Pitagoras - antyczny fitnesiak

Pitagoras był nie tylko matematykiem i filozofem. Dowiodł, że genialny umysł wymaga sprawnego, zdrowego ciała.  Gdyby w świecie antyku wydawano MH, on byłby jego redaktorem naczelnym.

Antyczni sportowcy shutterstock.com

1. Pitagoras zajmował się nie tylko tematami abstrakcyjnymi. Istotna była dla niego także harmonia między duszą i ciałem.

2. Wielu uczniów Pitagorasa było utalentowanymi sprinterami, bokserami i zapaśnikami. Jego nauki wpłynęły na greckie zamiłowanie do zdrowego jedzenia, a to przełożyło się na rozwój wspaniałej cywilizacji.

3. Uczył swoich studentów uważności, i to bez wrzucania widoczków na Instagram.

4. Idea „uważności” może wydawać Ci się nudna, ale wiedz, że koncentracja na smaku i konsystencji każdego kęsa jedzenia pomaga obniżyć stres. Potwierdziły to badania nad Navy SEALs. Jeśli to działa na współczesnych Spartan, jesteśmy pewni, że zadziała i w Twoim przypadku.

5. Zalecał dietę 5:2, na długo zanim odkryła ją Twoja dziewczyna.

6. Poglądy na to, jak zachować zdrowe ciało i sprawny umysł, żyjąc w sposób skromny, prawy i powściągliwy, potwierdził własnym życiem. Zmarł w wieku 80 lat (niektórzy twierdzą, że 104).

7. A oto przepis na ulubioną przekąskę Pitagorasa. Mieszamy mak i sezam z pastą z miodu i ciecierzycy. Właściwie każdy współczesny dietetyk mógłby zalecić taką obniżającą ciśnienie i poziom cholesterolu przekąskę.

8. Choć był wegetarianinem, stał się pionierem diety o wysokiej zawartości tłuszczu dla sportowców. I proszę, moda na wysokowęglowodanowe posiłki przeminęła i teraz czołowi dietetycy sportowi przyznają filozofowi rację.

9. Pitagoras uważał, że najzdrowiej jest jeść pokarmy świeże, najlepiej surowe i jak najmniej przyprawione. Nie o rozkosze podniebienia mu chodziło, tylko o dostarczenie ciału zdrowego paliwa.

10. Jeden z uczniów Pitagorasa, Milo z Krotonu, został zwycięzcą olimpiady w pankriatonie (takie zapasy). Był na diecie złożonej z mięsa i tłuszczu zwierzęcego z minimalną ilością węgli.

11. Współczesna nauka wiele mu zawdzięcza. Wszystkie jego metody na zdrowe ciało i umysł zostały potwierdzone.

12. Greccy trenerzy byli pierwszymi hipsterami fitnessu. Jedli ryby wyłącznie ze specjalnych łowisk. Odkryli również, że aby otrzymać zdrowe mięso wieprzowe, należy świnie karmić żołędziami i jagodami. 

Zobacz również:
REKLAMA