Single malt kontra blended whisky, czyli szkocka wojna domowa

To taka mała rodzinna awanturka, bo obaj pojedynkowicze są najbliższymi krewnymi, po jednym ojcu, który w 1886 roku założył w Speyside w Szkocji destylarnię whisky.

Single malt

Kiedy w 1963 roku rodzina Grantów wypuszczała na rynek pierwsze butelki niemieszanej whisky z jęczmiennego słodu, nikt nie przewidywał takiego niebotycznego sukcesu. Teraz Glenfiddich jest najlepiej sprzedającym się single maltem na świecie.

REKLAMA

1. Reguły przy single malt są zawsze takie same: najwyższej jakości jęczmień, drożdże i krystaliczna woda. A potem zaczyna się Sztuka. Glenfiddich bierze wodę tylko z jednego ujęcia i jest leżakowana, destylowana i butelkowana w jednym miejscu – u siebie, w Dufftown.

2. Co trzecia butelka whisky single malt sprzedawana na świecie to właśnie dwunastoletnia Glenfiddich – rocznie schodzi ponad 800 000 skrzynek. Firma Grant była też pionierem sprzedaży single maltów w sklepach wolnocłowych.

3. Leżakowanie w amerykańskich beczkach po burbonie i hiszpańskiej sherry daje w efekcie wyjątkową kompozycję smaku świeżej gruszki i aromatu dębu. Za ten właśnie smak Glenfiddich 12 YO jest najczęściej nagradzaną whisky single malt na świecie.

4. Ten single malt jest tak mistrzowski, że w każdej formie będzie nam smakował, ale jeżeli chcemy w pełni docenić jego walory, nie róbmy z niego składnika drinków. Zresztą, wypróbuj ze szklaneczki z odrobiną wody lub kostką lodu, a wtedy sam zrozumiesz.

whisky

Blended

Produkowana od 1887 jest efektem pracy wielu pokoleń rodziny Grantów i opiera się na tradycji, pasji i pilnie strzeżonej, niezmienianej od samego początku, recepturze. Świadomość popijania Historii w płynie musi budzić szacunek. I w nas budzi.

1. W jej skład może wchodzić nawet kilkadziesiąt, pieczołowicie ze sobą łączonych przez Master Blendera, różnych destylatów, jednak obecność wśród nich whisky single malt jest obowiązkowa. Grant’s jest także jedynym blendem poddawanym dodatkowemu łączeniu w kadziach.

2. W Szkocji leżakuje ok. 3,2 miliarda litrów czystego alkoholu, z czego na pewno spora część należy do rodziny Grantów. Rodzina sprzedaje rocznie 4 miliony skrzynek do 180 krajów na całym świecie.

3. Mieszanka zbożowych whisky i single malt, z których najmłodszy liczy sobie 12 lat, daje Grant’sowi zbalansowany smak wanilii z delikatną ostrością cynamonu. Ta głęboka wanilia to efekt leżakowania przez 6 miesięcy w beczkach po burbonie z amerykańskiego, białego dębu.

4. Whisky jest alkoholem uniwersalnym: świetnie się odnajduje sączona z odpowiedniego szkła w klubowej atmosferze i równie doskonale czuje się przy barze na dyskotece. Naszym jednak ulubionym sposobem na whisky jest domowe zacisze, fotel i pełen relaks.

whisky
Zobacz również:
Lekarze coraz częściej przestrzegają przed niebezpiecznym trendem zwanym dry scooping, który staje się popularny wśród bywalców siłowni oraz użytkowników TikToka.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA