Nie być jak Homer Simpson

Czyli jak uniknąć robienia głupot, które mogą zmienić Twoje życie tylko w jeden sposób - na gorsze. Oto 8 jaskrawych przykładów na to, jak niewiele trzeba, żeby nawet nieprzeciętnie inteligentny facet w jednej chwili zrobił z siebie zwykłego durnia.
Fox TV
Może i jestem głupi, ale takiego mnie narysowali. A Ty co masz na swoje usprawiedliwienie? (rys. Fox TV)
Głupota 4


Ale jazda!

REKLAMA

Niech nie przesadzają z tą szkodliwością dopalaczy - od wódy czy wypadków drogowych więcej ludzi ginie, a jakoś nikt nie zakazuje picia lub jeżdżenia samochodem. A odlotu po tym nie da się z niczym porównać. Jazda bez trzymanki!

Smutna prawda: Niestety, z tym ostatnim trzeba się zgodzić, a nawet dodać coś więcej: to faktycznie jest jazda bez trzymanki, i w dodatku z zawiązanymi z tyłu pleców rękoma i opaską na oczach. Przede wszystkim nie wiadomo dokładnie, jakie substancje zostały w tych miksturach wymieszane, bo zabawa w kotka i myszkę z polskim prawem sprawiła, że skład chemiczny dopalaczy zmieniał się wielokrotnie.

"Bez szczegółowej analizy nie da się wydać naukowego werdyktu" - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Andrzej Dżugaj. - Jednak oczywiste jest, że zażywanie substancji psychoaktywnych negatywnie działa na ośrodkowy układ nerwowy".

Jeszcze więcej mówi lekarz Agnieszka Jamroży z portalu www.abcnarkomania. pl: "Niektóre substancje w dopalaczach, np. benzylopiperazyna, mają działanie kardiotoksyczne, czyli mogą uszkadzać serce". W tłumaczeniu z języka naukowców na codzienny brzmi to tak: trzeba być ostatnim idiotą, by dobrowolnie łykać lub wąchać takie świństwa.

Głupota 5


Mistrz kontuzji

Każdy z nas zna kogoś takiego. Nawet nie jakaś wyjątkowa fujara, nie, ale łapie wszystkie możliwe kontuzje. Jak tenis, to łokieć, jak kosz, to kolano, jak narty, to głowa itd. Fakt, że goi się na nim jak na psie, więc nie zawraca sobie głowy lekarzami. Przynajmniej tyle.

Smutna prawda: Doktor Robert Starzec, dyrektor szpitala EuroMediCare w Ząbkowicach Śląskich, jest odmiennego zdania. "Zbyt częste kontuzje są zazwyczaj wynikiem braku odpowiedniego przygotowania, braku koordynacji ruchowej lub zwykłego pecha. Ale powtarzające się urazy głowy nie powinny być lekceważone i wymagają lekarskiej konsultacji. Istnieje potwierdzony związek między częstymi uderzeniami w głowę a chorobą Parkinsona, więc wszystkim uprawiającym sporty zalecałbym postawę czeskiego bramkarza Chelsea Londyn Petra Cecha, który od wypadku na każdy mecz wychodzi w kasku".

Głupota 6


Jazda na podwójnym gazie

Panie władzo, jedno piwo, i to wczoraj! Dzisiaj tylko jabłko zjadłem i kropli żołądkowych łyknąłem. Kto uciekał?! Przez 50 kilometrów?! Niemożliwe, to chyba nie ja byłem. A papiery w domu zostawiłem.

Smutna prawda: Młodszy aspirant Małgorzata Adamczyk z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu rzeczowo przedstawia fakty: niezatrzymanie się do kontroli, artykuł 92 par. 2 kodeksu wykroczeń; ewentualny brak dokumentów, artykuł 94 par. 1 kodeksu wykroczeń. Kierowanie pojazdem pod wpływem to już grubszy kaliber: artykuł 178 par. 1, ale tym razem kodeksu karnego, natomiast ewentualna recydywa, bo prawko już wcześniej zabrano, to art. 244 kk.

Różowo nie jest. Za dwa pierwsze grzechy już wpadasz w widełki od 6 miesięcy do 3 lat, a o dwóch następnych nawet szkoda gadać. Do 15 lat. Ale to dopiero początek - czas na grzywny. Przy wykroczeniu górny pułap to 5000 zł, jeżeli jednak jeszcze do tego spowodowałeś wypadek, musisz się liczyć z przepadkiem samochodu i dożywotnią utratą prawa jazdy. I nie myśl, że ktoś będzie Cię żałował - tysiące zabitych rok w rok na polskich drogach radykalnie pozbawia nas poczucia humoru.

Głupota 7


Pierwszy mach

Pierwszy papieros jest obrzydliwy, ba, pierwsza paczka papierosów lub nawet kilka także. Organizm się broni, ale potrzeba towarzyskiego zaistnienia, popisania się dorosłością, przyszpanowania zwycięża. I doprowadzamy w końcu do tego, że codziennie rano nasz organizm drze się: dawaj natychmiast tę nikotynę!

Smutna prawda: "Każda chwila jest dobra, by przestać - twierdzi profesor Jerzy Kołodziej z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. - Nawet 2 tygodnie przerwy pozwalają oskrzelom częściowo odbudować nabłonek migawkowy, sparaliżowany przez palenie" - dodaje.

Mamy więc jasną sytuację, tylko nieco inną. Zostaniesz bowiem nieuchronnie pokarany chorobami, ale nie za jednorazową głupotę z zaczęciem palenia, lecz za trwanie w tej głupocie z samobójczym uporem. A, jak wiadomo, recydywa jest karana surowiej.

Głupota 8


Rosyjska ruletka w łóżku

Trochę więcej alkoholu niż zwykle na imprezie, ona chętna, piękna, kusząca... Nieważne, że nieznajoma, że brak gumki. Psiakrew, raz się żyje!

Smutna prawda: Dobrze powiedziane i właśnie dlatego trzeba myśleć. I przestać żyć w przekonaniu, że tylko innym zdarzają się niechciane ciąże. O chlamydiach, wirusowym zapaleniu wątroby, kile, AIDS i innych draństwach przenoszonych przez seks nie wspominając. Na Columbia University twierdzą nawet, że rak prostaty jest wywoływany przez wirusy przenoszone drogą płciową. Czyli bez gumki ani rusz. Nigdy! Never!

Zobacz także:  Barman radzi: bądź mądry przed szkodą

MH 02/2011

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
Muzyka jest sprawdzonym narzędziem poprawiającym wydajność, ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Sprawdzamy, jakie tempo muzyki wybrać.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA