Popularne języki obce – jakich warto się uczyć

Na świecie żyje około 7,6 mld ludzi. Obecnie używanych jest przeszło 7 tys. języków. Wśród trzech najpopularniejszych jest angielski, chiński i hiszpański. Jakich jeszcze języków warto się nauczyć.

Języki obce fot. shutterstock.com

Jak wynika z ostatniego raportu EF English Proficiency Index znajdujemy się w światowej czołówce pod względem znajomości i posługiwania się językiem angielskim. Zajmujemy 16 miejsce wśród 100 badanych krajów. Nie dogoniliśmy jeszcze Niemców i Holendrów, ale jesteśmy przed Hiszpanią, Włochami i Francją. Kraje z najsłabszą znajomością języka angielskiego to: Tadżykistan, Irak, Oman i Arabia Saudyjska.

REKLAMA

I choć mowa Szekspira wydaje się być wszechobecna na całym świecie (aktualnie językiem angielskim posługuje się około 1,3 mln osób), to tylko siedem dużych państw używa angielskiego, jako języka narodowego i urzędowego. Mimo wszystko jest on nadal najchętniej przyswajalnym językiem na całym świecie. Jego popularność zawdzięczamy przebojom muzycznym, zagranicznym filmom, grom komputerowym i nowoczesnym technologiom. To także język świata biznesu. Mimo tego warto uczyć się też innych języków.

Jakich języków warto się uczyć

Jak podaje Ethnologue, kolejnymi, coraz chętniej przyswajanymi językami są język chiński i hindi. Coraz więcej osób uczy się też hiszpańskiego, bo znajomość tego języka ułatwi nam porozumiewanie się w większości krajów Ameryki Południowej oraz francuskiego. Będzie on też pomocny podczas wyjazdów do Belgii, Szwajcarii czy Afryki. Warto szkolić również język niemiecki przydatny w Szwajcarii, Austrii, Liechtensteinie czy Luksemburgu.

Jak wynika z badań, coraz chętniej zapisujemy się też na kursy chińskiego, rosyjskiego i arabskiego. I nic w tym dziwnego, bo języki te coraz częściej przydają nam się we współpracy międzynarodowej. Chiny nie przestają pobijać kolejnych rekordów pod względem wzrostu gospodarczego oraz wdrażania innowacji na rynek międzynarodowy a Rosja to państwo, które ma znaczący wpływ na wydarzenia na arenie międzynarodowej oraz na globalny rynek – zwłaszcza jeśli chodzi o politykę energetyczną, regulując przepływ gazu do krajów europejskich. Rosyjski ułatwi nam kontakt w Europie Wschodniej ale też w Azji Środkowej. Natomiast wybierając się na wakacje w okolice wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Indyjskiego czy Zatoki Perskiej przyda nam się umiejętność rozmawiania po arabsku.

W którym kraju jest najwięcej języków

Analizując rankingi i statystyki Ethnologue okazuje się, że najwięcej języków na całej planecie doliczono się w Papui-Nowej Gwinei. Jest  ich tam aż 840.

Drugie miejsce pod względem największej liczby języków zajmuje Indonezja. Mieszkańcy tego państwa mówią tam w 710 językach. Trzecim państwem w tym zestawieniu jest Nigeria z liczbą 524 języków. Brzmi imponujące! Ale chyba nawet największy poliglota nie jest w stanie nauczyć się ich wszystkich.

Jak się uczyć języków obcych

Najpopularniejszym sposobem na naukę języków obcych jest uczęszczanie na kurs albo wyjechanie na jakiś czas do kraju, w którym dominuje język, który chcemy przyswoić. Coraz bardziej popularne stają się też translatory umożliwiające naukę języków obcych. Te specjalistyczne urządzenia spełniają funkcję słownika elektronicznego, tłumaczą słowa a także całe zdania. Podpowiadają także, jak wymawiać poszczególne wyrazy i ułatwiają przyswajanie odpowiedniego akcentu. Profesjonalne urządzenia do tłumaczenia języków obcych wyposażone są także w aplikacje edukacyjne, dzięki którym łatwiej przyswoimy obcy język.

Elektroniczny translator na wakacjach

Elektroniczny tłumacz głosowy warto zabrać ze sobą także na wakacje, zwłaszcza tam, gdzie znajomość języka angielskiego nie zda się nam na wiele. Dostępne na rynku translatory są urządzeniami zaawansowanymi technologicznie i potrafią obsługiwać nawet kilkadziesiąt języków. Elektroniczny tłumacz przyda się w tych prostych, codziennych rozmówkach, ale także tych trudniejszych w komunikacji, np. w szpitalu. Część translatorów działa w trybie offline, ale bardziej dokładne tłumaczenie uzyskamy, gdy urządzenie będzie miało stały dostęp do Internetu. Dlatego kupując elektroniczny translator upewnij się czy urządzenie ma wbudowaną kartę SIM, która zapewni nieograniczony dostęp do Internetu na całym świecie.

REKLAMA