Optymalizacja czasu pracy: ile tak naprawdę pracujemy?

Spędzasz w niej zdecydowanie więcej czasu niż na uprawianiu seksu, oglądaniu meczów piłkarskich czy innych przyjemnościach. Praca. Sprawdź, jak wiele lat Twojego życia Ci zabiera.

Ile pracujemy w życiu? shutterstock.com

Jak optymalizować czas w pracy?

Jasne, że można być rentierem, dziedzicem, spadkobiercą i obrzydliwie bogatym z domu, ale tak się składa, że nie znamy nikogo takiego. Tę feralną „13” wyliczyliśmy prosto: 8 godzin razy 40 lat minus jakieś tam weekendy, święta i urlopy – ale wiemy doskonale, że często te przysłowiowe 8 h to zwykła fikcja. Skoro już musimy pracować, to znajdźmy sposoby, by ten nawał roboty zrzucany na nas przez szefa faktycznie trwał 8 godzin, a nie 12!!! Oto kilka prostych patentów:

1) Raz na 6 miesięcy oddawaj swój komputer do przeglądu. Wyliczono, że dziennie traci się 48 minut na regulowanie problemów ze sprzętem, a jako że praca ma być wykonana, więc wychodzi się później.

2) 10 minut dziennie zabiera Ci walka z niechcianą pocztą. Załóż filtr antyspamowy.

3) Zaloguj się na stronie www.living5to9.com i wprowadź godzinę, o której chcesz wyjść z pracy. Alarm przypomni Ci o tym postanowieniu.

4) Załóż osobną półkę na papiery, które inni chcą Ci przekazać w czasie pracy. Badania ustaliły, że przeciętny pracownik jest z tego powodu odrywany od pracy 73 razy. Powrót do pełnej koncentracji zabiera mu potem 20 minut.

5) Faktycznie zaczynasz pracę o 9? No, teoretycznie tak. Spróbuj zacząć praktycznie – wyjdziesz wcześniej.

6) Rano ułóż plan zajęć na dany dzień. Ludzie mają skłonność do ustalania godzin spotkań i zebrań, a nie własnej pracy, mimo że słynne zebrania rzadko przynoszą jakieś konkrety. Tych kilka racjonalizacji może sprawić, że będziesz pracował krócej, szef dostrzeże w końcu Twoją efektywność, rewanżując się podwyżką, a żona dostrzeże Twoją obecność w domu. 

REKLAMA