Prezent na komunię dla chłopca

Gdy zostaniesz zaproszony na komunię siostrzeńca, bratanka, syna kuzynki czy sąsiadów, wypada coś kupić w prezencie. I wtedy zawsze jest kłopot, bo co kupić w prezencie na komunię? Oto kilka pomysłów na komunijny prezent w zależności od bliskości relacji i budżetu.

pierwsza komunia Shutterstock.com

To, co kupisz pod komunię, zależy od dwóch czynników. Po pierwsze - od stopnia pokrewieństwa, bo np. ojciec chrzestny tradycyjnie zobowiązany jest do zakupu bardziej spektakularnego (czytaj: droższego) prezentu, po drugie - od twojej sytuacji materialnej: jeśli akurat jesteś w finansowym dołku, spora część potencjalnych prezentów jest poza zasięgiem, a zaciąganie kredytu na prezent to po prostu głupota.

REKLAMA

Prezent na komunię od chrzestnego

Jeśli tak się składa, że do komunii idzie Twój chrześniak, masz sytuację z jednej strony dobrą, bo mniej więcej wiesz, co młody ma już na stanie i jesteś w dobrej komitywie z jego rodzicami, z drugiej sytuacja jest trudna, bo tradycyjnie to właśnie od chrzestnych oczekuje się drogiego prezentu. Teoretycznie nie jest to obowiązek, ale ciśnienie jest duże, żeby jednak się zastawić a postawić. 

Co na komunię może kupić ojciec chrzestny?

No dobra, rower, komputer, konsola... Ale jakie?

Prezent na komunię: rower

Naszym zdaniem to najlepszy pomysł, bo rower to coś, co aż kusi, żeby się poruszać, trochę spocić. Pozostaje pytanie - jaki rower kupić? Przede wszystkim taki, którym młody człowiek będzie się mógł cieszyć natychmiast. Nie ma sensu kupować roweru „na zapas”, bo za duży rower tylko zniechęci młodego człowieka. Postaraj się, by było to rower jak najbardziej „dorosły”. Chłopcy w wieku 9-10 lat nie chcą już mieć dziecinnych gadżetów, chcą mieć poważne sprzęty. Jako rower podstawowy radzimy wybrać rower górski - są one najbardziej uniwersalne i zazwyczaj najbardziej odporne na trudy użytkowania przez młodego chłopaka. Rowery miejskie, BMX, szosowe czy trekkingowe zostawmy na czasy, gdy już będzie wiedział, jak woli używać roweru.

Jak dobrać wielkość roweru do wzrostu

Idealnie byłoby, gdybyś mógł przymierzyć rower do „komunisty”, ale zwykle staramy się zskakiwać prezentem, więc możesz posłużyć się uproszczoną rozpiską. Według siatek centylowych dla populacji POlski, chłopiec w wieku 9 lat ma między 125 a 150 cm wzrostu. Przy takim wzroście optymalny będzie rower z kołami o średnicy 24 cali. Jeśli młodzian jest wyjątkowo wysoki, można zaryzykować i kupić mu już rower z kołami 26-calowymi. Wielkość ramy powinna się mieścić w przedziale 12-16 cali, w zależności od wzrostu. 

ZOBACZ TEŻ: Jaki rower kupić?

Ile wydać na rower na komunię?

Górnej granicy, jak zwykle nie ma, ale jeśli chcesz kupić coś co nie zepsuje się po dwóch tygodniach i będzie bezpieczne, musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 1000 -2500 zł. Jeśli masz ciasny budżet, lepiej jest kupić prostszy model dobrej firmy, niż "wybajerzony noname" za te same pieniądze z milionem przerzutek i amortyzowanym siodełkiem. Pamiętaj, że za dwa, trzy sezony ten rower będzie już za mały i trzeba go będzie odsprzedać. 

Prezent na komunię: zegarek

Dziś pomysł zegarka może się wydawać nieco staroświecki, bo przecież każdy i tak ma zegarek w komórce, ale tak naprawdę zegarek z tarczą pomaga dzieciom nauczyć się orientacji w czasie. Dlatego polecamy wybrać taki zegarek, który ma klasyczne wskazówki - tarcza podzielona na 12 jest właśnie tym, co ułatwia w dorosłym życiu orientację w czasie. 

W przypadku chłopca świetnie sprawdzą się zegarki sportowe i outdoorowe z fosoforyzującymi wskazówkami. Po pierwsze, zazwyczaj takie zegarki są odporne na upadki, zalanie i otarcia, po drugie często mają dodatkowe funkcje, jak wieczny kalendarz, alarm czy stoper - ten ostatni idealnie sprawdzi się w chłopięcych rywalizacjach. 

Smartwatche nie są najlepszym pomysłem - technologia rozwija się w tak szybkim tempie, że za kilka lat będą prawdopodobnie nieużywalne - system przestanie dostawać wsparcie, zmienią się standardy komunikacji między smarfonami a zegarkami, niewymienne baterie się zużyję i dzisiejsze smartwatche staną się już tylko zużytą nieużywalną elektroniką. 

Ile wydać na zegarek na komunię?

Przyzwoity zegarek sportowy/outdorowy/militarny można już kupić za około 300 zł, więc powinien się zmieścić w budżecie nawet młodego człowieka na dorobku. Za około 1000 zł można już nabyć zegarek sportowy, który będzie służył latami.

Prezent na komunię: konsola do gier

Tutaj sytuacja jest w zasadzie prosta, bo wybór ograniczony do dwóch modeli (teoretycznie do trzech, bo jest jeszcze Nintendo, ale najpopularniejsze są Playstation od Sony i XBOX od Microsoftu. Wg raportu Ampere Games, japoński producent ma niemal połowę rynku konsol, podczas gdy XBOX i Nintendo dzielą się drugą połową z grubsza po równo. Ze względu na kompatybilność z innymi graczami w klasie Playstation wydaje się więc być lepszym rozwiązaniem. warto jednak wcześniej przeprowadzić dyskretny wywiad, bo jeśli akurat w klasie czy na osiedlu rządzi XBOX, trzeba to uszanować i nie skazywać młodego na ostracyzm.

Ile wydać na konsolę na komunię?

Rzecz nie jest tania - konsole to wydatek rzędu 2500-3000 zł. Jednak można to potraktować jako rozwiązanie przyszłych problemów, bo w przyszłości każde urodziny, dzień dziecka czy choinkę można opędzać dokupując peryferia albo gry.  

Prezent na komunię: komputer

Jeżeli przyszedł Ci do głowy taki pomysł, bo sam też kiedyś dostałeś na komunię komputer, to zapewne pamiętasz, jak wiele godzin, dni, miesięcy, a nawet lat frajdy dostałeś w postaci blaszanej puszki i monitora. Ale możesz też mieć inne wspomnienia - pasmo frustracji, że nie możesz grać w te same gry co koledzy, bo Twoja karta graficzna „nie ciągnie”. Dlatego, jeśli dziś chcesz odwrócić role i to ty będziesz wybierał sprzęt, zrób najpierw dyskretne rozpoznanie, czym się twój młody bratanek, siostrzeniec, kuzyn etc interesuje. Czy lubi grać? Czy może ciągnie go do rysowania, a może mama zapisała go na kurs programowania i się wkręcił?  Jeśli lubi grać i ma już konsolę, prawdopodobnie dołączył już do grona "konsolowców" i z komputera będzie korzystał tylko do nauki i prostej rozrywki jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie laptop. nie musi to być wypasiona maszyna za 10K - wystarczy taki za 2000-3000 zł.

Wybierając konkretny model zwracaj uwagę na czas pracy na baterii i solidność obudowy. Z niewiadomych powodów wiele współczesnych dzieciaków nauczyło się zatrzaskiwać klapy laptopów z takim impetem, jakby zamykały drzwi w Żuku (były kiedyś takie furgonetki). Wybierając między systemami (mac czy pecet) kieruj się tym, czego używają rodzice młodego. Najprawdopodobniej jeszcze przez parę lat to ojciec będzie musiał rozwiązywać problemy młodzieży, więc dobrze byłoby, żeby miał choć podstawową wiedzę o strukturze plików w maszynie i obsłudze podstawowych programów. Pamiętaj jednak, że na maca gier jest jak na lekarstwo.

Jeśli młodzieniec jest zapalonym pecetowym graczem i ma już jakiś komputer, zobacz, czy prezent od Ciebie będzie istotnym upgradem. Jeśli nie, wybierz jakiś inny prezent. Ta zasada obowiązuje oczywiście uniwersalnie, nie tylko w przypadku gracza.

ZOBACZ TEŻ: Sprzęt do pokoju gracza

Rozwiązanie alternatywne w przypadku, gdy komputer jest już w pokoju chłopaka, a Ty nie masz aż tyle kasy, żeby się szarpnąć na wypasiony model - zawsze możesz dokupić mu wypasiony monitor - duży, 27-calowy calowy monitor 4K z dobrym odświeżaniem i czasem reakcji to naprawdę kupa frajdy. No i modele spełniające wspomniane powyżej warunki można już kupić za ok. 1500 zł. 

Prezent na komunię: smartfon

Jeśli w tej chwili młody dysponuje jedynie starym telefonem po ojcu, ze zbitą szybką i powycieraną na kantach obudową, idziemy o zakład, że najnowszy model iphone'a czy Samsunga to jedno z jego większych marzeń, więc prawdopodobnie byłby skakał z radości. Jednak dawanie dziewięciolatkowi urządzenia, które uwielbia upadać, wyślizgiwać się, być wytrącane, zostawiane na ławce, zalewane sokiem pomarańczowym i odkładane na piasek i kosztujące kilka tysięcy złotych to w znakomitej większości przypadków wyrzucanie tych pieniędzy w błoto.

Ile wydać na smartfon na komunię?

Tańszy model za kilka stówek (400-700 zł) sprawdzi się równie dobrze, a gdy któregoś dnia młody wróci ze szkoły bez telefonu, albo z jego gwałtownie postarzoną wersją, Ty nie będziesz sobie przypominał listy rzeczy, które mogłeś kupić za te kilka tysięcy, on nie będzie Cie unikał, a jego rodzice nie urządzą mu aż takiego piekła na ziemi. Naprawdę, podstawowy model smartfona w zupełności dziewięciolatkowi wystarczy. 

Prezent na komunię: telewizor

Pisząc o telewizorze mamy na myśli taki duży ekran, na którym młody człowiek będzie mógł w końcu oglądać to, na co on ma ochotę, a nie to, co akurat oglądają rodzice czy rodzeństwo. Nazywamy ten ekran telewizorem tylko z przyzwyczajenia, bo w większości przypadków równie dobrze sprawdzi się dowolny duży monitor podłączony do komputera albo dekodera. 
Dzieci nie oglądają już właściwie telewizji, ale YT czy Netflix na własnym dużym ekranie to jednak zupełnie nowa jakość i wstęp do dorosłości. No i można zaprosić kolegów na maraton ulubionego serialu. Oczywiście warunkiem takiego zakupu jest wcześniejsze uzgodnienie tego z rodzicami, bo mogą mieć zupełnie inne podejście do kwestii telewizora w pokoju dziecka.   

Ile wydać na telewizor na komunię?

Wiemy, że obecnie panuje gigantomania, ale naszym zdaniem w pokoju dziecinnym w zupełności wystarczy ekran 32-50 calowy. Oczywiście 4K. Taki zakup to wydatek rzędu 1000-2500 złotych.

Prezent na komunię: quad

Słyszeliśmy, że jest to popularne rozwiązanie, ale uważamy, że to kompletna pomyłka. Czterokołowcami, nawet tymi z ograniczeniem prędkości maksymalnej do 46 km/h można poruszać się dopiero od 14 roku życia. Niech jeszcze poczeka. 

Prezent na komunię: medalik lub krzyżyk ze złota lub srebra

Tak, komunia to tak naprawdę święto religijne, wydarzenie ważne w życiu każdego katolika, więc taki symbol-pamiątka tego wydarzenia jest jak najbardziej na miejscu. Jednak dziecko doceni wagę tego prezentu dopiero za kilka- kilkanaście lat. W dniu pierwszej komunii raczej trudno będzie mu ukryć rozczarowanie.  

Prezent na komunię od wujka, stryjka, przyjaciela taty, sąsiada

Skoro zostałeś zaproszony na tę uroczystość, to coś przynieść wypada. Na szczęście dla Ciebie zgodnie z tradycją to na rodzicach chrzestnych ciąży największy ciężar oczekiwań prezentowych. Pozostali goście mogą być zdecydowanie mniej hojni i o wiele bardziej oryginalni. My zachęcamy jak zwykle do researchu. Sprawdź, czym się młody najbardziej interesuje, co go kręci, albo czego mu brakuje i idź w tę stronę. To może być już naprawdę wszystko, w zależności od Twojej sytuacji finansowej i wyobraźni.

Pomysły na prezenty komunijne w wersji ekonomicznej:

 • hulajnoga 
 • czytnik ebooków
 • markowa piłka do nogi
 • buty piłkarskie
 • trampolina
 • kask rowerowy 
 • fotel gamingowy
 • akcesoria gamingowe - pady, klawiatury, myszki etc
 • sprzęt audio
 • klocki lego
 • zestawy do nauki np. robotyki
 • mały dron
 • model do sklejania
 • namiot
 • śpiwór
 • plecak

I tak dalej i tak dalej - grunt to przypomnieć sobie własne dzieciństwo i postarać się wejść w skórę dziewięciolatka. 

Prezent na komunię: koperta z pieniędzmi

Jeżeli uznać, że memy w miarę wiernie opisują rzeczywistość, istnieje duże prawdpodobieństwo, graniczące z pewnością, że młody zobaczy zgromadzone z kopert środki tylko raz, gdy będzie je liczył, a potem będzie je musiał zdeponować w RodzicBanku. Jednak to też nie jest wcale zły pomysł, bo być może bardziej niż kolejnego zestawu klocków czy Biblii dla dzieci, młodzieniec potrzebuje nowej kurtki, albo dofinansowania wyjazdu na kolonie. Zwyczaj wypełnionych stuzłotowymi banknotami kopert nie jest więc wcale taki głupi. 

Ile włożyć do koperty na komunię?

Niestety nie ma ustalonych jednoznacznych zasad. Można jedynie przyjąć taką, że 100 zł to minimum, a każdy kolejny banknot to już kwestia Twojej zasobności. Jeśli nawet stówka to dla Ciebie za dużo, wykaż się kreatywnością i kup prezent tańszy, ale za to pomysłowy, taki, który wywoła na twarzy dziecka uśmiech zadowolenia. Bo to o ten uśmiech właśnie chodzi.    

REKLAMA