Potreningowy apetyt i burza mózgów - pytania do ekspertów MH

Kolejna dawka wiedzy prosto od ekspertów MH. 

Posiłek potreningowy shutterstock.com
Po treningu powinieneś być tak głodny, że takie jabłuszko wciągniesz na raz.

Odkąd trenuję, mam apetyt jak nigdy. Czy to możliwe, że zamiast zrzucać zbędne kilogramy, zacznę przybierać na wadze?

To naturalne, że gdy ćwiczysz, masz lepszy apetyt. W końcu metabolizm przestawia się, aby ciało mogło sprostać nowym wyzwaniom. Dlatego dobrze jest skalkulować ilość jedzonych i spalanych kalorii. Przeciętny trening siłowy (1,5 h z rozgrzewką) to 600- -800 kcal. Trzeba je dodać do Twojego dziennego zapotrzebowania (średnio ok. 2200 kcal).

Jeżeli zamierzasz przybrać na masie, bilans powinien być dodatni. Ale różnica nie może być duża, bo zaczniesz się otłuszczać. Gdy chcesz schudnąć, powinieneś mieć niewielki deficyt kaloryczny. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z apetytem? Przede wszystkim przestawić się na posiłki z większą ilością białka.

Nie dość, że pomagają one odbudować mięśnie, to uczucie sytości utrzymuje się po nich dłużej niż po posiłkach typowo węglowodanowych czy tłuszczowych. Dodatkowo pomyśl o zupach. Są niskokaloryczne (26-32 kcal na 100 ml), wypełniają żołądek i dostarczają witamin, przez co warto uwzględnić je w swoim jadłospisie. Unikaj tylko pikantnych przypraw, bo te podkręcają apetyt.

- dr Marek Szołtysik, dietetyk

Jak zabłysnąć podczas burzy mózgów?

Skupiając się na tym, żeby zgłosić jakiś genialny pomysł, możesz odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. Najlepsze rozwiązania przychodzą bowiem do głowy, gdy jesteś w dobrym nastroju, rozluźniony, nie odczuwasz stresu. Dlatego w profesjonalnych burzach mózgów powinny istnieć trzy fazy. Pierwsza (generatywna), gdy po prostu przerzucacie się pomysłami, ale w żaden sposób ich nie oceniacie.

Druga – inkubacyjna, gdy pozornie zapominacie o problemie. Ale mózg ciągle pracuje, dlatego w środku nocy czy podczas porannej kąpieli w Twoim umyśle może pojawić się rozwiązanie, którego do tej pory nie dostrzegałeś. Wreszcie faza trzecia (krytyczna), gdy selekcjonuje się wszystkie pomysły. Jak wzbogacić swoją kreatywność?

Pomyśl, co by się stało, gdyby nagle zniknęły największe przeszkody, które stoją wam na drodze (np. przestało istnieć prawo ciążenia, zniknęło ograniczenie związane z budżetem). Poza tym szukaj analogii i baw się metaforami. Czy jest jakaś inna dziedzina, w której pojawił się podobny problem? Jak go rozwiązano? Kluczem do sukcesu jest łączenie odległych od siebie skojarzeń.

- dr Lidia D. Czarkowska, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

REKLAMA