Oasis Knebworth 1996 – dokument o kultowych koncertach zmierza do kin

Fani brytyjskiej grupy nie mogą tego przegapić.

Oasis Knebworth 1996 fot. materiały prasowe Sony Music

Dokładnie 25 lat temu zespół Oasis zagrał pierwszy z dwóch koncertów w miejscowości Knebworth. Wydarzenia były rekordowe zarówno pod względem frekwencji – wzięło w nich udział w sumie 250 000 osób ­– jak i zainteresowania – chętnych na koncerty było znacznie więcej niż dostępnych biletów. Według organizatorów, chęć kupienia wejściówek wyraziło ponad 2% populacji Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Koncerty w Knebworth były dla Brytyjczyków nie tylko największymi, ale też najważniejszymi wydarzeniami kulturalnymi lat 90. Oasis wzniecił ogień w narodzie i sprawił, że wyspiarze byli znów dumni z rodzimej popkultury. Bracia Gallagher wywoływali euforię, której nie widziano w społeczeństwie od czasów The Beatles.

Oasis Knebworth 1996fot. Jill Furmanovsky/materiały prasowe Sony Music

Oasis Knebworth 1996

Za reżyserię filmu odpowiada laureat nagrody Grammy, Jake Scott (syn Ridley’a Scott’a). Oasis Knebworth 1996 jest zapisem pamiętnych wydarzeń z 10 i 11 sierpnia 1996 roku. W filmie pojawiają się niepublikowane wcześniej fragmenty obu koncertów, nagrania z backstage’u oraz wywiady z fanami, którzy wzięli udział w tym historycznym wydarzeniu.

Podczas koncertów w Knebworth bracia Gallagher byli w topowej formie. Zespół zagrał takie hity, jak „Columbia”, „Ascuiesce”, „Champagne Supernova” czy „Don’t Look Back In Anger”. W setlistach nie zabrakło oczywiście kultowego „Wonderwall”, który – jako pierwszy utwór z lat 90. ­– został przesłuchany ponad miliard razy na Spotify.  

Pokazy specjalne Oasis Knebworth 1996 odbędą się 23 września w kinach na całym świecie. Polscy fani zespołu obejrzą film w wybranych kinach sieci Multikino.

PS Dokument zostanie wydany na płytach Blu-Ray i DVD oraz, jako album, na 3 vinylach i 2 płytach CD. Dostępne będą również limitowane wydania kolekcjonerskie. Premierę zapowiedziano na 19 listopada.

REKLAMA