Pieniądze a zdrowie, czyli dlaczego bieda zabija [Badania]

Kiedy następnym razem ktoś będzie Was przekonywał, że pieniądze nie dają szczęścia, to nie wierzcie mu na słowo. Bo jeśli dobre zdrowie jest jedną ze składowych poczucia szczęścia, to ma ono duży związek ze stanem naszego konta.

bieda, pieniądze shutterstock.com

W nowym badaniu opublikowanym w JAMA Cardiology przeprowadzonym przez naukowców z Brigham and Women's Hospital przeanalizowano związki pomiędzy zmianami statusu majątkowego, a długoterminowym stanem układu sercowo naczyniowego. Do badań, oprócz diagnostyki medycznej użyto min. metodologii ekonomicznej, aby szczegółowo opisać sytuację materialną badanych. Okazało się, co pewnie nie jest wielkim zaskoczeniem, że zdrowie serca pogarsza się wraz z ubożeniem, a kiedy sytuacja finansowa nam się poprawia, to jednocześnie zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na chorobę układu sercowo naczyniowego.

ZOBACZ: Jak zarządzać bezpieczeństwem finansowym?

„ Spadek dochodów jest dynamicznym czynnikiem ryzyka, który może wpływać na stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego” – mówi Muthiah Vaduganathan z Wydziału Kardiologii w Brigham. „Prowadząc politykę zdrowotną państwa powinny brać pod uwagę duże zmiany w strukturze majątkowej populacji”

Podczas gdy dane na temat majątku są rzadko uwzględniane w większości badań, w tych badaniach zarejestrowano szczegółowe informacje dotyczące min. sytuacji mieszkaniowej. (miejsce zamieszkania, kredyty hipoteczne i inne), stanu majątkowego (auta, firmy, akcje, fundusze inwestycyjne, rachunki bieżące i oszczędnościowe i inne ) i własnej oceny sytuacji. Przebadano 5579 osób dorosłych w wieku 50 lat lub starszych, które nie miały wyjściowo żadnych problemów zdrowotnych.

PRZECZYTAJ: Kariera - 16 kroków do sukcesu

Od stycznia 1992 r. do grudnia 2016 r. zespół badawczy zbierał dane z wywiadów z uczestnikami na temat wszelkich zmian stanu zdrowia. W przypadku zmarłych uczestników przeprowadzono wywiady z najbliższymi krewnymi oraz skonsultowano się z National Death Index w celu uzyskania dodatkowych informacji.

„Dochód i zamożność, to pojęcia często używane zamiennie, ale w rzeczywistości stanowią inną jakość” - mówi dr Sara Machado, ekonomistka z Departamentu Polityki Zdrowotnej w London School of Economics. „Dochód to pieniądze otrzymywane regularnie, podczas gdy zamożność obejmuje zarówno aktywa, jak i długi”

W tym badaniu wzrost zamożności zdefiniowano, jako zwiększenie jej o co najmniej 20%, podobnie zubożenie zdefiniowano jako zmniejszenie bogactwa również o 20%.
Uczestnicy, którzy między wywiadami znajdowali się w tym samym położeniu zostali sklasyfikowani jako posiadający stabilny majątek. Podsumowując - wzrost zamożności wiązał się z niższym ryzykiem chorób układu sercowo naczyniowego. I odwrotnie – obniżenie statusu majątkowego powodowało wzrost ryzyka chorób serca.

Badacze tłumaczą to tym, że zubożenie wiąże się z większym stresem, niższą gotowością do prozdrowotnych zachowań, a także mniejszą ilością czasu na odpoczynek.

Oczywiście najlepiej byłoby na koniec udzielić porady, jak się wzbogacić, aby zachować zdrowie, ale niestety nie mamy magicznej różdżki. Warto natomiast pamiętać, że w gorszych czasach, podczas życiowej bessy należy szczególnie zadbać o zdrowe serce - czyli unikać nadmiaru używek, pilnować odpowiedniej diety i zapewniać sobie aktywność fizyczną. Tak, żeby w zdrowiu doczekać momentu, kiedy fortuna się odwróci.

Żródło: sciencedaily.com, Brigham and Women's Hospital

REKLAMA