Paweł Głuchowski na okładce listopadowego numeru MH

Właściwie moglibyśmy zachęcać do lektury listopadowego numeru Men’s Health hasłem: „Cała prawda, cały miesiąc”. Bo faktycznie – mamy w tym miesiącu całą prawdę o budowaniu mięśni, prawdę o sterydach anabolicznych, prawdę o dietetycznych przesądach, o witaminach z grupy B, prawdę o naszych, polskich zupach i prawdę o drugiej twarzy Jean-Claude van Damme’a. No, to jedziemy!

Paweł Głuchowski na okładce MH MPP

Szkoła hipertrofii mięśni

Z hipertrofią każdy z nas ma do czynienia na co dzień, bo to nic innego niż przyrost tkanki mięśniowej po treningu, tylko naukowo nazwany. Jednak wygląda na to, że gdy się wie dokładnie, jak to się dzieje, to mięśnie rosną większe i szybciej. Wystarczy popatrzeć na Pawła Głuchowskiego, bohatera naszej okładki i założyciela Akademii Hipertrofii, który jest chodzącym dowodem na skuteczność tej wiedzy. Podzielił się nią z nami, więc teraz pozostaje tylko trenować i czekać na wyniki.    (s. 46)

Naprawdę możemy się dogadać

Pamiętacie „Dzień świra” M. Koterskiego? To tam pada prorocze zdanie: „Moja racja jest mojsza niż twojsza i to moja racja jest najmojsza”. Podział na plemiona polsko-polskie dotyka nas wszystkich i wcale nie chodzi wyłącznie o politykę, aborcję, szczepienia, uchodźców, konstytucję i co tam może być jeszcze przedmiotem kłótni. Po prostu staliśmy się impregnowani na poglądy innych, nie akceptujemy ich odgórnie, nie słuchamy argumentów drugiej strony, ba, lekceważymy je i wyśmiewamy. Tymczasem budowanie więzi polega na obopólnym szacunku i pohamowaniu skłonności do odnoszenia małych zwycięstw. Naprawdę warto spróbować i o tym jest ten artykuł.   (s. 60)

Gdy krew cię zalewa

Powiedzmy od razu i miejmy to z bani: sterydy anaboliczne zabijają. Naukowcy gromadzą na to coraz więcej dowodów, a i tak są przekonani, że to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ nie prowadzono zbyt szerokich badań nad skutkami ich stosowania. A tych jest cała masa: np. euforia, drażliwość, agresja, hiperaktywność, zaburzenia osądu, skłonność do przemocy, depresji, skłonności samobójcze, a nawet psychoza – i każdy z nich potrafi nieźle namieszać nam pod kopułą. Cena za potężne mięśnie jest więc bardzo wysoka i zdecydowanie odradzamy takie pomysły. Zresztą, sami przeczytajcie.         (s. 76)

17 śmiertelnych mitów o jedzeniu

Od czasu wynalezienia sieci niesamowicie wzrosła ilość ekspertów – zauważyliście tę prawidłowość? I to nie odbyło się tak, że przykładowi eksperci-dietetycy siedzieli sobie po piwnicach i tylko czekali na internet, żeby wyjść z ukrycia, nie. Oni się wraz z internetem urodzili i to oni są autorami większości pseudofachowych porad. Bądźmy jednak sprawiedliwi – część żywieniowych mitów dostaliśmy też w spadku po rodzicach i dziadkach, więc nie wszystko da się zwalić na internety. Zrobiliśmy listę mitów i absurdów żywieniowych, krążących w powietrzu i pochyliliśmy się nad nią z ekspertami. Tymi prawdziwymi, jeszcze z epoki przedinternetowej i ci rozbili ją w pył, używając nauki i zdrowego rozsądku.               (s. 54)

REKLAMA