Ród smoka – czy trzeba znać Grę o tron przed rozpoczęciem oglądania?

Ród smoka, czyli nowy serial z uniwersum Gry o tron, okazał się wielkim hitem. Tylko w USA pierwszy odcinek obejrzano ponad 20 milionów razy. Zainteresowanie produkcją rośnie z tygodnia na tydzień, choć wciąż wiele osób wstrzymuje się z oglądaniem, bo myślą, że bez znajomości Gry o tron nie ma ono sensu. Czy to słuszne podejście? Odpowiadamy poniżej. 

Ród smoka fot. materiały prasowe HBO Max

O Rodzie smoka mówi się teraz niemal wszędzie. Firmowa kuchnia, domówka u kumpla, szatnia w gymie - to tylko niektóre miejsca, w których możesz usłyszeć zachwyty nad nową produkcją HBO Max. I nawet jeśli uważasz się za największego twardziela na osiedlu, FOMO (Fear of missing out/Lęk przed wypadnięciem z obiegu) może dotknąć i Ciebie. Jasne, da się z tym żyć, ale jeśli nie chcesz, by spadł na Ciebie towarzyski ostracyzm, nadrób zaległości jeszcze w ten weekend. Nie pożałujesz.

Oglądanie Rodu smoka bez znajomości Gry o tron

Nie oglądałeś Gry o tron i boisz się, że nic nie zrozumiesz? Spokojnie, nie musisz niczego nadrabiać.

Po pierwsze: Akcja Rodu smoka rozgrywa się niemal 200 lat przed wydarzeniami z Gry o tron. Tak duża przepaść na osi czasu sprawia, że nowy serial ogląda się jak osobną historię (bo de facto nią jest).

Po drugie: W Rodzie smoka, naturalnie, nie ma mowy o bohaterach, a co za tym idzie, o  wydarzeniach z Gry o tron. W nowej produkcji pojawiają się co prawda nazwiska rodów, które poznaliśmy w Got (np. Stark czy Targaryen), ale ich nieznajomość nie zrobi Ci dużej krzywdy.

Historia, którą obserwujemy w Rodzie smoka, dopiero rodzi się na naszych oczach. Jeśli zaczniesz od pierwszego odcinka, spokojnie się połapiesz. Co prawda nie zauważysz kilku easter eggów lub drobnych nawiązań, ale i tak będziesz bawił się przednio. Ród smoka to bardzo dobry serial – nie tylko dla fanów Gry o tron.

Ród smoka – fabuła

Ród smoka powstał na podstawie książki George’a R.R. Martina „Ogień i krew", która opowiada o historii rodu Targaryenów i o zdarzeniach dziejących się 200 lat przed czasami, w których osadzona jest Gra o tron.

Ród smoka – obsada

W serialu Ród smoka występują: Paddy Considine, Matt Smith, Olivia Cooke, Emma D’Arcy, Steve Toussaint, Eve Best, Sonoya Mizuno, Fabien Frankel oraz Rhys Ifans. A także: Milly Alcock, Bethany Antonia, Phoebe Campbell, Emily Carey, Harry Collett, Ryan Corr, Tom Glynn-Carney, Jefferson Hall, David Horovitch, Wil Johnson, John Macmillan, Graham McTavish, Ewan Mitchell, Theo Nate, Matthew Needham, Bill Paterson, Phia Saban, Gavin Spokes, Savannah Steyn.

Serial Ród smoka jest dostępny w serwisie HBO Max.

REKLAMA