Największe pomyłki w historii

Nikt z nas nie zna przyszłości. Próbując przewidzieć, jakim pobiegnie torem, mylą się nawet ludzie doświadczeni życiem, wykształceni eksperci i wyniesione na społeczny piedestał autorytety. Czasami jednak mylą się tak bardzo, że warto to odnotować, zapamiętać i przytoczyć. 

Elvis shutterstock.com

„Na pewno wygramy. Siadajcie przed telewizorami, wyciągnijcie nogi i odprężcie się. Zmartwienia zostawcie mnie – za to mi płacą!” – trener reprezentacji Anglii Graham Taylor przed mistrzostwami Europy w 1992 roku. Anglia nie wygrała ani jednego meczu.

REKLAMA

„Ta piosenka o tęczy jest bez sensu, wywalcie ją” – notatka służbowa od szefa MGM po wstępnym wysłuchaniu utworu „Over the Rainbow” z „Czarnoksiężnika z krainy Oz” (1939).

„Beatlesi? To oni jeszcze istnieją?” – książę Edynburga w roku 1965, tuż przed nagraniem przez nich 10 piosenek, które kolejno wspięły się na pierwsze miejsce list przebojów.

PRZECZYTAJ TEŻ: 5 historycznych pomyłek, które mogą być dla Ciebie nauczką

„Turystom, którzy chcą oderwać się od wszystkich, kłopotów polecamy safari w Wietnamie” –magazyn „Newsweek”, późne lata 60.

„Oceniam, że istnieje rynek światowy na około 5 komputerów” – Thomas Watson, prezes IBM (1943).

„Powinieneś wrócić do jeżdżenia ciężarówką” – menedżer muzyczny do Elvisa Presleya, z którym zrywał umowę (1954).

„Ale po co to komu?” – inżynier w wydziale Zaawansowanych Systemów Komputerowych IBM na temat mikroprocesora (1968).

„To bardzo interesujące, mój drogi Whittle, ale to nie będzie działało” – profesor inżynierii aeronautycznej w Cambridge, podczas oglądania planów silnika odrzutowego zaprojektowanego przez Franka Whittle’a.

„Wszystko, co mogło być wynalezione, już zostało wynalezione” – dyrektor amerykańskiego Biura Patentowego (1895).

„Po zamknięciu Wystawy Paryskiej wyłączy się światło elektryczne i nikt więcej o elektryczności nie usłyszy” – Erasmus Wilson, profesor uniwersytetu w Oxfordzie (1878).

REKLAMA