Po co nam piłka nożna?

Kibicowanie ulubionej drużynie, bo nie piszemy tu o beznamiętnym oglądaniu meczu okiem trenera piłkarskiego, to o wiele więcej niż gapienie się na telewizor. Zobacz, czym tak naprawdę dla współczesnych facetów jest piłka nożna.

mecz piłkarski, piłka nożna shutterstock.com

1. Zaspokaja pierwotne instynkty

Powszechne zainteresowanie mężczyzn piłką nożną ma korzenie tkwiące głęboko w naszej psychice – twierdzi psycholog Barbara Pease. Przez tysiące lat głównym zajęciem naszych praojców było grupowe polowanie. Z czasem stało się zbędne, ale emocje, które wtedy wspólnie przeżywano, ścigając zwierzynę, wciąż są nam potrzebne. A możemy zaznać ich, kiedy razem siedzimy na trybunach albo przed telewizorem i dopingujemy swoją drużynę.

ZOBACZ: Najlepsze i najgorsze przekąski do piwa

2. Serwuje zastrzyk męskości

Przesada? Ani trochę. Nie dość, że dopingowanie serwuje nam przyspieszone bicie serca i zastrzyk adrenaliny (dokładnie jak wspomniane polowanie), to jeszcze może podbić poziom najbardziej męskiego z hormonów – testosteronu. Uczeni z Georgia State University pobrali próbki śliny od Brazylijczyków i Włochów podczas pamiętnego finału Brazylia – Włochy podczas mistrzostw świata w 1994 roku. Okazało się, że po zwycięskim rozstrzygnięciu w karnych na korzyść Brazylii poziom testosteronu u brazylijskich kibiców skoczył o 28%, a u Włochów spadł o ponad 20%.

3. Pozwala swobodnie uzewnętrzniać emocje

W czasie meczu potrafią otworzyć się nawet najbardziej zatwardziali wsobni troglodyci, którzy nigdy niczego po sobie nie pokazują. A po bramce, karnym czy ostatnim gwizdku sędziego nagle wychodzą z nich smutek, radość, złość, śmieją się, płaczą, krzyczą i nikt ich za to nie osądza. Wg badań Men’s Health Foundation aż 64% mężczyzn przyznaje, iż futbol pomaga im podzielić się emocjami z innymi. I to dzięki temu wspólne oglądanie meczu pozwala doznać duchowego oczyszczenia.

 

REKLAMA