Nienawidzisz mrówek, albo pająków? Marvel Ci pomoże

Nowe badania wskazują, że oglądanie scen z Avengersów może zredukować objawy fobii o 20%.

Spider-Man Snap Stills/Rex Features/EAST NEWS
Snap Stills/Rex Features/EAST NEWS

Seria marvelowskich Avengersów ma setki milionów fanów na całym świecie. Ludzie traktują tę manię z przymrużeniem oka, jako czystą rozrywkę dla dzieci małych i dużych. Ale okazuje się, że nie docenialiśmy tych filmów, bo mogą one pełnić rolę terapeutyczną. Izraelscy psychologowie niedawno przeprowadzili badania, z których wynika, że mogą one pomóc ludziom, którzy zmagają się z panicznym lękiem przed mrówkami i pająkami.

Zobacz: 8 głównych strachów faceta

Osoby, które nigdy nie cierpiały na fobię mogą tego nie zrozumieć, ale to poważna sprawa. Kiedy ludzie mający fobię spotykają się ze zwierzętami, czy obiektami powodującymi ich niepokój doświadczają szeregu nieprzyjemnych objawów: pocenie się, drżenie, nudności, bóle brzucha, trudności w oddychaniu, przyśpieszone tętno. Niektórzy wpadają w prawdziwą histerię.

Spider-Man i Ant-Man

Nowe badania przeprowadził profesor Menachem Ben-Ezra z Uniwersytetu Ariel i dr Yaakov Hoffman z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Bar-Ilan. Naukowcy pokazywali 424 osobom, które cierpiały na fobie związane z mrówkami i pająkami (to się fachowo nazywa: arachnofobia i mirmekofobia) krótkie fragmenty filmów z serii Marvela - głównie ze Spider-Manem i Ant-Manem, a swoje wyniki badań opublikowali w czasopiśmie Frontiers in Psychiatry.

Wyniki były zaskakujące: badani doświadczyli o 20% mniej lęku, w momencie spotkania prawdziwych stworzeń po obejrzeniu siedmiosekundowej sceny z wyżej wymienionych filmów. Wybrane sceny były szczególnie przerażające, o wiele bardziej niż zwyczajne małe mrówki i pająki, które spotykamy w większości domów. Co zaskakujące, właśnie te sceny uspokoiły uczestników.

Sprawdź: Jak pokonać męskie strachy?

Dwaj profesorowie, którzy przeprowadzili eksperyment, stwierdzili, że wyniki dają nam nowe spojrzenie na oddziaływanie terapeutyczne wobec osób dotkniętych fobią.

W literaturze specjalistycznej opisano ponad 200 rodzajów fobii. Niektóre dosyć pospolite, inne zupełnie dziwaczne. Oto ranking najpopularniejszych.

  1. Zoofobia: 50% fobii dotyczy zwierząt, owadów, węży, gryzoni czy ptaków.
  2. Akrofobia: Kolejna rozpowszechniona fobia to lęk wysokości.
  3. Klaustrofobia: Lęk przed ciasnymi pomieszczeniami. Przerażają windy, jaskinie, tunele.
  4. Aerofobia: (awiofobia). Boimy się samolotów i wszystkiego związanego z lataniem.
  5. Hydrofobia: Paniczny strach przed wejściem do zbiornika wodnego.
  6. Dentofobia: Lęk przed wszystkim, co jest związane z dentystą: ból, dźwięk, zapach itp.
  7. Hematofobia: Mdlejemy na widok krwi, osłabia nas nawet sama możliwość zranienia.
  8. Astrafobia: Przeraża nas burza, pioruny i błyskawice.
  9. Fobia społeczna: Inni ludzie wzbudzają w nas silny niepokój. Na samą myśl o wejściu do pokoju pełnego obcych ludzi czujemy śmiertelny strach.
  10. Kancerofobia: Paniczny lęk przed chorobami, zwłaszcza rakiem.
Zobacz również:
REKLAMA