W tym roku kup prezenty wcześniej

Jeśli zabierzesz się za wymyślanie prezentów dla dziewczyny, dla mamy, dla brata etc. jeszcze dziś, kupisz fajniejsze i oszczędzisz sporo kasy.

Sposób na najlepsze prezenty Shutterstock.com
W tym roku nie spóźnij się z prezentami

Nie wiem, jak Wy, ale ja co roku popełniam ten sam błąd. W listopadzie patrzę na kalendarz i widzę, że zbliża się Mikołaj, a tuż po nim Święta Bożego Narodzenia. To wiąże się z prezentami. Na Mikołaja zazwyczaj daję prezent tylko dziewczynie i synowi, ale już pod choinkę zwykle muszę wymyślić i kupić około 10 prezentów. Mama, tata, siostra, siostrzeńcy, kuzyni, babcia, dziecko, dziewczyna itd, itd.

Instynkt stadny

I co roku sytuacja się powtarza: 6 grudnia orientuję się, że to dziś. I pędzę do sklepu, gdzie tłumy takich samych desperatów jak ja biega z obłędem w oczach szukając oryginalnych pomysłów.

Tylko tych oryginalnych już nie ma. Jeśli znajduję jakieś super buty (a moja dziewczyna uwielbia buty!), to oczywiście nie ma już rozmiaru. Jeśli widzę jakąś fajną torebkę, to kosztuje krocie, a ja wiem, że w internecie można kupić taką samą lub bardzo podobną dwu, a czasami trzykrotnie taniej, tylko że ja jej potrzebuję dziś, a nie za tydzień (jak dobrze pójdzie, bo wiadomo, jak bardzo obłożeni są kurierzy w grudniu).

Coraz mniej czasu

Zaczynam więc nerwowo biegać od sklepu do sklepu, wszędzie spotykając takich samych jak ja zagubionych facetów z obłędem w oczach. Kobiety zresztą też, ale częściej są to mężczyźni.

Po zwiedzeniu sklepów obuwniczych, tych z torebkami, ze sweterkami i szaliczkami, po dotknięciu setek kubeczków, lampek na biurko i fikuśnych ramek na zdjęcia w sklepach z prezentami (kto tam w ogóle kupuje?!), rzeka facetów dzieli się na trzy strumienie: jedni idą do elektromarketu, szukając gadżetów elektronicznych, drudzy do perfumerii, gdzie ze zdumieniem odkrywają, że perfumy wciąż są drogie, a trzecia fala ląduje w sklepach typu Tchibo, gdzie można za niewielkie pieniądze kupić jakiś drobiazg.

Zrób to z głową

Wszyscy przepłacamy, wielu kupuje prezenty nietrafione, które nigdy nie będą używane. A przecież wcale tak być nie musi. Oto Twój plan na najbliższe dwa tygodnie: zrób prezenty z głową, a obdarowani będą szczęśliwi, a Ty nie będziesz musiał zwiększać limitu na karcie w styczniu.

1. Zrób listę

Wypisz wszystkich, których chcesz/powinieneś/musisz w tym roku obdarować.

2. Ustal budżet zbiorczy

Przemyśl, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wszystkie prezenty.

3. Podziel kasę

Budżet podziel przez ilość osób, wtedy będziesz wiedział, ile średnio możesz wydać. Następnie możesz trochę w budżecie pomieszać. Na prezenty dla najbliższych osób możesz przeznaczyć połowę, a pozostałą połowę ponownie podziel na pozostałych. Takie zabudżetowanie pomoże Ci ocenić, gdzie szukać inspiracji.

4.Wymyśl coś

Skup się na prezentach dla najbliższych dwóch czterech osobach. Zastanów się, co by ich ucieszyło, czego im brakuje, albo czego sami na pewno sobie nie kupią, bo uznają to za zbytek. Kuzyni, ciocie i znajomi, którzy będą na wigilii na pewno nie spodziewają się fajerwerków, więc możesz ograniczyć się do sztampowych pomysłów typu rękawiczki, czapka, szalik czy książka.

5. Po trzy pomysły

Przy każdym imieniu z góry listy (czyli Ci najbliżsi) postaraj się wypisać po trzy pomysły na prezent, który mieści się w budżecie i powinien ucieszyć. Warto się skonsultować z koleżanką, siostrą, bratem czy córką obdarowywanych - to może być kopalnia pomysłów.

6. Kupuj online

Zacznij szukać w internecie - po pierwsze, w sklepach internetowych jest zazwyczaj taniej niż w stacjonarnych, po drugie - zwykle też jest większy wybór. Ba, jeśli zamówisz coś niebawem, możesz nawet zamawiać zza granicy (np. z Amazona) - paczka zdąży jeszcze dotrzeć.

7. Szukaj promocji

Zbliża się Black Friday - to doskonała okazja, żeby kupić prezenty taniej. Poniżej znajdziesz listę sklepów, gdzie promocje już trwają. Powodzenia!

REKLAMA