Podróże: 9 zasad bezpiecznego kierowcy

Wakacyjny wyjazd to często wielogodzinna odyseja. Żeby cało osiągnąć cel podróży, musisz przez cały jej czas zachować niesłabnącą koncentrację. Dzięki pomocy naszych ekspertów poradzisz sobie z tym bez problemu. Oto 9 zasad bezpieczeństwa na drodze.

Podróże: 9 zasad bezpiecznego kierowcy Laborant 2015/shutterstock.com
fot. Laborant 2015/shutterstock.com

1. Częściej i mniej

W czasie podróży unikaj bardzo obfifi tych posiłków (a przynajmniej nie ruszaj zaraz po nich w trasę). Wybieraj mniejsze, lekkie posiłki oraz przekąski – na przykład orzechy.

 

2. Wirtualna szkoła jazdy

„Realistyczne gry samochodowe to nie tylko zabawa. Mogą pomóc Ci wyrobić odpowiednie odruchy. Są one istotne, gdy jesteś znużony, masz osłabioną koncentrację i musisz zareagować instynktownie"– tłumaczy Michał Słomian.

3. Ćwicz refleks

„Sporty wymagające szybkiej reakcji mogą pomóc błyskawicznie zareagować na drodze i podjąć właściwą decyzję” – radzi Michał Słomian. Graj w squasha, ping-ponga czy badmingtona.

4. Woda, nie cola

„Przed wyścigiem nigdy nie sięgam po słodzone napoje, które nawadniają organizm dużo gorzej niż woda czy izotoniki”– mówi kierowcawyścigowy Michał Słomian. Po wypiciu słodzonego napoju we krwi rośnie poziom glukozy, który potem gwałtownie spada, a Ty czujesz senność.

5. Pokonaj zmęczenie

„W samochodzie spędzam praktycznie większość życia i często jeżdżęw długie trasy. Choć za kierownicą czuję się bardzo pewnie, co 2-3 godziny robię sobie kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek i drobne rozciąganie”– opowiada Michał Słomian.

6. Obserwuj otoczenie

Koncentracja z czasem ulega osłabieniu, ale możesz temu przeciwdziałać, dając mózgowi zajęcie. „Skupiaj się na szczegółach krajobrazu albo jeśli jedziesz z dziećmi, zagraj z nimi w jakąś grę – możecie rozpoznawać marki aut jadących z przeciwka” – radzi psycholog Konrad Opaliński.

7. Planuj wcześniej

„Nie odkładaj przygotowań do wyjazdu na ostatnią chwilę. Zrób sobie dużo wcześniej listę wszelkich związanych z podróżą spraw i potem po kolei załatwiaj widniejące na niej pozycje.

Dzięki temu zredukujesz stres związany z wyjazdem, a w konsekwencji w czasie podróży będziesz bardziej wypoczęty i zdołasz dłużej utrzymać koncentrację podczas jazdy samochodem” – radzi Konrad Opaliński.

8. Przerwij podróż

Jeśli na trasie wydarzy Ci się jakaś niebezpieczna, podbramkowa sytuacja, lepiej zatrzymaj się po niej na kilkunastominutową przerwę, żeby ochłonąć. „Po dużym stresie i związanym z nim zastrzyku adrenaliny koncentracja spadnie, więc lepiej przeczekaj ten okres” – podpowiada Konrad Opaliński.

9. Siła snu

„Jeśli ruszysz w podróż po zarwanej nocy, po imprezie czy wyczerpującym dniu w pracy, trudniej będzie Ci zachować na trasie przytomność umysłu. Długi sen przed podróżą bardzo poprawi bezpieczeństwo” – mówi Konrad Opaliński.

Nasi eksperci:

Konrad Opaliński

Psycholog kliniczny, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Centrum jego zainteresowań zawodowych jest psychologia zdrowia.

Michał Słomian

Zawodowy kierowca, były kartingowy i wyścigowy wicemistrz Polski, startujący m.in. w międzynarodowym cyklu Volkswagen Castrol Cup. 

Nie zawsze niebezpieczeństwo na drodze wiąże się z wielogodzinnymi podróżami. Najczęściej korzystamy z samochodu podczas pokonywania rutynowych tras, czyli w mieście. Twoim głównym wrogiem jest wówczas stres. Zobacz, jak sobie z nim radzić za kółkiem i co zrobić, byś to Ty nie stanowił zagrożenia dla ruchu na ulicach. 

MH 08/2013

Zobacz również:
REKLAMA