Publiczne wystąpienia i pierwsze siwe włosy - porady ekspertów MH

Prawie wszyscy stresują się przed publicznym wygłoszeniem kilku kwestii i absolutnie wszystkich czeka siwienie. Jak sobie z tym poradzić po męsku? Z odsieczą przybywają eksperci MH.

Mężczyzna podczas wystąpienia publicznego shutterstock.com
Wystąpienia publiczne można i nawet trzeba trenować. Skoro potrafisz rozbudować klatkę piersiową, dlaczego miałbyś nie umieć nauczyć się skutecznie przemawiać do grupy osób?

Na moich skroniach ostatnio pojawiły się pierwsze siwe włosy. Jak się z nimi uporać?

Rozwiązań jest co najmniej kilka. W drogeriach lub w internecie znajdziesz wiele szamponów przeciwko siwieniu. Mają rozmaity skład i podobną skuteczność – niektóre rzeczywiście są w stanie pomóc, ale inne okażą się zwyczajną stratą kasy. Dlatego lepiej skorzystać z usługi odsiwiania w dobrym salonie fryzjerskim. Chodzi w niej nie o farbowanie włosów, tylko o sprawienie, że siwe będą bardziej popielate i znikną wśród innych. Taki zabieg trwa kilka minut, kosztuje od 50 do 90 złotych i trzeba go powtarzać co 3-4 tygodnie. Jest jeszcze jeden sposób, całkowicie naturalny i dobrze znany naszym babciom oraz dziadkom. Możesz przygotować płukankę na bazie zielonych łupin lub skorupek orzecha włoskiego albo cebuli. Garstkę miękkich łupin zalewasz 0,5 litra wrzącej wody i parzysz przez godzinę. Potem odcedzasz, a naparem płuczesz włosy. Orzech włoski pogłębi Twój naturalny kolor, cebula doda więcej ciepłych pigmentów. Pamiętaj tylko, żeby za każdym razem korzystać z rękawiczek, przygotowane napary mogą bowiem spowodować trudne do usunięcia zabarwienia skóry.

Krzysztof Kulesza, stylista fryzur

Za 3 tygodnie będę musiał wystąpić publicznie. Nie mam z tym żadnego problemu, ale chciałbym wypaść lepiej od innych. Jak to zrobić?  

Najpierw ustal, ile ma trwać Twoje wystąpienie. Potem określ jego cel. Chcesz poinformować, zainspirować czy coś wytłumaczyć? Wyobraź sobie, że po Twoim przemówieniu ktoś z publiczności pisze post na Facebooku o tym, co usłyszał. Co powinno się w nim znaleźć? Jaki jest Twój najważniejszy przekaz?

Jeżeli to wiesz, czas ułożyć ścieżkę logiczną wystąpienia, czyli strukturę przemowy. Hasłowo zapisz swoje pomysły na kwadratowych karteczkach. Dzięki temu będziesz mógł je dowolnie przesuwać i ustawiać w kolejności, która wyda Ci się najbardziej przekonująca. Cały czas zadawaj sobie przy tym pytanie, czy mieścisz się w czasie i czy zmierzasz do wytyczonego celu. Co kilka dni występuj przed samym sobą.

Przemawiaj, patrząc w lustro, podkreślając intonacją i gestem najważniejsze kwestie. Tuż przed wystąpieniem znajdź natomiast chwilę dla siebie, żeby poruszać szczęką na wszystkie strony i rozluźnić mięśnie twarzy. Gdy wejdziesz na scenę, uśmiechnij się i spójrz na publiczność. Będziesz dobrze przygotowany, więc z pewnością dasz sobie radę.

Dorota Kostowska, trenerka wystąpień publicznych 

REKLAMA