[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.0

Podbite oko? Jak pozbyć się lima w 5 krokach

Korzystając z rad dr. Gary’ego Dorshimera, zmniejsz opuchliznę i przyspiesz gojenie ran, żeby nie wyglądać jak zwierzę. Szef zespołu medyków drużyny hokejowej Philadelphia Flyers wie, jak sobie radzić z siniakami.

limo, panda Shutterstock.com

Jak pozbyć się lima?

Wesprzyj naturalną regenerację, a o wiele szybciej będziesz mógł wrócić do pracy bez konieczności powtarzania "Powinniście zobaczyć tego drugiego".

Krok pierwszy: Zimniej!

Przyłóż do oka zimny kompres, żeby spowolnić napływ krwi i zapobiec opuchliźnie. Dobrze się sprawdzi specjalny worek na lód, ale paczka mrożonego groszku (zawinięta w ściereczkę lub ręcznik!) też się nada. Przyłóż zimny okład na 5 minut, odstaw na 20 i powtarzaj tę czynność kilka razy. Wykonaj to 3-4 razy dziennie.

Sprawdź też: Czy mrożone warzywa są zdrowe? Jak najbardziej. Ale wybieraj mądrze!

Krok drugi: Weź pigułkę

Wybierz paracetamol. Przez pierwsze 24 godziny to lepszy wybór niż leki przeciwzapalne (np. aspiryna, ibuprom), bo te ostatnie zmniejszają krzepliwość krwi, a to może zwiększyć opuchliznę.

Krok trzeci: Wykorzystaj grawitację

W uproszczeniu limo jest skutkiem tego, że płyny nie mogą swobodnie odpłynąć. Kładąc się spać z limem, podłóż pod głowę więcej poduszek niż zwykle. Takie uniesienie głowy sprawi, że opuchlizna się zmniejszy, ponadto zmniejszy się napływ dodatkowej krwi do tej zgromadzonej w okolicach oczodołu.

Krok czwarty: Unieś głowę

Po 48 godzinach stosowania zimnych okładów zastąp je ciepłymi i wilgotnymi. Ciepło poprawia krążenie krwi i sprawia, że do uszkodzonych miejsc dociera więcej leukocytów (Czym są leukocyty? Jak właściwie działa krew? Wszystkiego dowiesz się tutaj.) i substancji niezbędnych do naprawy tkanek. Przykładaj ciepły kompres na 10 minut tak często, jak masz ochotę.

Krok piąty: Masuj się

Żeby przyspieszyć znikanie opuchlizny, bardzo delikatnie masuj palcem opuchnięte miejsce. Wykonuj okrężne ruchy na granicy opuchlizny. Masaż ułatwi odprowadzenie zgromadzonego płynu.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij