Jak pozbyć się lima?
Wesprzyj naturalną regenerację, a o wiele szybciej będziesz mógł wrócić do pracy bez konieczności powtarzania "Powinniście zobaczyć tego drugiego".
Krok pierwszy: Zimniej!
Przyłóż do oka zimny kompres, żeby spowolnić napływ krwi i zapobiec opuchliźnie. Dobrze się sprawdzi specjalny worek na lód, ale paczka mrożonego groszku (zawinięta w ściereczkę lub ręcznik!) też się nada. Przyłóż zimny okład na 5 minut, odstaw na 20 i powtarzaj tę czynność kilka razy. Wykonaj to 3-4 razy dziennie.
Sprawdź też: Czy mrożone warzywa są zdrowe? Jak najbardziej. Ale wybieraj mądrze!
Krok drugi: Weź pigułkę
Wybierz paracetamol. Przez pierwsze 24 godziny to lepszy wybór niż leki przeciwzapalne (np. aspiryna, ibuprom), bo te ostatnie zmniejszają krzepliwość krwi, a to może zwiększyć opuchliznę.
Krok trzeci: Wykorzystaj grawitację
W uproszczeniu limo jest skutkiem tego, że płyny nie mogą swobodnie odpłynąć. Kładąc się spać z limem, podłóż pod głowę więcej poduszek niż zwykle. Takie uniesienie głowy sprawi, że opuchlizna się zmniejszy, ponadto zmniejszy się napływ dodatkowej krwi do tej zgromadzonej w okolicach oczodołu.
Krok czwarty: Unieś głowę
Po 48 godzinach stosowania zimnych okładów zastąp je ciepłymi i wilgotnymi. Ciepło poprawia krążenie krwi i sprawia, że do uszkodzonych miejsc dociera więcej leukocytów (Czym są leukocyty? Jak właściwie działa krew? Wszystkiego dowiesz się tutaj.) i substancji niezbędnych do naprawy tkanek. Przykładaj ciepły kompres na 10 minut tak często, jak masz ochotę.
Krok piąty: Masuj się
Żeby przyspieszyć znikanie opuchlizny, bardzo delikatnie masuj palcem opuchnięte miejsce. Wykonuj okrężne ruchy na granicy opuchlizny. Masaż ułatwi odprowadzenie zgromadzonego płynu.