Nowy numer Men's Health już w kioskach!

Nie masz jeszcze nowego MH? To biegiem do kiosku! A na poważnie - niech zachęcą Cię słowa redaktora naczelnego - Piotra Makowskiego, który opowiada o kulisach powstawania najnowszego e-sportowego wydania z gwiazdą "Gwiezdnych Wojen", Johnem Boyegą, na okładce.

John Boyega

E-sport w Men’s Health? Matkoboskoczęstochowsko, świat się kończy! Spokojnie, spokojnie. Nie wszyscy muszą się zgadzać ze Zbigniewem Bońkiem i jego twitterowym wpisem, że e-sport to rodzaj patologii. Przy całym szacunku do legendy naszej piłki, np. my właśnie się nie zgadzamy. Już choćby dlatego, że e-sport spełnia wszystkie główne cechy sportu wyszczególniane przez profesora nauk kultury fizycznej Macieja Demela. Przypomnieć?

REKLAMA

Proszę: dodatnie emocje, towarzyszące postanowieniom i działaniom, ruchowy charakter działania z akcentem specjalistycznym, jaskrawy moment współzawodnictwa jako jeden z zasadniczych bodźców doskonalenia, ścisłe stosowanie się do przepisów określających normy sprzętu, warunki i formy ruchowe, co umożliwia wymierność i porównywalność wyników, a także systematyczność w dążeniu do osiągnięcia maksymalnych wyników.

To wszystko właśnie jest w e-sporcie, ale jest też i więcej. Przede wszystkim jest wielki fun łączący graczy i kibiców (widzieliście upchany po sufit katowicki Spodek podczas ostatnich mistrzostw?) i – również jak w zwykłym sporcie – całkiem niezła kasa dla najlepszych. Spór więc, czy e-sport jest sportem, uważamy za jałowy, tym bardziej że wszyscy zgadzają się na istnienie sportowego brydża, szachów lub pokera.

E-sport nie trafił jeszcze pod strzechy i nie włada masową wyobraźnią, ale my jesteśmy do niego przekonani, a to dobrze rokuje. Kiedy 14 lat temu wstawialiśmy w MH do naszych przepisów kulinarnych komosę ryżową, można ją było kupić tylko w sieci lub eko-sklepach. Teraz jest w każdej Biedronce. Albo więc wyprzedziliśmy trendy, albo je narzuciliśmy – tak czy owak, nieźle.

Piotr Makowski

Zobacz również:
Zapraszamy na krótki kurs rwania sztangi. Nie zbudujesz tym ćwiczeniem wielkich mięśni, ale jeśli opanujesz je w zadowalającym stopniu, będziesz mógł jednym ćwiczeniem kształtować siłę, mobilność i eksplozywność.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA