Siła spokoju: 7 życiowych rad Kevina Spacey

Dwukrotny laureat Oscara, dyrektor londyńskiego teatru Old Vic. O Kevinie Spacey można by mówić godzinami. Jednak lepiej posłuchaj tego, co on sam ma do powiedzenia, i wyciągnij wnioski. Sprawdzą się zarówno na deskach teatru, jak i w normalnym życiu. 

Kevin Spacey Rena Schild 2014/shutterstock.com
fot. Rena Schild 2014/shutterstock.com

1. Nie bój się rutyny

Niezależnie, czy to trening, czy mecz, nie przejmuj się powtarzalnością. "Ludzie często pytają mnie, czy to nudno grać to samo przedstawienie każdego wieczoru – mówi Spacey. - Zazwyczaj używam sportowej analogii. Jeśli codziennie grasz ze znajomymi w tenisa, to rzeczywiście zasady zawsze są takie same. Natomiast gra jest każdego wieczoru inna". Jeśli Ci się nie chce, po prostu się zmuś. Zarzuć torbę na ramię i idź sprawdzić, co gra przyniesie Ci dzisiaj.

2. Skup się

Jeśli obierzesz cel, to konsekwentnie zmierzaj do jego realizacji. Nie daj się rozproszyć. "Gdy występuję w teatrze, widzowie często chcą wejść za scenę, żeby przywitać się i chwilę porozmawiać – przyznaje aktor. – Dlatego tak ważne jest, aby skoncentrować się na samym występie i na przygotowaniach do kolejnych". Jak mówi Spacey, to samo dotyczy jego przyjaciół sportowców. Ciągle są skupieni na swoim celu, na przygotowaniach, na odpowiedniej diecie.  

3. Załóż garnitur

Wiesz, że Spacey wcale nie jest taki wysoki, na jakiego wygląda? Centymetrów dodają mu dobrze skrojone garnitury, w których lubi się pokazywać. Jeśli masz ważną okazję, weź z niego przykład. Zapnij koszulę na ostatni guzik, załóż krawat, sprawdź, czy mankiety wystają z rękawów marynarki. Będziesz się dobrze czuł i jeszcze lepiej wyglądał.

4. Znajdź czas dla innych

W Waszyngtonie zorganizowano akcję charytatywną, podczas której zbierano pieniądze dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Chodziło o to, aby przebiec albo przejechać kilka kilometrów. Spacey pojawił się na starcie z uśmiechem na ustach, po czym wskoczył na tandem i ruszył w kierunku mety. Jak dobry kumpel, a nie aktor z dorobkiem. 

5. Myśl nieszablonowo

Spacey ze sztuką "Ryszard III" odwiedził trzy kontynenty i 12 miast. W sumie w ciągu 10 miesięcy wystąpił 198 razy. "Niektórzy widzowie myśleli, że są na rockowym koncercie. Chcieli nagrać i obfotografować całą sztukę" – mówi aktor. Jak sobie z tym poradził? Początkowo recytował monologi do przeszkadzających, a nawet mówił do nich swoim tekstem. Nie przyniosło to wielkiego rezultatu, dlatego kupił zielony laser. Wystarczyło dyskretnie poświecić, a filmowiec amator od razu przestawał kręcić.

6. Miej dystans

Spacey jest poważny, gdy wymaga tego rola. W końcu trudno sobie wyobrazić, by Ryszard III nieustannie opowiadał dowcipy. Jednak nie myśl, że na co dzień jest ponurakiem. W końcu zanim trafił do renomowanej szkoły aktorskiej Juilliard School, przez wiele lat występował jako komik. Do dziś umie śmiać się zarówno z siebie, jak i z innych. Chcesz się przekonać? Znajdź w internecie filmik z Actors Studio z jego udziałem. Zobaczysz, jak potrafi wcielić się m.in. w Clinta Eastwooda i Ala Pacino.  

7. Daj ludziom to, czego chcą, wtedy gdy chcą, w formie, na którą mają ochotę

To, zdaniem Kevina Spacey, przepis na sukces, który zagwarantował jego ostatniemu serialowi ogromną popularność. Zastanów się, czy nie możesz tego hasła zastosować w swojej pracy. Może wyprzedzisz konkurencję, jeśli lepiej zrozumiesz potrzeby klientów?   

MH 12/2013

Zobacz również:
REKLAMA