Przyjmij odrzucenie na klatę

Bez względu na to, czy rzecz dotyczy osoby, której jeszcze nie znasz i już raczej nie poznasz na Tinderze, niedoszłego pracodawcy, czy rozwijającej się relacji w realu, odrzucenie boli jak cholera. Tak bardzo, że nie chcesz więcej narażać się na to, że coś podobnego Ci się przytrafi. A jednak musisz podjąć to ryzyko, bo inaczej nigdy nie spotkasz osoby, z którą będzie Ci naprawdę dobrze. Czy jest więc jakiś sposób radzenia sobie z odrzuceniem i opanowania lęku przed ponownym przykrym doświadczeniem?

odrzucenie, zerwanie, związki shutterstock.com

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ruszyć z miejsca.

1. Uświadom sobie, że to zupełnie naturalne, że czujesz się kiepsko.

Nie jest to skutkiem Twojego rozdętego ego, ale ewolucji. Twój mózg po prostu zidentyfikował odrzucenie, jako poważne zagrożenie. Badanie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan pokazało nam, że odtrącenie nas przez inną osobę, albo grupę aktywuje te same części mózgu, co fizyczne uszkodzenie ciała.

ZOBACZ: Jak przetrwać rozstanie po męsku? 7 patentów

To, naturalnie, ewolucyjny spadek po naszych przodkach, którzy nie mogli przetrwać poza swoim plemieniem. Reakcja na odrzucenie była systemem wczesnego ostrzegania, że musimy coś natychmiast z tym zrobić, naprawić relacje, zmienić swoje postępowanie, bo inaczej czeka nas śmierć w paszczy dzikich zwierząt, albo z wyziębienia.

2. Daj sobie czas na "przeżucie" tego, co Cię spotkało

Jesteś człowiekiem, masz emocje i masz prawo czuć to, co czujesz. Pozwolenie sobie na to, aby zidentyfikować emocje, które Tobą targają pomaga zmniejszyć ból.

3. Ale powstrzymaj ewentualną chęć obrażania tej osoby, która Cię odrzuciła.

Myślisz, że to oczywiste? Najwyraźniej nie. Istnieje spora grupa ludzi, którzy nie mogą się powstrzymać od "zemsty" i użytkowniczki aplikacji randkowych wiedzą coś na ten temat. Ale przecież wszystko, co ta osoba zrobiła, to powiedziała, czy napisała: "Nie, dziękuję". Nie możesz w pełni kontrolować relacji międzyludzkich. Zaakceptuj to, że inni ludzie mogą inaczej widzieć rzeczywistość, a w tym i Twoją osobę.

PRZECZYTAJ: Dlaczego kobiety zdradzają?

4. Nie próbuj wytłumaczyć tej osobie, że się myli, nie rozumie własnych emocji, czy decyzji i tak naprawdę to chce być z Tobą.

To tak nie działa. Być może w tym momencie ona jest jedyną osobą, na której Ci zależy, ale prędzej czy później zdasz sobie sprawę, że zasługujesz na to, żeby być z osobą, która autentycznie ma ochotę na Twoje towarzystwo.

5. Nie pal za sobą mostów.

Jeśli zachowasz się dojrzale i przyjmiesz odrzucenie Twojej propozycji na klatę, to przecież ta osoba dalej może być w Twoim życiu. Możecie się kumplować, chodzić na piwo, czy spotykać się niezobowiązująco od czasu do czasu. Wiesz, może kiedyś, za parę lat...

6. Nie bądź męczący.

Być może bardzo chcesz się dowiedzieć, dlaczego zostałeś odrzucony i co jest z Toba nie tak. Ale pamiętaj, że ona nie ma obowiązku Ci się tłumaczyć. Jeśli zechce, to super. Ale może z jakichś powodów nie chcieć i ma do tego prawo. Może nie chce Cię ranić? Albo nie było chemii i jak to wytłumaczyć logicznie i racjonalnie? Nie da się.

7. To jednak nie znaczy, że sam nie powinieneś przemyśleć swojej roli.

Niektóre odrzucenia nie są bardzo osobiste. Odrzucenie na Tinderze oznacza tylko, że jakaś obca osoba poświęciła kilka sekund na ocenę Twojej osoby na podstawie tajemniczych kryteriów. Ale jeśli zaprzyjaźnione towarzystwo w firmie nagle przestało Cię informować o wspólnych wyjściach na piwo, to warto się zastanowić dlaczego do tego doszło. Co zrobiłeś, co powiedziałeś? Może powinieneś kogoś przeprosić?

8. Ale nie dołuj się. Przypomnij sobie o swoich mocnych stronach.

Tak jak często nie możemy się powstrzymać przed drażnieniem bolącego zęba, tak wiele osób ma skłonność do dokopywania samemu sobie po porażce. W tej sytuacji to słaba strategia. „Jestem beznadziejny! Nigdy nikogo nie spotkam! Jestem przegrywem!” jest szkodliwe i niepotrzebne. Zakłóci również zdolność uczenia się na podstawie tego doświadczenia, ponieważ będzie nas demotywować. Lepiej zadziała przypomnienie sobie, że jesteś wartościowym fajnym facetem, że jest mnostwo ludzi, którzy Cię lubią i cenią. Nawet jeśli miałbys się do tego zmusić, to przypomnij sobie swoje dobre momenty w relacjach z innymi ludźmi.

9. Nie tkwij w miejscu. Odrzucenie jest częścią życia.

Gdybyś nie miał dołków, nie wiedziałbyś, jak dobrze czuć sie na górze. Nie zniechęcaj się porażką, bo coś dobrego może czekać tuż za rogiem. Może tym razem ktoś nie zobaczył w Tobie tego, co masz najlepszego, ale to nie znaczy, że nie spotkasz kogoś, kto to dostrzeże. Odrzucenie zdarza się każdemu. Dosłownie. Czasami może to wydawać się wielkim problemem. Ale postaraj się pamiętać, że jest milion powodów, dla których się to Ci przytrafiło. Więcej można się nauczyć z porażki niż z sukcesu. Nie jesteś zły, a jedno odrzucenie cię nie definiuje.

10. Pamiętaj o pozostałych relacjach w Twoim życiu. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię doceniają. Odrzucenie zaburza naszą podstawową potrzebę przynależności, dlatego tak ważne jest, aby spędzać czas z tymi, którzy akceptują cię takim, jakim jesteś.

Zobacz również: