Prosaki na twarzy, półmaraton i zabijanie plemników - radzą eksperci MH

Nasi eksperci jak zwykle stają na wysokości zadania i odpowiadają na pytania nadesłane przez Czytelników. Tym razem na tapecie prosaki, bieg w półmaratonie oraz wpływ komórek na płodność.

Prosaki, wypryski shutterstock.com
Wyciskaniem "niespodzianek" niech lepiej zajmie się kosmetyczka. Ty dbaj o odpowiednią pielęgnację i profilaktykę.

Mam na twarzy niewielkie, milimetrowe białe kuleczki. Wyglądem przypominają krostki, ale są twarde i nie da się ich wycisnąć. Co to takiego?

Te małe, czasem liczne białe kuleczki to tzw. prosaki – zalegająca treść rogowo-łojowa w ujściach gruczołów łojowych. Tę cechę męskiej skóry łojotokowej spotyka są też często u osób starszych. Najlepszym sposobem ich usunięcia jest nakłucie i wyciśniecie, a to najlepiej zrobi sprawna kosmetyczka.

W domu możemy jedynie zapobiegać ich powstawaniu, stosując peelingi – najlepiej enzymatyczne lub te na bazie kwasów AHA – a w przypadku skóry dojrzałej kremy z pochodną witaminy A, czyli retinolem. Pamiętajmy jednak, aby takie prepa raty stosować na noc i najlepiej w sezonie jesienno-zimowym, gdyż uwrażliwiają skórę na działanie światła słonecznego.

dr n. med. Danuta Nowicka, kosmetolog z KosMeD Gabinet Medycyny Estetycznej  

Zobacz również kilka podstawowych zasad pielęgnacji męskiej skóry - przydatna wiedza.

Chcę pierwszy raz wystartować w półmaratonie. Jakie buty powinienem kupić, aby wygodnie mi się biegało?  

Gdy zawodnik jest mniej doświadczony lub jest to jego pierwszy bieg, wtedy warto postawić na obuwie treningowe. Jest ono nieco cięższe od butów startowych, ale zapewnia większy komfort. Zatem warto przedłożyć wygodę dla stopy nad często wygórowane ambicje tylko i wyłącznie po to, by ukończyć bieg i mieć z tego satysfakcję.

Waga ciała biegacza będzie determinować stopień amortyzacji podeszwy. Im cięższy jest biegacz, tym amortyzacja powinna być większa, by przejmować wstrząsy, przez które w czasie długotrwałego biegu szybciej się męczymy.

Poza stopniem amortyzacji warto pamiętać o tym, żeby but był po prostu wygodny. Nie powinien być ani za bardzo przylegający do stopy, ani za luźny. Musi dawać swobodę do nieznacznych ruchów palcami, bo należy pamiętać, że stopa podczas długich biegów może nabrzmieć, więc będzie potrzebować więcej miejsca w środku, żeby wygodnie się ułożyć.

Polecam wizytę w specjalistycznym sklepie biegowym, gdzie personel pomoże w doborze odpowiedniego rodzaju obuwia. Łukasz Gliszczyński, absolwent wrocławskiej AWF, trener lekkiej atletyki II klasy, instruktor kulturystyki i ćwiczeń siłowych

Czy noszenie komórki w kieszeni z włączonym wi-fi obniża płodność?

Jakość i ilość plemników nie jest jednakowa u każdego mężczyzny. Stan plemników, a w konsekwencji problemy z płodnością, uzależniony jest od wielu czynników, m.in. chorób, stylu życia i złych nawyków. Niebezpieczne są również telefony komórkowe oraz laptopy.

Jeśli mężczyzna nosi smartfona w kieszeni spodni, to dosłownie „wygotowuje” swoje plemniki. Natomiast technologia bezprzewodowa wi-fi może wytwarzać niekorzystne dla jąder i plemników promieniowanie fal elektromagnetycznych.

Dlatego lepiej unikać trzymania laptopa na kolanach oraz noszenia telefonu blisko pachwiny.

dr Wojciech Sierka, embriolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach 

REKLAMA