Nieśmiałość: wyjdź z ukrycia

Nieśmiały to nie introwertyk. Przeciwnie – to człowiek, który czasem niezwykle pragnie się otworzyć i potrzebuje towarzystwa, jednak coś paraliżuje go od środka. Podpowiadamy, jak ową nieśmiałość oswoić, i nie dać jej zawładnąć swoim życiem.

nieśmiełość Corbis
fot. Corbis

1. Postaw na pasje

REKLAMA

Zainteresowania. To jest obszar, w którym osoby nieśmiałe niemal w ogóle nie doświadczają nieśmiałości. Wybieraj zawsze taki temat rozmowy, który wiąże się z Twoimi zainteresowaniami. W czasie rozmowy to na nich skupiasz swoją uwagę, a nie na sobie.

2. Słuchaj

Nic na siłę. Jeśli nie jesteś dobry w rozmowie, wejdź w rolę słuchacza. Zadawaj pytania, zaangażuj się. Czujesz się bezpieczniej, bo to Twój rozmówca jest w centrum, a Ty się nie alienujesz.

3. Śmiej się z siebie

To dystansuje. Spróbuj nie zastanawiać się nad tym, czy Ci się uda wystąpienie, czy nie. Zanim zaczniesz prezentację, powiedz coś w stylu: „Wiecie, że wystąpienia nie są moją mocną stroną...”. Skrócisz dystans, a poczujesz się pewniej.

4. Nie rób uników

Droga na wspólny lunch. Nie próbuj brylować w czasie wspólnego lunchu z pracownikami, ale z drugiej strony nie unikaj takich spotkań. Bycie w grupie dla osoby nieśmiałej jest już wystarczającym wyzwaniem. Nie sil się na wodzireja, ale bądź wśród ludzi. Każde pokonywanie trudności należy zacząć od drobiazgów.

Myślisz: ale on jest zarozumiały, arogancki albo bezczelny? To może być jedna z zasłon, za którą chowa się człowiek nieśmiały.

5. Wycisz się

Oddychaj. Prawo Yerkesa-Dodsona mówi, że im bardziej jesteś pobudzony, tym łatwiejsze zadania powinieneś wykonywać, ponieważ w czasie napięcia dużo łatwiej o potknięcie. Nieśmiałość to permanentne napięcie. Zadbaj więc o ćwiczenia relaksacyjne.

6. Pozostań sobą

Bądź... nieśmiały. Nie uciekaj od swojej bezpiecznej przestrzeni, którą pielęgnowałeś. Zrobiłeś krok do przodu, udało się wystąpienie, pozwól sobie schować się na następny dzień.   

Sprawdź, czy jesteś nieśmiały

Nieśmiałość często chowa się np. za agresją. Zrób test i sprawdź, czy masz problem.

1. Czy rezygnujesz z wystąpień dlatego, że się boisz?

2. Czy czujesz się źle jeśli spędzasz czas sam?

3. Czy czujesz, że Twoje kontakty z innymi są mniej satysfakcjonujące, niż byś chciał?

4. Czy bywa tak, że długo planujesz jakieś zachowanie, a potem ze strachu z niego rezygnujesz?

5. Czy często jesteś zły na siebie, bo zrezygnowałeś z czegoś ze strachu?

6. Czy zauważasz, że w czasie rozmowy z kimś swoją uwagę skupiasz na tym, co się z Tobą dzieje, a nie na rozmowie?

7. Czy często masz ochotę schować się, zniknąć innym z oczu?

Jeśli twierdząco odpowiedziałeś na większość pytań, prawdopodobnie masz kłopot z nieśmiałością. Polecamy książkę M. Staniek „Nieśmiałość”. Pomyśl też o terapii.   

I pamiętaj - nieśmiali mają wiele zalet: potrafią słuchać, są delikatni i empatyczni. Jeśli pracujesz nad pokonaniem słabości, nie wylej dziecka z kąpielą. Nie pozbywaj się tych cech, które są pozytywne. Pracuj wyłącznie nad tymi, które utrudniają Ci życie.     

MH 01/2014

REKLAMA