Narcystyczny związek

Co się dzieje, kiedy narcyz spotyka narcyza? Czy dogadają się na zasadzie podobieństwa? Czy może jest do doskonały przepis na wybuch światowego konfliktu jądrowego? Czy mogą się w sobie zakochać i stworzyć związek, skoro, podobno, narcyz kocha tylko siebie? A może miłość może uleczyć narcyzów i sprawić, że wyjdą poza własny egocentryzm?

Narcystyczny związek fot. shutterstock.com

 1. Kim jest narcyz
 2. Kogo wybiera sobie narcyz
 3. Czy narcystyczny związek ma szanse
 4. Czy narcyz może się zakochać
 5. Czy narcystyczny związek musi się skończyć

Kim jest narcyz

Narcystyczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się uporczywymi myślami, emocjami i zachowaniami, które mogą być szkodliwe dla osoby z zaburzeniem lub dla jej otoczenia. Cechy osobowości narcystycznej utrudniają tej osobie nawiązywanie relacji i prawdziwy głęboki kontakt z innymi ludźmi, ale też i z sobą samym. Lekarz, czy terapeuta może zdiagnozować narcyzm, gdy dana osoba wykazuje pięć lub więcej niżej wymienionych objawów.

 • Zawyżone poczucie własnej wartości. Poczucie, że są wspanialsi, bardziej inteligentni, zdolni i czarujący niż jest w rzeczywistości i bardziej niż inni ludzie w ogóle.
 • Urojenia wielkościowe. Osoby o narcystycznej osobowości mogą nieustannie fantazjować o posiadaniu nieograniczonej mocy, inteligencji, piękna, akceptacji lub miłości.
 • Poczucie wyjątkowości. Podkreślają, jak wyjątkowi są w porównaniu do wszystkich innych. Mogą być zrozumiani tylko przez nielicznych lub zestawiani tylko z innymi wyjątkowymi ludźmi i grupami.
 • Potrzeba bycia podziwianym. Mogą szukać stałej uwagi i mogą nie znosić żadnej formy krytyki.
 • Domaganie się specjalnych przywilejów. Są przekonani, że zasługuje na specjalne traktowanie i mają prawo do wszystkich dostępnych przywilejów.
 • Skłonność do wykorzystywania innych. Taktyki manipulacji i wyzysku są bardzo powszechne u wielu osób o osobowości narcystycznej.
 • Brak empatii. Nie są w stanie zrozumieć potrzeb innych lub postawić się w czyjejś sytuacji.
 • Zazdrość, zawiść i nieufność. Osoby z tym zaburzeniem osobowości zwykle uważają, że inni konkurują z nimi lub są zazdrośni o to, kim są.
 • Arogancja i pogarda. Niektórzy ludzie o narcystycznej osobowości mogą lekceważyć innych jako bezwartościowych, śmiesznych lub głupich.

Kogo wybiera sobie narcyz

Z badań wynika, że stosunkowo nieczęsto zdarza się, aby dwoje narcyzów było w trwałym związku. W większości przypadków poszukują (i czasem znajdują!) kochającego, opiekuńczego, troskliwego partnera/partnerkę. Ponieważ potrzebują nieustannej uwagi, to szukają osoby, która będzie w nich wpatrzona i bezkrytycznie zachwycona. Uwielbiają pochwały, komplementy i kochają ludzi, którzy im to zapewniają. Narcyz żąda, a jego partner zapewnia. Narcyza nie interesują uczucia, potrzeby i zainteresowania partnera. Są zainteresowani własnymi potrzebami i wymaganiami. Będą mówić, ale nie słuchać, będą brać i nigdy nie oddadzą.

Czy narcystyczny związek ma szanse

Większość narcyzów, to typy gwiazdorskie - atrakcyjni, wygadani, potrafią przyciągać do siebie ludzi i dlatego nic dziwnego, że przyciągają również narcyzów. Każdy narcyz lubi mieć to, co najlepsze, w tym najlepszych partnerów, nic więc dziwnego, że czasem drugi narcyz - gwiazda w swoim otoczeniu, wydaje się w naturalny sposób odpowiednim kadydatem/kandydatką. „Będziemy fantastycznie razem wyglądać” - myślą sobie obydwoje. Coś ich do siebie ciągnie. Poza tym – przecież każdy lubi ludzi podobnych w jakiś sposób do siebie, to znane zjawisko psychologiczne. Jest wiele narcystycznych związków wśród celebrytów - to te podziwiane power couple. Nie wiemy jednak, jak ich życie wygląda na co dzień. A że nie jest słodko, świadczy o tym krótkotrwałość tych związków.

Czy narcyz może się zakochać

Pierwsze dni lub miesiące mogą być przyjemne. Ponieważ wielu narcyzów to typy uwielbiające teatralne gesty, to randki mogą być wspaniałym wydarzeniem. Seks może być ekscytującym spektaklem. Będą się popisywali przed sobą tym, jacy są wyjątkowi i zachwycający. Szczególnie chętnie będą korzystać z mediów społecznościowych, aby pokazać na zewnątrz, jakie mają idealne życie. Pewnie każdy z nas widział na Instagramie zdjęcia par celebrytów robiących sobie taki sam tatuaż, lub ubranych tak, aby ich stroje idealnie ze sobą współgrały. Tak właśnie zachowałoby się dwoje narcyzów na wczesnych etapach związku. Ale prędzej, czy później ich egocentryzm dochodzi do głosu i zaczynają się pojawiać rysy na tym cudownym obrazku.

Czy narcystyczny związek musi się skończyć

Są granice do jakich narcyz może posunąć zainteresowanie drugą osobą. Jeśli, natomiast sam nie dostaje odpowiedniej dawki uwagi, zaczyna być niezadowolony. A nie dostanie, bo przecież jest w związku z drugim narcyzem. Spowoduje to rozłam między nimi i doprowadzi do starcia. Przyczyny konfliktów mogą być różne - mogą na przykład zacząć konkurować ze sobą, aby udowodnić, kto jest lepszy, ważniejszy, kto rządzi w związku. Więc to, co ich do siebie przyciągnęło, zacznie dzielić. Mogą być o siebie nawzajem zazdrośni – niekoniecznie seksualnie, nie będą mogli znieść tego, że istnieją ludzie, których lubi partner. Będą wyolbrzymiać własne zasługi dla partnera i związku, natomiast kompletnie nie zauważą tego, co robi druga osoba. Mogą starać się nawzajem sobą manipulować prowadząc grę, która będzie na dalszą metę nie do wytrzymania.

Pary narcyzów tak naprawdę nie wiedzą, jak stworzyć intymny i pełen miłości związek. Jednak czasem wydaje się, że mają wystarczająco dużo wspólnego, aby to przezwyciężyć i ostatecznie zostać ze sobą tworząc układ, który im pasuje, a który mógłby wydawać się dziwny dla innych.

REKLAMA