Psychologia: zostań mistrzem perswazji

W szczęśliwym związku nie chodzi o to, abyś jako partner stał się połową samego siebie, ale o to, byś jeszcze bardziej rozwinął skrzydła, a to wymaga budowy wielu kompromisów. Zobacz, jak ją przekonać, by zrozumiała, że sama też na tym skorzysta. 

Psychologia: zostań mistrzem perswazji wavebreakmedia 2015/Shutterstock
fot. wavebreakmedia 2015/Shutterstock

1. Argument espresso: godzina 8.00

Akcję rozwijania siły swojej perswazji najlepiej rozpocząć przy śniadaniu. Twoja partnerka jest bardziej podatna na sugestie po pierwszej filiżance kawy, ponieważ już kilka łyków espresso wzmaga jej zdolność do koncentracji, a tym samym łatwiej jej zastanowić się nad Twoimi propozycjami.

 

Naukowcy z University of Queensland odkryli, że im wyższy poziom koncentracji uwagi, tym bardziej stajemy się otwarci na język perswazji i argumenty drugiej strony. Dlatego absolutnie nie rezygnuj ze wspólnych śniadań, nawet gdy to wiąże się z koniecznością nastawienia budzika na 10 minut wcześniej.

A już sam zapach kawy z ekspresu wprawi Was w dobry nastój, co znacznie zwiększa szansę na przyjazny klimat rozmowy. To jeden z powodów, dla których warto zainwestować w ciśnieniowy ekspres do kawy, z którego napój jest nie tylko mocny i aromatyczny, ale i zdrowszy, bo zawiera mniej szkodliwych tłuszczów.

2. Czas na powtórkę: godzina 13.00

Faceci uważają to za denerwujący zwyczaj kobiet. Opowiadając coś, lubią powtórzyć to samo, tylko na kilka różnych sposobów. Facetom na ogół wydaje się, że jeśli powiedzieli coś raz, to zupełnie wystarczy (np. trzy lata temu, że ją kochasz) i skoro nic się nie zmieniło, to po co dalej o tym gadać.

Ale upierając się przy tym, żeby się nie powtarzać, pogarszasz swoją pozycję. Badania opublikowane w „Personality and Social Psychology” dowodzą, że wyrażenie swojej opinii trzykrotnie sprawi, że wzmacniasz swoją siłę przekonywania w takim samym stopniu, jakby tę opinię potwierdziły trzy inne osoby.

To zjawisko jest związane ze sposobem, w jaki nasza podświadomość interpretuje powtórzenia: im częściej je słyszy, tym bardziej akceptuje treść.

3. Będzie super: godzina 17.00

Kilka mocniejszych słów może przynieść efekt.

Kiedy udało Ci się zaszczepić pomysł oraz zaprezentować go jako całkiem realną opcję, nadchodzi pora, aby wzmocnić przekaz.

Rozsądne i logiczne argumenty, które trafiły do racjonalnej części jej umysłu, wymagają odpowiedniej oprawy, aby dodatkowo trafić do jej emocji. Przede wszystkim przekaz ma być pozytywny – czyli unikaj stwierdzeń typu: „Nie chcę tego robić”, tylko mów, co chcesz zrobić.

Bez względu na to, jak bardzo lubisz być oszczędny w słowach, przymiotniki: „fantastyczny”, „genialny” czy odwoływanie się do jej wyobraźni: „Chciałbym, żebyś mogła to zobaczyć” pomogą jej nastawić się bardziej emocjonalnie do przedsięwzięcia.

Nawet lekkie przekleństwa (bez wulgaryzmów, rzecz jasna) mogą przynieść dobre efekty, bo dla Twojej partnerki będą dowodem na to, że Ci naprawdę cholernie zależy.

4. Dlaczego nie: godzina 21.00

Jeżeli pod wieczór Twoja partnerka wciąż trwa okopana na pozycji „NIE, BO NIE”, przychodzi pora na wytoczenie innej broni. Zapytaj, dlaczego nie: niech teraz ona uzasadni swoje stanowisko.

Jak wynika z badań na Michigan State and Stanford Universities, skłonienie przeciwnika do kontrargumentacji może zamienić 60% negatywnych odpowiedzi w pozytywne. Tylko nie kłóć się, nie podnoś głosu, nie obrażaj jej – spokojnie czekaj na wyjaśnienia.

Powiedz, że jesteś skłonny przemyśleć jej argumenty i ewentualnie nieco zmodyfi kowac swój pomysł. Twój spokój i chęć rozmowy zapobiegną efektowi „przyparcia do muru”, co zwykle skutkuje oporem dla zasady. 

MH 07/2012

REKLAMA