[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Najlepsze gry planszowe: ranking MH

Domowa rozrywka nie musi oznaczać jedynie oglądania seriali. Skoro tyle czasu spędzasz teraz w swoich czterech ścianach, zainwestuj w fajną planszówkę. Na rynku jest ich mnóstwo, dlatego przy pomocy eksperta stworzyliśmy ranking gier planszowych. Zapraszamy!

Póki co gramy 1 na 1 lub w gronie rodzinnym i szlifujemy planszówkowe skille przed rozgrywkami w większym gronie. Najciekawsze tytuły pomógł nam wybrać Łukasz „Wookie” Woźniak, który od 10 lat prowadzi jeden z najpopularniejszych kanałów poświęconych grom planszowym na YouTube.

Oprócz tego prowadzi wydawnictwo, serwis fundowania społecznościowego zagramw.to i jest też autorem kilkunastu gier (m.in. Valhalli i Słownego Ninja, które też pojawiają się wśród polecanych tytułów). Aha! Ze względu na obecną sytuację skupiliśmy się na grach, w które w większości można na spokojnie pograć we dwójkę.

REKLAMA

Ranking najlepszych gier planszowych

 • Star Wars: X-Wing
 • Summoner Wars
 • Great Western Trail
 • Pandemic
 • Century
 • Valhalla
 • KeyForge
 • Brzdęk! W Kosmosie
 • Talisman: Magia i Miecz
 • Detektyw
 • Ostatni Bastion
 • Patchwork
 • Welcome to ... Miasteczko Marzeń
 • Gra Wstępna
 • Domek
 • Słowny Ninja
 • Fauna
 • Azul
 • Sagrada
 • Reef
 • Monopoly

ZOBACZ TEŻ: Jak nie dać się nudzie

Najlepsze gry strategiczne

Star Wars: X-Wing

Gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen, którzy chcą powalczyć w przestrzeni w dwuosobowym gronie. Gra zawiera pomalowane figurki i wymaga od graczy taktycznego kierowania szwadronem myśliwców.

Summoner Wars

Pojedynek dwuosobowy w klimacie fantasy oddanym bardzo ładnymi ilustracjami. Każdy gracz kieruje jednostkami na planszy i stara się pokonać przeciwnika. Bardzo fajny miks strategii i losowości.

Great Western Trail

To duża, zaawansowana gra strategiczna, w której gracze ścigają się w zarządzaniu stadem na dzikim zachodzie. Dużo główkowania i wiele godzin przy stole gwarantowane.

Pandemic

Zbieżność przypadkowa – gdybyśmy nie mieli trwającej akurat pandemii, również polecilibyśmy tę plaszówkę, bo to po prostu bardzo dobra gra strategiczna. Wcielacie się w niej w zespół ratujący świat przed rozprzestrzenieniem się wirusa oraz szukacie na niego szczepienia.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: 6 trików bilardowych

Najlepsze gry karciane

Warto mieć na uwadze, że karcianki są zazwyczaj tańsze od wypasionych planszówek, co stanowi ich dużą zaletę (choć, oczywiście, nie jedyną).

Century

Gracze wcielają się w handlarzy, którzy budują swój zestaw kart pozyskiwania i wymiany surowców. Mnóstwo możliwości i dróg do zwycięstwa, a zasady gry mieszczą się na jednej kartce instrukcji.

Valhalla

Gra karciano-kościana, w której wcielacie się w nordyckich Jarlów i prowadzicie drużynę wojowników do bitwy. Dynamiczna gra dla tych, którzy szukają rywalizacji.

KeyForge

Gra dla 2 osób, w której każde pudełko zawiera unikatowe talie. Proste zasady, bardzo ładna oprawa wizualna i niepowtarzalne decki kart.

Najlepsze gry przygodowe

Czas na dynamiczne gry pozwalające przeżyć przygody w odległych krainach, nie ruszając się z domu i zapomnieć o nudzie.

Brzdęk! W Kosmosie

Dynamiczna gra, w której włamujemy się na statek kosmiczny, który chcemy okraść. Gracze starają się zdobyć jak najcenniejsze skarby i uciec ze statku nim będzie za późno.

Talisman: Magia i Miecz

Kultowa gra fantasy, której pierwsza edycja miała premierę w UK w 1983 r. Świetna rozrywka dla młodszych i starszych.

Detektyw

Gra detektywistyczna, w której gracze pracują nad sprawami kryminalnymi na pograniczu prawdy i fikcji. Wciągająca gra w której czujecie się jak prawdziwy zespół detektywów.

Ostatni Bastion

Gra kooperacyjna o obronie tytułowego bastionu. Gdy hordy potworów uderzają w wasze bramy, musicie współpracować, stawiać im opór i wytrwać do końca.

Najlepsze gry dla par

Zaproś do gry swoją partnerkę i rozbudź w niej miłość do planszówek. Gdy znudzą Wam się przygody i rywalizacja, możecie sięgnąć po gry erotyczne, których na rynku nie brakuje.

Patchwork

Prosta i wciągająca gra dedykowana dla 2 graczy, w której każdy szyje tytułowy patchwork. Gra ma ciekawy klimat, jest dynamiczna i wymaga przyjemnego główkowania.

Welcome to ... Miasteczko Marzeń

Gra, która działa w większym gronie, ale świetnie sprawdza się właśnie w dwie osoby. Gracze rywalizują w budowanie jak najlepszej dzielnicy miasta i każda rozgrywka gwarantuje bardzo ciekawe decyzje.

Gra Wstępna

To prosta zabawa dla par, w której omawiają wspólnie wylosowany temat. Nie ma tutaj rywalizacji, wygranych, czy przegranych ale budowanie komunikacji w relacji.

Najlepsze gry dla rodziny

Możesz zagrać ze swoimi dzieciakami lub młodszym rodzeństwem i zafundować świetną zabawę dla całej gromady. Gry nie tylko bawią, ale i uczą, więc naprawdę warto poświęcić czas na tego typu rozrywkę.

Domek

Temat bardzo atrakcyjny, bo tutaj każdy gracz buduje swój wymarzony dom. Gracze decydują jakie będą mieć pokoje i ich rozmieszczenie, a wygrywa osoba, która okaże się najlepszym planistą.

Słowny Ninja

Gra karciana z 5 wariantami gry na różne okazje i dla różnych grup. Coś dla młodszych, starszych, coś szybszego i bardziej strategicznego. Mała gra na każdą kieszeń i półkę.

Fauna

Quiz rodzinny, który nie opiera się na eksperckiej wiedzy, ale na umiejętności szacowania i ogólnej znajomości fauny. Prosty, szybki i bardzo przyjemny.

Najlepsze gry logiczne

Mamy też kilka propozycji dla tych, którzy lubią się zmóżdżyć. Te trzy ciekawe gry logiczne  to trening dla Twoich szarych komórek.

Azul

Gra logiczna w której każdy układa mozaikę z kolorowych płytek. Gracze pozyskują i układają płytki w ciekawy sposób, a nieoczywista punktacja wymaga wysilenia komórek.

Sagrada

Gra logiczna w której każdy układa kolorowy witraż korzystając ze wspólnej puli kości. Gracze mają inne witraże i starają się osiągnąć jak najlepszy wynik, przeszkadzając w tym samym czasie innym.

Reef

Gra logiczna w budowanie rafy koralowej - prosta w zasadach, ale niełatwa do opanowania. Gracze używają kart, żeby dobierać i układać elementy rafy tak, żeby zdobyć jak najwięcej punktów.

Najlepsze gry ekonomiczne

Jest wiele fajnych gier ekonomicznych, ale umówmy się: Monopoly nie ma sobie równych.

Monopoly

Kultowa gra powstała w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu. Od tego czasu gracze na całym świecie kupują nieruchomości, stawiają hotele i liczą papierowe banknoty. Zdajemy sobie sprawę, że powstało wiele bardziej złożonych, mniej losowych i po prostu lepszych gier, ale z uwagi na kultowość "Monopoly" nie mogliśmy pominąć jej w naszym zestawieniu. Redaktorzy i redaktorki różnych działów MH donoszą, że świetnie gra się też w edycje specjalne, np. tę dla fanów serialu „Przyjaciele” czy tę z powojenną Warszawą.

Akcja #OgramyWirusa

Polska społeczność wydawców i miłośników gier planszowych zaangażowała się w pomoc szpitalom w trudnym dla wszystkich okresie pandemii koronawirusa. Inicjatorem akcji #OgramyWirusa jest platforma zagramw.to . „Od ponad dwóch lat, poprzez prowadzenie kampanii crowdfundingowych, pomagamy polskim wydawcom we wprowadzaniu na rynek nowych gier planszowych. Dziś problemy dotykają wielu polskich przedsiębiorców - także wydawnictwa. Stąd pomysł na zainicjowanie akcji, w ramach której polscy wydawcy gier planszowych łączą się pod jednym szyldem - www.ogramywirusa.pl – mówi Barnaba Drukała, współorganizator akcji.

Na tej stronie gracze mogą zakupić gry planszowe różnych wydawnictw bezpośrednio od producentów. Znajdziesz wśród nich także te, które polecaliśmy powyżej. Nie tylko wspomagasz w ten sposób twórców, ale i służbę zdrowia, bo 10% od każdej sprzedanej gry będzie przekazywane na ogólnopolską zbiórkę Fundacji Siepomaga na walkę COVID-19.

Na stronie akcji widoczny jest licznik, pokazujący, ile pieniędzy udało się zebrać dla Fundacji łącznie dzięki sprzedaży na www.ogramywirusa.pl oraz aukcjom gier planszowych na grupie na Facebooku - w tym momencie jest to już ponad 10.000 zł. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup jakiejś gry, to chyba dobry sposób, by to zrobić, prawda?

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij