Powstanie warszawskie we wspomnieniach dzieci i wnuków powstańców

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało serię wywiadów z potomkami powstańców pt. Korzenie Pamięci, żeby pokazać, jakie piętno wycisnęły te dwa miesiące na życiu kolejnych pokoleń.

Powstanie Warszawskie, Batalion fot. domena publiczna
Powstanie Warszawskie: Żołnierze z Batalionu "Czata 49" na Woli, wyciągają z zasobników zrzutowe miotacze przeciwpancerne "PIAT". Trzeci od lewej stoi kpr. pchor. Andrzej Maringe "Andrzej", w środku siedzi kpr. pchor. Stanisław Potworowski "Potwór". (wikipedia.org)

Od Powstania Warszawskiego minęło już 77 lat - większość uczestników niestety już nie żyje, ale to nie znaczy, że nie pozostawili po sobie wspomnień, refleksji czy opowieści. Wiele wspomnień zostało opublikowanych, wiele wciąż czeka na publikację, ale te oficjalne wspomnienia były z pewnością nieco okrojone, może ugładzone, może poskracane albo udramatyzowane a niektóre wątki mogły zostać pominięte.

REKLAMA

Dzięki inicjatywie Muzeum Powstania Warszawskiego uzyskujemy dostęp do wspomnień prywatnych, mądrości życiowych, którymi byli żołnierze powstania dzielili się ze swoimi najbliższymi. O wzorcach odwagi, o lękach i tym, jak sobie z lękiem radzić i jak otrząsnąć się z koszmaru i wrócić do normalnego życia.

Wśród przepytywanych powstańców są i ludzie znani z mediów, jak Szymon Majewski, Karolina Korwin-Piotrowska czy Łukasz Garlicki, ale i tacy, o których nigdy nie słyszałeś. Wszyscy jednak mają do opowiedzenia historie wyjątkowe, często intymne, czasami zawadiackie. Dzielą się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami, a także wątpliwościami co do sensu tego zrywu. Przede wszystkim zaś z tych opowieści bije duma z przodków. Warto obejrzeć, by oddać hołd bohaterom i wyciągnąć wnioski z historii.

Żeby obejrzeć filmy wejdź na kanał Muzeum na YT:

ZOBACZ TEŻ: Ile wiesz o Powstaniu Warszawskim [QUIZ]

REKLAMA