[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.1

Ojcostwo: jak przygotować się do roli taty

Moment, którym dowiadujesz się, że będziesz miał dziecko nie dla wszystkich jest najszczęśliwszą godziną życia. Lęk, niepokój, niepewność i uczucie utraconej swobody mogą dokuczyć każdemu. Ty weźmiesz się jednak w garść i zachowasz jak prawdziwy mężczyzna. Z małą pomocą MH.

Ojcostwo: jak się przygotować Zostanie ojcem to nie koniec świata, wręcz przeciwnie - dopiero teraz zaczniesz żyć pełną piersią i docenisz rzeczy, które do tej pory bagatelizowałeś.
Świeżo upieczony ojciec może mieć stargane nerwy. Najpierw, gdy mu zakomunikowano wspaniałą nowinę, budził się w nocy i myślał: „O Jezu, dziecko! Rodzina! Czy ja jestem gotowy? Czy ja ich utrzymam z tej mojej pensji? Czy my się zmieścimy w tym małym mieszkaniu? Może wziąć kredyt? Ale jak stracę pracę? O rany!!!”.

Potem, oczywiście, sam, przerażający dla większości facetów, poród. A gdy już nowy lokator zagościł pod Twoim dachem, zacząłeś nerwowo nasłuchiwać, czy na pewno oddycha, kiedy wreszcie na chwilę zaśnie, zamiast sobie odpocząć. A to dopiero początek wyzwań! Gdy zostajesz ojcem, to tak jakbyś awansował na prezydenckiego ochroniarza.

REKLAMA

Od tego momentu już nigdy w ten sam sposób nie spojrzysz na nożyczki, guziki, schody, psy czy otwarte okna. Jakkolwiek melodramatycznie to nie zabrzmi, jak rasowy borowiec będziesz gotowy zabić albo dać się zabić w obronie ochranianej jednostki. Może Cię uspokoi fakt, że ten specyficzny stan psychiczny, w jakim się znajdujesz, jest dosyć typowy dla młodych ojców.

Na dobrą sprawę, jeżeli facet nie miał młodszego rodzeństwa, to na ogół nie ma bladego pojęcia, jak to jest mieć małe dziecko. Nikt go tego nie uczył, nie przygotowywał ani nie udzielał praktycznych porad. Ma prawo być nerwowy. Marcus Berkmann, autor książki „Fatherhood. The Truth”, radzi:

„Przyjmij filozoficzne podejście do życia. Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się mistrz. Twoim jest teraz Twoje dziecko. Czy ono się martwi o przyszłość? Nie. Je, kiedy jest głodne, śpi, kiedy jest senne. Życie jest proste – po prostu rób to, co w danej chwili jest potrzebne i nie histeryzuj.

Nie Ty pierwszy zostajesz ojcem i na pewno sobie poradzisz”. To fakt, że wszystko w Twoim życiu zaczyna się zmieniać – Twoje zmartwienia, Twoje codzienne przyzwyczajenia, częstotliwość seksu. Akceptacja nieuchronnych zmian daje spokój i szczęście.

Kiepski ojciec: buduje bunkier dla swojej małej Księżniczki/Księcia, otacza go zasiekami w obronie przed wrogim światem.

Dobry ojciec: uczy się jak poradzić sobie ze swoimi nowymi skomplikowanymi uczuciami i stresami. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij