Piłka nożna to najpopularniejsza gra na świecie. Spośród wszystkich dyscyplin sportowych tylko ona doprowadziła do wybuchu wojny (konflikt Salwadoru z Hondurasem w 1969 roku), a finał mistrzostw świata ma większą oglądalność niż wybory Miss World.
Co w niej jest tak fascynującego? Po pierwsze, jak zauważył Ryszard Kapuściński, autor książki "Wojna futbolowa", piłka nożna to jeden z najbardziej demokratycznych sportów. W przeciwieństwie do tenisa czy jeździectwa, nie potrzeba dla niej żadnych specjalnych środków. Wystarczy kawałek w miarę równego placu i dwa drzewa, trzepak czy nawet dwie cegłówki wyznaczające bramkę; piłka (chociaż może też być plastikowa butelka albo puszka) i dwóch, trzech lub piętnastu chłopaków, by zacząć mecz.
Dzięki temu właściwie każdy mężczyzna ma jakieś doświadczenie w piłce, a to z kolei sprawia, że jest wstanie lepiej docenić kunszt profesjonalnych zawodników kopiących piłkę na idealnie równym, oświetlonym boisku, pod okiem tysięcy kibiców.
Ogromne znaczenie ma też nieprzewidywalność sytuacji na boisku. To właśnie ona sprawia, że piłka nożna jest najbardziej ekscytującym na świecie sportem do oglądania. Zostało to udowodnione naukowo przez uczonych z Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku.