Ochrona prywatności dla realisty

Zobacz, którędy wyciekają Twoje dane, i co możesz zrobić, żeby ten wyciek zatrzymać i ocalić swoją prywatność. Radzi dr Jennifer King, zajmująca się prywatnością konsumentów w Center for Internet and Society na Stanford Law School.

ochrona prywatności Shutterstock.com

Rozwiązanie radykalne - zrezygnowanie z sieci - jest bardzo niepraktyczne. Ale bez sensu jest też poddawać się bez walki. Zobacz, w jaki sposób zminimalizowac ilość informacji o sobie, jakie udostępniasz innym.

Jak chronić prywatność w social mediach

Na przykład
Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn

Co dajesz
Osobiste preferencje, swoją lokalizację, kontakty, historię kariery zawodowej. Plus, w przypadku Facebooka, szczegółowe informacje, jakie strony odwiedziłeś w internecie.

Co dostajesz w zamian
Poczucie przynależności. Szybki dostęp do informacji, ułatwienie logowania do wielu innych serwisów. Możliwość publicznego komentowania wydarzeń, np. ślubu kuzyna.

Podstawowa ochrona

Wypełniaj tylko pola wymagane. Jednym z najlepszych sposobów ułatwienia innym śledzenia Cię jest podanie numeru telefonu. Unikaj jak ognia.

Ochrona zaawansowana

Przyjmij zasadę, że nie instalujesz aplikacji, które żądają dostępu do Twoich zdjęć i kontaktów. Zamiast tego korzystaj z nich z poziomu przeglądarki w telefonie.

Jak się chronić przed asystentem głosowym?

Na przykład
Apple HomePod, Google Assistant, Amazon Echo

Co udostępniasz
Brzmienie swojego głosu oraz głosów Twojej rodziny i znajomych. Sposób, w jaki mówisz, upodobania muzyczne, filmowe, telewizyjne, a więc – po przetworzeniu danych – również emocje.

Co zyskujesz
Łatwy dostęp do muzyki na życzenie, do informacji, w tym również pogodowych czy o ruchu drogowym. Zmiana światła bez dotykania kontaktu też się przydaje.

Ochrona podstawowa

Podczas konfiguracji sprawdź, co jest ustawione jako domyślne w ustawieniach udostępniania.  Zostaw włączone tylko to, co uznasz za przydatne. 

Ochrona zaawansowana

Najbezpieczniej – nie mieć tych urządzeń w domu. Naprawdę musisz wszystko robić, nie ruszając się z kanapy?

Jak zachować prywatność w przeglądarce

Na przykład
Safari, Chrome, Internet Explorer, Firefox

Co udostępniasz
Praktycznie każde słowo, które wpisałeś w wyszukiwarkę, w tym również to nocne „Czy to normalne, że...”. Jakie strony odwiedziłeś, ile czasu na nich spędziłeś i jakie zdjęcia oglądałeś uważnie.

Co dostajesz w zamian
No cóż... Internet. Ale przy okazji dostosowane do Ciebie reklamy, które są dobierane przez algorytmy śledzące Twoje zachowania w sieci.

Podstawowa ochrona

Jeżeli szukasz czegoś konkretnego i wartościowego, rób to w trybie incognito. W przeciwnym razie zostaniesz zalany reklamami, które tylko utrudnią Ci decyzję.

Ochrona zaawansowana

Zainteresuj się darmowym albo płatnym VPN. Dzięki temu nawet Twój dostawca internetowy nie będzie wiedział, czego szukałeś w sieci. Sprawdź, jak działa Tor.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze podcasty technologiczne

Jak chronić prywatność w aplikacjach fitnessowo-zdrowotnych

Na przykład
Fitbit, Apple Watch, Health

Co udostępniasz
Od wieku, przez tętno, zmiany tętna, wagę, aż po ilość kroków i często trasy Twoich spacerów. Ulubiona muzyka rano i ulubiona muzyka wieczorem. Kiedy ćwiczysz, a kiedy leniuchujesz.

Co dostajesz w zamian
Dużo. Możliwość łatwego śledzenia swojej aktywności i monitorowania postępów. Spalone kalorie, przebyte kilometry, osiągnięte cele oraz, często całkiem sensowne, porady treningowe.

Ochrona podstawowa

Nie daj się ponieść pokusie fejmu i nie udostępniaj publicznie swoich tras. Najlepiej unikaj wszelkich wbudowanych w aplikację funkcji społecznościowych.

Ochrona zaawansowana

Sprawdź ustawienia domyślne i powyłączaj wszystkie moduły, z których nie będziesz korzystał.

Jak chronić prywatność na zakupach w sieci

Na przykład
Amazon, Starbucks, programy lojalnościowe

Co udostępniasz
Co Ci się podoba, czego potrzebujesz i kiedy, numer Twojej karty kredytowej, gdzie jesteś, a nawet to, że chociaż Dyson Cię kusi, to wciąż od miesięcy leży w koszyku, bo nie masz akurat kasy.

Co dostajesz w zamian
Praktycznie nieograniczony wybór towarów w najlepszych cenach oraz bezproblemową drogę prosto do kasy. Bez tłoku i kolejek. I bez dźwigania.

Ochrona podstawowa

Traktuj wszelkie propozycje programów lojalnościowych jak negocjacje. Czy na pewno 15% zniżki na bilety do kina są warte udostępnienia Twojego numeru telefonu i e-maila?

Ochrona zaawansowana

Załóż roboczą skrzynkę pocztową, która nie będzie w żaden sposób powiązana z serwisami typu FB, bank czy Instagram. W programach lojalnościowych podawaj ten adres.

ZOBACZ TEŻ: Co wiedzą o Tobie rządy i korporacje internetowe

REKLAMA