Najlepszy prezent na Dzień Dziadka: Twój czas

Twój dziadek prawdopodobnie ma już wszystko, czego potrzebuje. Jeśli więc chcesz mu sprawić prawdziwą radość, zamiast kapci, butelki czy nowej wkrętarki podaruj mu coś, czego kupić nie można - Twój czas, Twoje zainteresowanie i Twój uścisk. Krótko mówiąc: najlepszy prezent to Ty.

Dziadek z wnukiem na dzień dziadka Shutterstock.com
Nie przegap okazji, żeby porozmawiać z dziadkiem.

Czasami działamy jak psy Pawłowa. Słyszymy, że jest jakiś dzień, dzień matki, dzień kobiet, dzień dziecka, dzień zakochanych i zaraz zaczynamy się zastanawiać, co by tu kupić tej osobie. No bo przecież, jak ktoś ma święto, to należy mu się prezent, prawda? Owszem. Ale najlepszego prezentu kupić się nie da. 

Z czego ucieszy się dziadek?

Na pewno pamiętasz, jak czekałeś na prezenty pod choinką, jak liczyłeś, że dostaniesz konsolę albo chociaż fajną grę na dzień dziecka… To myślenie dziecka, które nie ma własnych pieniędzy i wszystko, co ma musi od kogoś dostać.

Z dziadkami jest nieco inaczej. Oni zdążyli już, po pierwsze - zgromadzić dobra materialne, po drugie - zdążyli też do tych dóbr nabrać dystansu. Gdy się ma 60, 70, 80 lat, znacznie większą wagę przywiązuje się do spraw ważniejszych niż nowy gadżet, ubranie czy nawet - jak w słynnej reklamie Pornhuba - wykupiony abonament premium.

Dla przypomnienia:

 

Porozmawiaj z nim

Ludziom w podeszłym wieku brakuje przede wszystkim rozmowy i możliwości podzielenia się swoim doświadczeniem, przemyśleniami czy choćby opowiedzenia zabawnych lub dramatycznych zdarzeń ze swojego życia. Twoja wizyta, uważne słuchanie to właśnie będzie najlepszy prezent. Ale nie rób tego na odwal się. Wygospodaruj co najmniej kilka godzin i w tym czasie naprawdę się na dziadku skup. Wyłącz komórkę, żeby Cię nie kusiło sprawdzanie, co nowego i żeby nikt wam nie przeszkadzał. Zapytaj, jak się czuje, czy coś go boli, czy w czymś nie trzeba mu pomóc, zaproponuj wspólną wyprawę na ryby wiosną (i dotrzymaj później słowa), albo chociaż zabierz go na spacer. Na spacerze rozmowa się zazwyczaj lepiej klei. Daj mu się wygadać i uważnie słuchaj, bo warto słuchać ludzi, którzy mają 50 lat więcej doświadczenia.

ZOBACZ TEŻ: Czy możemy żyć wiecznie?

Czego możesz się nauczyć od dziadka

To, że dziadek nie zna się na komputerach, słabo sobie radzi z komórką, albo nie wie, co to jest Netflix, nie oznacza, że nie możesz się od niego wciąż wiele nauczyć. Technologia ewoluuje bardzo szybko, ludzie znacznie wolniej i uwagi kogoś, kto ma z żywymi ludźmi do czynienia od kilku dziesięcioleci to wiedza bezcenna. Pamiętaj, że dziadek w tym czasie zdążył być młody i robić rzeczy, o których nie mógł Ci opowiedzieć, gdy miałeś 7 lat, był porzucany i porzucał kobiety, zdobywał pracę i ja tracił, przeżywał wzloty i upadki - słuchaj i wyciągaj wnioski. Jeśli nie wysłuchasz dziadka teraz, później może być za późno.

Gdy dziadek mieszka daleko

Zadzwoń. Porozmawiaj, umów się, że przyjedziesz i dotrzymaj słowa. Możesz też zaprosić dziadka do siebie. Zorganizuj przejazd, wymyśl zawczasu, co będziecie robili i, planując, zostaw mu też trochę czasu na nicnierobienie. Nadmiar wrażeń bywa torturą. 

Nie tylko od święta

Oczywiście bywa też tak, że dziadkowie są w trudnej sytuacji materialnej. Że niska emerytura nie pozwala im porządnie ogrzać mieszkania, wykupić leków czy zapłacić za wizytę u lekarza. Wówczas Twoja pomoc jest nieoceniona. Jednak w tej sytuacji nie wolno się ograniczać tylko do dnia dziadka czy babci. Trzeba im pomagać w miarę możliwości na co dzień. Nawet jeśli sam nie masz nadmiaru kasy, zawsze możesz pomóc, np znaleźć tańszego dostawcę opału, pokazać dziadkom, jak szukać tańszych alternatyw w internecie, pomóc odmalować mieszkanie, żeby nie musieli płacić za usługę itd. Sposobów pomocy jest mnóstwo - nie za wszystko musisz płacić pieniędzmi.

ZOBACZ TEŻ: Czy mężczyźni wymierają?

Zobacz również:
REKLAMA