Odpukać w niemalowane. Ile prawdy jest w tym przesądzie? [badania]

Odpukaj w niemalowane drewno. W tym starym, podobno celtyckim, przesądzie może być ukryta głęboka mądrość.

odpukać w niemalowane Shutterstock.com
Shutterstock.com

Celtowie wierzyli, że duchy mieszkają w drzewach, a pukając w pień, budzimy je i otrzymujemy od nich opiekę. Choć dzisiejsze stresy wynikają raczej z relacji z kierownikiem niż z najazdu Rzymian, to badania "International Journal of Environmental Research" sugerują, że Merlin mógł mieć rację. Reakcja na stres polega na tym, że kortyzol pobudza współczulny układ nerwowy, który uruchamia odruch: walcz albo uciekaj, przyspieszając tętno i zwiększając ciśnienie krwi.

To skłania nas do działań gwałtownych albo do zamykania się w sobie i hodowania wrzodów żołądka. Ale naukowcy odkryli, że dotykanie drewna może być natychmiastowym antidotum. Powoduje uwolnienie neuroprzekaźnika, acetylocholiny, który stymuluje przywspółczulny układ nerwowy. Hamuje nerwowe odruchy, a uruchamia inne – odpoczynek i trawienie. Tętno zwalnia, a poziom hormonów stresu opada. Dlatego ucieczka na wieś jest tak uspokajająca. W biurze zaś warto mieć pod ręką coś z niemalowanego drewna albo choćby bonsai w doniczce.

Sprzęt

Coraz więcej marek wykorzystuje odstresowujące drewno albo bambus, tworząc klawiatury albo obudowy do komputerów czy telefonów.

(Sprawdź też: 24 najlepsze i szybkie sposoby na stres)

Ciekawostki związane z finansami i karierą:

Z jednej miski

W "Psychological Science" czytamy, że dzielenie się jedzeniem (tak jak to się dzieje np. w chińskich restauracjach) znacznie poprawia klimat negocjacji i sprzyja ich pozytywnemu dla obu stron wynikowi.

Może jesteś wypalony

Oto 5 sygnałów, które świadczą o tym, że jesteś przepracowany i czas zrobić sobie urlop.

1. Za dużo pijesz

Nie umiesz się wieczorem zrelaksować bez alkoholu.

2. Nie jesteś już efektywny

Coraz więcej czasu zajmują Ci zwykłe zadania.

3. Źle śpisz

Masz problemy z zaśnięciem albo budzisz się w nocy.

4. Bolą Cię plecy i kark

I nie pomagają ani masaż, ani ćwiczenia.

5. Na nic nie masz ochoty

Życie towarzyskie zamarło, a o seksie to szkoda gadać...

Finansowa poduszka

70 – taki procent rodaków ma oszczędności w wysokości trzech swoich pensji. Za optymalne uważa się oszczędności pozwalające przeżyć 6 miesięcy bez pracy.

Zobacz również:
REKLAMA