Ojcostwo: jak przygotować się do roli taty

Moment, którym dowiadujesz się, że będziesz miał dziecko nie dla wszystkich jest najszczęśliwszą godziną życia. Lęk, niepokój, niepewność i uczucie utraconej swobody mogą dokuczyć każdemu. Ty weźmiesz się jednak w garść i zachowasz jak prawdziwy mężczyzna. Z małą pomocą MH.

ojciec, córka shutterstock.com

Świeżo upieczony ojciec może mieć stargane nerwy. Najpierw, gdy mu zakomunikowano wspaniałą nowinę, budził się w nocy i myślał: „O Jezu, dziecko! Rodzina! Czy ja jestem gotowy? Czy ja ich utrzymam z tej mojej pensji? Czy my się zmieścimy w tym małym mieszkaniu? Może wziąć kredyt? Ale jak stracę pracę? O rany!!!”.

Potem, oczywiście, sam, przerażający dla większości facetów, poród. A gdy już nowy lokator zagościł pod Twoim dachem, zacząłeś nerwowo nasłuchiwać, czy na pewno oddycha, kiedy wreszcie na chwilę zaśnie, zamiast sobie odpocząć. A to dopiero początek wyzwań! Gdy zostajesz ojcem, to tak jakbyś awansował na prezydenckiego ochroniarza.

PRZECZYTAJ: Ojcostwo - obalamy 10 mitów

Od tego momentu już nigdy w ten sam sposób nie spojrzysz na nożyczki, guziki, schody, psy czy otwarte okna. Jakkolwiek melodramatycznie to nie zabrzmi, jak rasowy borowiec będziesz gotowy zabić albo dać się zabić w obronie ochranianej jednostki. Może Cię uspokoi fakt, że ten specyficzny stan psychiczny, w jakim się znajdujesz, jest dosyć typowy dla młodych ojców.

Na dobrą sprawę, jeżeli facet nie miał młodszego rodzeństwa, to na ogół nie ma bladego pojęcia, jak to jest mieć małe dziecko. Nikt go tego nie uczył, nie przygotowywał ani nie udzielał praktycznych porad. Ma prawo być nerwowy. Marcus Berkmann, autor książki „Fatherhood. The Truth”, radzi:

„Przyjmij filozoficzne podejście do życia. Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się mistrz. Twoim jest teraz Twoje dziecko. Czy ono się martwi o przyszłość? Nie. Je, kiedy jest głodne, śpi, kiedy jest senne. Życie jest proste – po prostu rób to, co w danej chwili jest potrzebne i nie histeryzuj.

Nie Ty pierwszy zostajesz ojcem i na pewno sobie poradzisz”. To fakt, że wszystko w Twoim życiu zaczyna się zmieniać – Twoje zmartwienia, Twoje codzienne przyzwyczajenia, częstotliwość seksu. Akceptacja nieuchronnych zmian daje spokój i szczęście.

Kiepski ojciec: buduje bunkier dla swojej małej Księżniczki/Księcia, otacza go zasiekami w obronie przed wrogim światem.

Dobry ojciec: uczy się jak poradzić sobie ze swoimi nowymi skomplikowanymi uczuciami i stresami. 

REKLAMA