo było zafałszować wyniki. I proszę: „podróbkowicze” oszukiwali dwa razy częściej.

Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że noszenie podróbki w jakiś sposób osłabia nasze hamulce moralne. Przestajemy o sobie myśleć jako o osobie krystalicznie uczciwej i łatwiej nam usprawiedliwiać samych siebie w innych drobnych kłamstewkach.

Niespokojne ręce

Jeżeli w czasie nużącego zebrania wciąż wykonujesz jakieś nerwowe ruchy palcami lub bawisz się przedmiotami, to mamy dla Ciebie dobrą informację. Naukowcy stwiedzili, że jest to znacznie zdrowsze niż siedzenie w bezruchu. Nie tylko pomaga obniżyć napięcie, ale także obniża ryzyko chorób serca, a nawet otyłości.

Mózg lubi zmiany

50 – takiemu procentowi przypadków choroby Alzheimera można zapobiec, zmieniając styl życia – uważa prof. Alan White z Leeds Metropolitan University.

Pamiętaj o pamięci

Drobne, dobre nawyki pomogą Ci zachować sprawny umysł do późnej starości.

  • Ćwicz oczyWystarczy przez 1 minutę dziennie wodzić oczyma od prawej do lewej, by mózg usprawnił zdolność zapamiętywania.
  • PrzegryzajBadania pokazują, że ludzie o wysokim IQ mają więcej cynku w organizmie. Pestki dyni zawierają go mnóstwo.
  • Używaj nici dentystycznychNaukowcy wykazali, że paradontoza może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. 
REKLAMA