Prokrastynacja - jak zacząć działać od razu?

Czy przypadkiem nie obiecałeś sobie dawno temu, że wreszcie wysprzątasz piwnicę? I znajdziesz czas na treningi? Sprawdź kilka patentów, dzięki którym przestaniesz wreszcie odkładać sprawy na później.

Mężczyzna prokrastynuje Shutterstock.com

Skoro przykuł Twoją uwagę tekst o prokrastynacji, prawdopodobnie masz problem z podejmowanie działań i - o ile nie zostaniesz do czegoś zmuszony - większość spraw odkładasz na później, na czas, kiedy będziesz lepiej przygotowany, okoliczności będą bardziej sprzyjające, będziesz miał mniej obowiązków, więcej pieniędzy, jakoś tak jutro, a może pojutrze. 

Żebyś się nie musiał przemęczać, maksymalnie skompresowaliśmy porady. Spróbuj je wykorzystać. Nie odkładaj na później.  

REKLAMA

1. Skup się na tożsamości, a nie na wynikach. Nie myśl: „Chcę świetnie grać na gitarze”, tylko: „Chcę być facetem, który znajduje czas na swoje pasje”.

2. Bądź konkretny. Nie zakładaj, że tę nieszczęsną piwnicę wysprzątasz kiedyś, tylko załóż, że zrobisz to w najbliższą sobotę między 11.00 a 16.00.

3. Nie czekaj na cudowną odmianę losu. Jeśli np. chcesz prowadzić blog, a nie masz weny, i tak siadaj systematycznie do komputera i pisz.

4. Większe zadania dziel na etapy. Masz skopać ogródek? Rób to codziennie po kawałku.

5. Staraj się osłodzić sobie monotonne zadania. W zlewie piętrzy się góra brudnych naczyń? Odpal podcast albo audiobooka i do roboty.

ZOBACZ TEŻ: Czy prokrastynacja może Cię zabić?

REKLAMA