REKLAMA

Południowy Tyrol - idealne miejsce na zimowy urlop

Wysiłek fizyczny i relaks psychiczny to nierozłączne elementy udanego urlopu. Oba znajdziesz w Południowym Tyrolu / Südtirol, słynącym ze śniegu, świetnej kuchni i wina. 

fot: TV Ratschings, Manuel Kottersteger

Ten najbardziej wysunięty na północ region Włoch jest położony w głównym paśmie Alp, tuż przy granicy z Austrią. Surowe piękno gór łączy się tam ze śródziemnomorską radością życia, tworząc kombinację, której nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie.

Otoczenie Alp daje gwarancję śniegu, który pokrywa aż ponad tysiąc kilometrów idealnie przygotowanych tras narciarskich, wyposażonych w nowoczesne i szybkie wyciągi. O kolejkach na stoku nie może więc być mowy. Z kolei śródziemnomorski charakter Południowego Tyrolu najmocniej przejawia się w jego kulinarnej tradycji oraz otwartości i gościnności mieszkańców. Co z tego wynika?

Ano to, że w przypadku tego regionu pojęcie apres-ski zwyczajnie traci rację bytu, bo dolce vita trwa tam właściwie przez cały dzień. Toczy się nie tylko w centrach urokliwych, wiekowych miasteczek, ale przede wszystkim na stoku. Nie musisz więc czekać do wieczora, żeby cieszyć się fantastycznym jedzeniem i wyjątkowym winem, będącym chlubą tego regionu.

Drobna podpowiedź – miejscowi nie bez powodu są szczególnie dumni z trzech pochodzących z Południowego Tyrolu odmian winorośli: Vernatsch, Gewürztraminer i Lagrein. Kiedy już będziesz na miejscu, pytaj w restauracjach i barach o wina stworzone na ich bazie. Mocno się zdziwimy, jeśli nie będziesz zadowolony.

Południowy Tyrol w liczbach:

300 - W Południowym Tyrolu tyle słonecznych dni wypada średnio w roku. Nie zapomnij o okularach lub o specjalnych szybkach do gogli.

1000 - Mówiąc o rozbudowanej infrastrukturze, nie przesadzamy ani trochę. W regionie znajdziesz tysiąc km świetnie przygotowanych tras narciarskich.

25 - Region szczyci się wyśmienitymi restauracjami, którym przyznano łącznie aż 25 gwiazdki Michelina.

REKLAMA

fot: Ratschings Tourismus, Manuel Kotterstege

Vipiteno-Racines/Sterzing-Ratschings

Ten region narciarski jest prawdziwa perłą Południowego Tyrolu. Nie przesadzamy, sprawdź sam. 

1. Jeden skipass, trze regiony

Zapewni Ci dostęp do 61 km tras położonych na terenie trzech różnych ośrodków narciarskich: Racines- -Giovo/Ratschings-Jaufen, Ladurns i Monte Cavallo/ Rosskopf. W każdym z nich w najwyższe partie gór będą przewozić Cię nowoczesne kolejki linowe.

2. Racines-Giovo

Mocnym atutem tego ośrodka są świetnie przygotowane trasy narciarskie oraz funpark, w którym za bary z przeszkodami i grawitacją mogą wziąć się bardziej zaawansowani narciarze oraz snowboardziści. Warto też spróbować narciarstwa biegowego – z trasy Monte Piatto/Platschjoch rozciąga się przepiękna panorama na okoliczne szczyty.

3. Ladurns

Ten przytulny ośrodek położony jest w dolinie Val di Fleres/Pflerschtal. Będzie idealnym wyborem dla narciarzy na różnych poziomach zaawansowania, ale najlepiej poczują się w nim chyba ci, którzy na zimowe wakacje wybierają się całą rodziną.

W czasie gdy rodzice będą mierzyć się z wyzwaniami trudnej trasy nazwanej imieniem Patricka Staudachera, mistrza świata w supergigancie z 2007 roku, dzieci (już od 3. roku życia!) postawią swoje pierwsze kroki na nartach w słynnej szkółce Fichti. Biorąc pod uwagę, że Staudacher również startował w Ladurns, wysłanie do niej pociech może być świetną inwestycją.

4. Monte Cavallo

Słoneczna góra rozpościerająca się nad miasteczkiem Vipiteno/Sterzing (miejscowości w Południowym Tyrolu mają nazwy niemieckie i włoskie) to idealne miejsce dla początkujących narciarzy. Górna stacja ośrodka jest bezpośrednio połączono z centrum miasteczka nowoczesną kolejką kabinową, co bardzo ułatwia dotarcie na stok. Warto podkreślić, że Monte Cavallo zostało nagrodzone czterema wyróżnieniami przez branżowy portal skiresort.de (między innymi za przygotowanie tras oraz przyjazną obsługę).

5. Vipiteno

To alpejskie miasteczko jest chlubą „I Borghi più belli d’Italia” – stowarzyszenia włoskich miast o historycznym charakterze. Jego unikatowy klimat tworzą pięknie zachowana średniowieczna zabudowa, malownicze uliczki handlowe, wysadzane kafejkami i restauracjami place, a także górujące nad osadą malownicze, alpejskie szczyty. Warto zrobić sobie przerwę w jeździe na nartach, by zanurzyć się w jego wyjątkowej atmosferze. A po trudach całego dnia odpocząć w spa.

6. Alpejskie i śródziemnomorskie przysmaki

Żeby sprostać tym wszystkim atrakcjom, musisz mieć sporo energii. Tej na stoku Ci nie zabraknie dzięki górskim chatom, oferującym lokalne arcydzieła sztuki kulinarnej: pikantne sery, pachnący speck (wędzona i suszona szynka) i Schlutzkrapfen (czyli ravioli z serem i szpinakiem). Region odznacza się wyjątkową różnorodnością – nakarmią Cię tu w górskim gospodarstwie, tradycyjnej karczmie i ekskluzywnej restauracji (jedna z nich ma nawet aż dwie gwiazdki Michelina).

7. Pierwszy na stoku

Chcesz wyprawy uszytej na miarę? W Racines-Giovo w góry możesz wybrać się jeszcze przed świtem, by ruszyć w dół w promieniach wschodzącego słońca i zostawić pierwszy ślad na dziewiczym stoku. Na dole, w chacie Wasserfalleralm, czekać będzie wyborne śniadanie z lokalnych produktów. Brzmi jak plan?

Jak dojechać?

1. Samochodem

Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską” (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie 12 godzin, a z Krakowa – 10.

2. Samolotem

Najbliżej Południowego Tyrolu położone są porty lotnicze w Innsbrucku oraz w Weronie. Nieco dalsze lotniska znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

3. Pociągiem

Do wyboru masz dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA