Sam plecak powinien mieć 30-45 litrów pojemności. Zbyt ciężki będzie ograniczał Twoją mobilność, a Ty nie jedziesz przecież popisywać się na Krupówki, tylko walczysz o życie. Wybierz plecak w stonowanych kolorach, ale nie w kolorze khaki, żeby nie wyglądać na żołnierza. Powinien być z mocnego materiału, nieprzemakalny i z zewnętrznymi kieszeniami, żebyś mieł szybki dostęp do najważniejszych rzeczy. Do środka zapakuj:
Niezbędne gadżety survivalowe
W plecaku powinny się znaleźć: nóż (do obrony, przygotowywania jedzenia, obróbki drewna etc.), zapałki lub zapalniczka, latarka (najlepiej dwie – czołówka i ręczna), zapasowe baterie i powerbank z dynamem, mapa okolicy i kompas (sieć i GPS mogą przestać działać), notatnik i długopis, kilka igieł, mocna nić, ok. 5 m linki spadochronowej i żyłka. Kilka kondomów też się przyda. Nie tylko w wiadomym celu, ale przede wszystkim świetnie zabezpieczają dokumenty czy elektronikę przed wilgocią.
Sprawdź również: Jak przygotować się na najgorsze - preppersi
Jedzenie - żelazny zapas
Zapomnij o sucharach i konserwach, mamy przecież XXI wiek. Spakuj do plecaka żywność liofilizowaną. Jest lekka, bardzo pożywna, można ją przechowywać latami. Dorzuć też butelkę lub filtr do uzdatniania wody, menażkę/kubek stalowy i turystyczne sztućce. Maszynka do gotowania z zapasem paliwa turystycznego też się przyda.
Stalowy kubek posłuży Ci za garnek do gotowania i jako kubek. W plastikowym nic nie zagotujesz, nawet wody.
Ubranie na kilka
Kilka par majtek, kilka par skarpetek, dwie podkoszulki, ciepły polar z kapturem oraz kurtka przeciwdeszczowa to minimum. Jeśli masz jeszcze trochę miejsca, spakuj płachtę biwakową, która ochroni Cię przed deszczem w nocy, i gruby, wielowarstwowy koc izotermiczny – zajmie mniej miejsca niż śpiwór, a też uchroni Cię przed utratą ciepła.
Lekarstwa i opatrunki
Spakuj to, czego potrafisz używać. Minimum to: bandaż, zestaw plastrów, tabletki przeciwbólowe, przeciwzapalne i na biegunkę, jałowe opatrunki, kilka agrafek i – koniecznie – kilka plastrów typu steri strip do „zszywania” ran. Rękawiczki nitrylowe też się przydadzą. No i rolka srebrnej taśmy typu duct tape. W sytuacjach awaryjnych zastąpi plaster, zaklei dziurę w kurtce, pasek od spodni, sznurek itd., itp.
Sprawdź też: co zgromadzić w domu na czarną godzinę.