Całe wieki wychowywano faceta w kulcie samca i zdobywcy. Musiał walczyć o pożywienie, kobietę, zbudować dom, chronić przed zagrożeniem, narażać życie na wojnach. Pół biedy, że w ostatnim półwieczu zaczęto wymagać więcej.
Najgorsze, że są to wymagania, do których facet niekoniecznie czuje się przystosowany. Nikt nie zwolnił go z zarabiania pieniędzy i walki o byt, ale zaczęto wymagać, aby depilował klatkę piersiową, znał się na pampersach, zdrowej kuchni i nie tyle na kobietach, ile na ich konstrukcji.
Facet wypadł ze swojej roli. Trudno się więc dziwić, że nie ma ostatnio dobrej passy. Ale żeby od razu depresja? Facet ma mieć siłę, by się podnieść, a nie przyznać, że upada! Dlatego prędzej ucieknie w alkoholizm i każde inne bagno, żeby tylko ukryć przed światem i sobą, że jest chory na depresję.
Czym jest depresja?
Jacek bończyk, aktor porównuje depresję do alergii na życie. Tomasz Lipiński, muzyk, mówi, że to inny stan świadomości. Zobacz, jak odróżnić ją od innych stanów.
To nie stres
Stres to napięcie, które jest po prostu częścią życia. To reakcja Twojego ciała na zagrożenie. Wówczas uwalnia się hormon stresu, zwany kortyzolem. Masz objawy fizyczne: drżą lub pocą Ci się ręce, czujesz ścisk w żołądku. Wszystkie objawy jednak ustępują, gdy mija zagrożenie. W depresji te objawypojawiają się bez powodu i nie ustępują szybko.
To nie strach
Strach jest naturalną dla każdego człwieka reakcją na konkretne zagrożenie.Czujesz strach, jeśli wejdziesz na ulicę i zobaczysz nadjeżdżającego tira. Lęk jest zjawiskiem chorobowym. Jest irracjonalny, może się pojawić bez przyczyny, lub gdy przyczyna jest kompletnie błaha. Jeśli ktoś się boi myszy, to jest to zjawisko chorobowe.
To nie smutek
Każdemu jest czasem smutno. Wtedy czujemy się zmęczeni i nie mamy na nic ochoty. Czasem dochodzi też brak apetytu i kłopoty z koncentracją. Jednak osoba, której jest tylko smutno, zwykle szuka kontaktu z innymi lub jakiegoś zajęcia, które pozwoli oderwać się od smutku. W depresji przede wszystkim unikasz ludzi i zamykasz się w sobie.
Czym leczy się depresję?
Faceci często obawiają się, Że leki uzależniają i mieszają W głowie. Wszystko to mity!
Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny
W tej grupie najbardziej popularna jest fluoksetyna, stosowana na depresję I bulimię (handlowa nazwa – Prozac, Seronil).
Selektywne inhibitory wychwytu serotoniny i noradrenaliny
Najczęściej stosowanym lekiem w tej grupie jest venlafaksyna, stosowana na zaburzenia lękowe i fobie społeczne (handlowa nazwa – Effectin).
Leki trójpierścieniowe
Leki najstarszej generacji, wprowadzone w latach 60. W tej grupie najbardziej popularna jest klopramina, stosowana m.in. w nerwicy natręctw (handlowa nazwa – Anafranil).
"Mężczyźni rzadziej niż kobiety trafiają do psychiatry, ale częściej popełniają samobójstwa"
Dr Dariusz Wasilewski, szef zespołu do walki z depresją przy ministrze zdrowia
Samemu trudno zdiagnozować depresję – lepiej gdy zrobi to lekarz. Jednak tym, co powinno zwrócić uwagę, jest przewlekły smutek. Nie oznacza to, że mężczyzna od razu wygląda jak zdjęty z krzyża. Przeciwnie: on swoją rolę gra do końca. Rano nie jest w stanie wstać z łóżka, ale w pracy potrafi się spiąć, uśmiechać, spotykać. Czuje jednak, że to udawanie, gra, która wręcz fizycznie boli.
Jeśli trwa dłużej niż 2 tygodnie, powinna zapalić się czerwona lampka, włączyć dzwonek, gdy do przygnębienia dojdzie ogólny brak energii: nie ma ochoty na seks, na to, aby się ubrać, unika się ludzi, żadne hobby ani te wszystkie rzeczy, które do tej pory sprawiały przyjemność, nie budzą zainteresowania. Nieznane są przyczyny depresji. Nie wiemy, dlaczego w pewnym momencie dochodzi do zaburzeń w pracy mózgu. Bo depresja to zaburzona współpraca neuroprzekaźników.
To związki biochemiczne, które umożliwiają kontaktowanie się ze sobą komórek nerwowych. Serotonina jest jednym z takich neuroprzekaźników. Brak równowagi chemicznej objawia się m.in. zaburzeniami psychicznymi, w tym depresją.
Zażywane na nią leki mają wpływ na to, że neuroprzekaźnictwo wraca do normy. Oczywiście nie rozwiązują problemów życiowych, ale przywracają pewną równowagę, dają energię, pozwalają się zebrać i przywrócić chęć zapanowania nad życiem.