Piłka nożna to prosta gra. Wystarczy tak uderzyć piłkę nogą lub głową, by trafiła do bramki przeciwnika, a najtrudniejszy przepis w całej grze, czyli spalony, rozumieją nawet kobiety, a przynajmniej spora ich część.
Trzeba być tylko szybszym, silniejszym, sprawniejszym, zwinniejszym i mieć większą wyobraźnię w konstruowaniu akcji niż Twój oponent i nie dać sobie odebrać piłki do momentu, aż ta wpadnie do jego siatki.
Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Sprawdź, jak możesz trafić do drużyny marzeń.
Kuba Błaszczykowski
Cechy dobrego pomocnika: waleczność, kreatywność, wytrzymałość, precyzja
Szara eminencja. Rzadziej trafia do bramki niż napastnik, ale bez niego praktycznie nic ważnego na boisku się nie wydarzy.
Szybki, kreatywny skrzydłowy to skarb. A jeśli umie jeszcze, jak Kuba Błaszczykowski, zagrać jeden na jednego i precyzyjnie dośrodkować, to mamy spore szanse na bramkę.
„Zawsze lubiłem prowadzić piłkę, ogrywać przeciwnika, a trening tylko pomaga mi tę umiejętność doskonalić. Nie jest to łatwe, ale daje przewagę na boisku” – mówi Kuba.
Dobry trening polega na tym, by szybkość i precyzja były takie same w pierwszych, jak i w ostatnich minutach meczu. „Piłkarz nie musi być mistrzem sprintu na 100 m, ale powinien utrzymać maksymalną prędkość na 30-40 metrach przez cały mecz” – mówi Paweł Barylski, asystent trenera mistrza Polski Oresta Lenczyka.
Dadzą Ci to proste ćwiczenia plyometryczne wykonywane na małym podwyższeniu. Mocy, przybywaj!
Po podaniach Kuby często wystarczy tylko dostawić nogę do piłki, by ta znalazła się w bramce.
Twój trening pomocnika
Wytrzymałość i moc.
1. Bieg w miejscu z podwyższeniem
Stań przed stopniem i wbiegaj na nieg o lewą nogą, dostaw prawą i wróć na ziemię, zaczynając od nogi prawej. Wykonaj 4 serie po 20 powtórzeń, po każdej serii zmieniając nogę, od której zaczynasz.
2. Przeskoki boczne
Stań bokiem do podwyższenia, tak by jedna noga znalazła się na stopniu. Wybij się, tak by druga noga była na stopniu, a Ty po jego drugiej stronie. Wróć do pozycji startowej. 3 serie po 10 powtórzeń.
3. Wytrzymałość szybkościowa
Wyznacz 60-80-metrowy odcinek. Pokonaj go sprintem 5 razy, odpoczywając pomiędzy 4 x tyle czasu, ile zajmuje Ci bieg. Zrób 2 takie serie, odpoczywając między nimi 5 minut.