„Rozwód. Poradnik dla mężczyzn”. Książka nie tylko dla żonatych.

Książka Wojciecha Malickiego o rozwodach jest dokładnie tym, co wskazuje tytuł: pełnym konkretnych rozwiązań poradnikiem, jak przebrnąć przez rozstanie, gdy wiąże Was już nie tylko słowo, ale też szereg wspólnych zobowiązań, dzieci, aktów własności i dom. Przebrnąć i  zminimalizować straty.

Rozwód. Poradnik dla mężczyzn mat. prasowe

Gdy się rozwodzisz, zawsze coś tracisz. Tracisz poczucie bezpieczeństwa, często sporo pieniędzy, bardzo dużo czasu, część znajomych, rozpadają się Twoje plany. Nie wspominając już o takich oczywistościach jak ukochana (przynajmniej niegdyś) osoba i bliski kontakt z dziećmi, bo i tak się zdarza.  „Rozwód. Poradnik dla mężczyzn” jest czymś w rodzaju instrukcji obsługi, która pomoże Ci ograniczyć te straty do minimum, tak, żebyś po rozwodzie mógł zacząć budować swoje życie od nowa, a nie staczał w kolejne kręgi rozpaczy.

Zacznijmy od tego, że autor wie, o czym mówi. Sam ma za sobą rozwód, z wykształcenia jest prawnikiem i przez lata dziennikarzem i reporterem śledczym, więc książka jest bogato udokumentowana i mocno osadzona w rzeczywistości, głównie niezbyt sprzyjającej mężczyznom rzeczywistości polskich sądów rodzinnych, w których orzekają głównie kobiety.

ZOBACZ TEŻ: Czy monogamia to przeżytek?

Ty też możesz się rozwieść

Jeżeli jesteś w szczęśliwym związku, masz żonę, z która się szczerze kochacie, albo właśnie zamierzasz się oświadczyć, prawdopodobnie w ogóle nie bierzesz pod uwagę scenariusza, który mógłby Cię zaprowadzić do sali sądowej, w której to Ty będziesz oskarżany o spowodowanie rozpadu małżeństwa. Jednak pamiętaj, że każdy facet, któremu odebrano połowę majątku, ograniczono kontakty z dziećmi i przyklejono łatkę przemocowca, też kiedyś był gotów całować ziemię, po której stąpała jego ukochana.

Książka „Rozwód. Poradnik dla mężczyzn” jest więc pozycją dla każdego mężczyzny, podobnie jak instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Lepiej, żeby nigdy się nie przydała, ale dobrze jest wiedzieć, co robić, jeśli sprawy potoczą się źle.

Nierówne szanse

Autor, na podstawie statystyk, wysłuchanych historii i własnego doświadczenia dochodzi do wniosku, że w razie rozwodu kobieta jest w uprzywilejowanej pozycji. Z danych GUS wynika np. że sprawach rozwodowych, w których sąd orzeka o winie, sześciokrotnie częściej winą zostaje obciążony mężczyzna. Ta dysproporcja jest co najmniej zastanawiająca. I właśnie dlatego jest to książka skierowana do mężczyzn.

Wojciech Malicki doskonale zdaje sobie sprawę i często to podkreśla, że wielu facetów wyraźnie się nie sprawdza w roli męża. Są tacy, którzy piją za dużo, którzy używają przemocy, są leniwi, zdradzają i popełniają czyny, które ich dyskwalifikują jako partnerów. Tacy niech sobie radzą sami. Ten poradnik jest przeznaczony dla tych, którzy mieli pecha związać się z kobietami, które oszukują, kłamią, spiskują, fabrykują dowody i używają całej gamy innych nieczystych zagrań, żeby tylko pognębić byłego ukochanego i zyskać na rozwodzie jak najwięcej.

ZOBACZ TEŻ: Jak się kłócić, żeby sobie nie zrobić krzywdy?

Bo to zła kobieta była

Tak. Są takie kobiety. Są kobiety, które najpierw długo prowokują męża, żeby włączyć nagrywanie w telefonie wtedy, gdy on w końcu traci cierpliwość. Są kobiety, które szantażują dziećmi, są takie, które zakładają bogu ducha winnemu mężowi niebieską kartę, by potem wykorzystać ją w sądzie. Są takie, które śledzą, podsłuchują i namawiają rodzinę do fałszywych zeznań. Mnóstwo takich mrożących krew w żyłach prawdziwych historii również znajdziesz na kartach tej książki. Potraktuj je jak przestrogę. Przestrogę, że w sytuacji konfliktowej napięcie rośnie i potrafi wydobyć z ludzi to, co najgorsze. Również z Ciebie.

Nie daj się ponieść emocjom

Najważniejszym chyba przesłaniem tej książki jest „odpuść”. Nie daj się ponieść emocjom. Nie próbuj się mścić, nie rób nic za wszelką cenę, bo ta cena może się okazać za wysoka. Urażona ambicja, duma, chęć wygranej, „ja jej pokażę” etc. to źli doradcy. Przez nadmiar emocji możesz stracić o wiele więcej niż zyskać.

Zdaniem autora Twoim największym sojusznikiem w konflikcie rozwodowym, jeśli już do niego dojdzie, jest rozum, wiedza i chłodna kalkulacja. Rozum, który pozwoli Ci przewidzieć ruchy przeciwnika. Wiedza, że w realiach sądowych prawda nie zawsze wygrywa. I chłodna kalkulacja, o co opłaca się walczyć, a co lepiej z góry spisać na straty.

Konkrety

Ta książka nie bez kozery ma w tytule słowo „poradnik”. Bo jest właśnie poradnikiem, konkretnym do bólu. Gdzie szukać urządzeń podsłuchowych? Ile kosztuje i jak wybrać adwokata? Jakich pytań się spodziewać na sali sądowej? Jak bronić się przed fałszywymi oskarżeniami np. o przemoc domową czy molestowanie dziecka? Jak się ubrać na rozprawę, czego nie robić, o której się stawić? Co robić, gdy sędzia jest stronnicza? Jak uchronić się przed bezdomnością i jak walczyć o prawo do opieki nad dziećmi? Czy można „nie dać komuś rozwodu”?  Szczegółowe odpowiedzi na te i wiele, wiele innych pytań znajdziesz właśnie w tym poradniku.  Konkretnie i po męsku, jakbyś rozmawiał z doświadczonym kumplem.

Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla każdego faceta, bo oprócz wymiaru praktycznego, jest to też kawał porządnie napisanej literatury faktu – obrazującej sytuację mężczyzn w tym fragmencie wszechświata, w którym o męskiej dominacji nie ma mowy.

Spis treści

Żeby przybliżyć nieco dokładniej zakres porad, pozwolę sobie przytoczyć spis treści, który moim zdaniem najlepiej pokazuje, czego się po „Rozwodzie” spodziewać.

ROZDZIAŁ I: Reakcja na krzywdę, czyli coś gorszego od samej krzywdy

ROZDZIAŁ II: Rozstanie na podsłuchu, czyli jak nie paść ofiarą inwigilacji

ROZDZIAŁ III: Budowanie legendy ofiary, czyli jak radzić sobie z manipulacjami

ROZDZIAŁ IV: Niebieska Karta, czyli wszystko o tej procedurze i sposób, jak ją zneutralizować

ROZDZIAŁ V: Oskarżenia, oskarżenia, czyli jak skutecznie obronić się przed fałszywymi zarzutami o przemoc domową

ROZDZIAŁ VI: Wrabianie w molestowanie dziecka, czyli sposoby obrony przed atakiem atomowym

ROZDZIAŁ VII: Kto to jest dobry adwokat, czyli kogo szukać i jak z nim współpracować

ROZDZIAŁ VIII: Koniec małżeństwa, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o procedurach rozwodowych

ROZDZIAŁ IX: Przepisy, przepisy, czyli rozwód w teorii i praktyce

ROZDZIAŁ X: Separacja, czyli rozwód na próbę

ROZDZIAŁ XI: Świadkowie w polskich sądach, czyli jak bronić się przed wszechobecnymi kłamstwami

ROZDZIAŁ XII: Apelacja i nie tylko, czyli możliwości zmiany niekorzystnego wyroku

ROZDZIAŁ XIII: Skarga na opieszałość sądów, czyli jak powalczyć o rekompensatę za stracony czas

ROZDZIAŁ XIV: Zdrada i inne zbrodnie małżeńskie, czyli czy warto walczyć o uznanie winy małżonka

ROZDZIAŁ XV: Mediacja, czyli jak się mądrze rozstać

ROZDZIAŁ XVI: Jaki jest statystyczny polski sędzia, czyli dlaczego sądzi cię technik prawa?

ROZDZIAŁ XVII: Ławnicy, czyli niezawodowi sędziowie też sądzą

ROZDZIAŁ XVIII: Stoisz przed polskim sądem, czyli jak się zachować na sali rozpraw i bronić przed stronniczością sędziów

ROZDZIAŁ XIX: Biegli sądowi, czyli kto rzeczywiście wydaje wyrok

ROZDZIAŁ XX: Ojciec po rozwodzie, czyli jak wywalczyć częste kontakty z dziećmi

ROZDZIAŁ XXI: Alienacja rodzicielska, czyli jak odzyskać dziecko

ROZDZIAŁ XXII: Alimenty na dzieci i współmałżonka, czyli jak nie skończyć w noclegowni

ROZDZIAŁ XXIII: Podział majątku, czyli jak uczciwie podzielić się dorobkiem życia

ROZDZIAŁ XXIV: Eksmisja, czyli jak nie stać się bezdomnym

Książkę „Rozwód. Poradnik dla mężczyzn” można nabyć w wersji papierowej, elektronicznej lub w postaci audiobooka tutaj.

 

REKLAMA