[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Ojcostwo: obalamy 10 popularnych mitów

Pytania, które chodzą nam po głowie, i odpowiedzi, które mogą zmienić całe życie. Nawet jeżeli jeszcze nie pomyślałeś o posiadaniu potomka. 

Ojcostwo fot.
1. Powinienem być przy porodzie

Powinieneś chodzić z nią do szkoły rodzenia, to pewne – trochę wsparcia zawsze się przyda – ale nie popełniajcie grzechu nadgorliwości. Po pierwsze: naukowcy z Toronto udowodnili, że rodzące w towarzystwie dyplomowanych położnych potrzebowały mniej środków przeciwbólowych; po drugie: badacze z Imperial College w Londynie przekonują, że poziom bólu i niepokoju u rodzącej kobiety wzrasta wraz ze wzrostem niepokoju u partnera, i po trzecie, chyba najważniejsze: współczynnik rozwodów jest wyższy wśród par praktykujących wspólny poród niż wśród par, gdzie ojciec czeka na rozwiązanie w poczekalni lub w pubie za rogiem. Czy to jest główny powód – nie wiadomo, ale lepiej nie ryzykować.

2. Ojcostwo jest fatalne dla formy

Nieprzespane noce, kolki brzuszne, wrzask i brudne pieluchy nie brzmią może najlepiej, ale badania szwedzkich naukowców pokazały, że bezdzietni, samotni mężczyźni są 4 razy bardziej narażeni na przedwczesną śmierć niż zmęczeni ojcowie. Psychologowie są zgodni, że ojcostwo to często kop, którego nam brakowało, by rzucić palenie, ograniczyć picie, jeździć bezpieczniej, jeść zdrowiej i w ogóle żyć mądrzej.

3. Dziecka i pracy nie da się pogodzić

Australijski Instytut Studiów Rodzinnych potwierdza wprawdzie, że dzieci bardzo zapracowanych ojców miały gorsze samopoczucie, ale nie dlatego, iż spędzano z nimi zbyt mało czasu, tylko że podczas spędzanych godzin ojciec był zestresowany i myślami nieobecny. Wyluzuj, a przede wszystkim zostawiaj pracę w biurze i nie zanoś jej do domu.

4. Faceci nie wiedzą, co to jest ciąża

Nie obstawialibyśmy tego u bukmachera, ponieważ badacze z Queen's University w Kingstone mają inne zdanie. Otóż, mężczyźni mieszkający z ciężarnymi partnerkami odczuwają pewne zmiany hormonalne, do złudzenia przypominające symptomy ciąży. Oprócz tego, przyszli ojcowie łatwiej łapią wszystkie infekcje w tym okresie, miewają wahania nastrojów i cierpią na bezsenność. Ale nie przesadzaj z troską o siebie, bo to jednak ona będzie rodzić. Na pewno. 

 

REKLAMA

REKLAMA

Ojcostwo fot. shutterstock.com
5. Dzieci są zakałą ludzkości

No, znamy faktycznie parę egzemplarzy, przy których człowiek z tęsknotą wspomina króla Heroda i jego nieortodoksyjne metody, ale wyniki badań przekonują, że dzieci są doskonałym sposobem na zwalczenie stresu. Ojcostwo daje okazję do zmiany hierarchii wartości i potwierdza prawdę (znaną wszystkim, którzy już mają dzieci), że ojcowie skutecznie wychowujący swoje pociechy mają o sobie lepsze mniemanie o sobie i lepsze samopoczucie. Zresztą zasłużone, bo to ciężki kawałek chleba.

6. Trzeba być razem dla dobra dzieci

Dziś – kiedy niemal każde złe zachowania nieletnich usprawiedliwia się rozpadem małżeństwa ich rodziców – podajemy wyniki badań, które rzucają na ten problem inne światło. Naukowcy z Pensylwania State University wespół z uczonymi z University of Nebraska wykazali, że dzieci całkiem dobrze radzą sobie z rozwodem rodziców, pod warunkiem jednak, że ojciec nadal pozostaje obecny w ich życiu. Co więcej – rodziny, w których jest jeden opiekun, mogą być nawet szczęśliwsze, o ile rodzice są szczęśliwsi osobno. Inaczej rzecz ujmując – teorie, że trzeba za wszelką cenę ratować nieudany związek, mając na względzie dobro dzieci, można spokojnie między bajki włożyć.

7. Jej ciąża i połóg to koniec seksu

Nie wiemy, gdzieś wyczytał te sensacje, ale już pora od nich odejść. Holenderscy naukowcy z uczelni w Utrechcie dowodzą, że poród ma niewielki wpływ na odczuwanie bodźców seksualnych przez kobietę. Zresztą, co tam naukowcy – u niektórych kobiet okres ciąży to prawdziwa seksualna burza i to zazwyczaj facet miga się od współżycia, ponieważ boi się uszkodzić płód podczas stosunku. Nic bardziej błędnego – trzeba po prostu zrezygnować na pewien czas z popisowego numeru, czyli skoku na nią w czarnej pelerynie z szafy, i wszystko będzie OK. Niektóre pozycje są mniej lub bardziej wygodne, ale wszystkie bezpieczne. 

 

REKLAMA

Ojcostwo fot. shutterstock.com
8. Będę zarobiony w domu po pachy

Może nie po pachy, ale trochę i, co więcej, będziesz to lubił. Dane pokazują, że w latach 60. ojcowie poświęcali pracom domowym 17 minut, a dzieciom 12 minut dziennie. Dziś zajmują się dziećmi średnio 1,7 godziny (w weekendy dłużej) i robią to bez wstrętu i uszczerbku na męskości. Tylko 20% z nas uważa, że dom jest naturalnym środowiskiem kobiety i nie należy jej tam przeszkadzać.

9. Samotny ojciec nie da rady

Uczeni z Winsconsin-Madison University twierdzą po wynikach badań, że tzw. naturalny sposób wychowania dziecka nie istnieje i samotni ojcowie mają takie same szanse na udane życie rodzinne, jak samotne matki i szczęśliwe pary. Dzieci chowane wyłącznie przez ojców osiągają w testach psychologicznych takie same wyniki, jak pozostałe z innych rodzin. Te badania powinny być zadedykowane polskim sędzinom, które w 99% przyznają kobietom opiekę nad dziećmi podczas spraw rozwodowych.

10. A skąd mam wiedzieć, że to moje?

Nie bądź ćwokiem. Chyba wiesz, z kim chodzisz do łóżka? 

 

Komentarze

 (14)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij