Najlepsze gry planszowe: ranking MH

Domowa rozrywka nie musi oznaczać jedynie oglądania seriali. Skoro tyle czasu spędzasz teraz w swoich czterech ścianach, zainwestuj w fajną planszówkę. Na rynku jest ich mnóstwo, dlatego przy pomocy eksperta stworzyliśmy ranking gier planszowych. Zapraszamy!

shutterstock.com

Póki co gramy 1 na 1 lub w gronie rodzinnym i szlifujemy planszówkowe skille przed rozgrywkami w większym gronie. Najciekawsze tytuły pomógł nam wybrać Łukasz „Wookie” Woźniak, który od 10 lat prowadzi jeden z najpopularniejszych kanałów poświęconych grom planszowym na YouTube.

Oprócz tego prowadzi wydawnictwo, serwis fundowania społecznościowego zagramw.to i jest też autorem kilkunastu gier (m.in. Valhalli i Słownego Ninja, które też pojawiają się wśród polecanych tytułów). Aha! Ze względu na obecną sytuację skupiliśmy się na grach, w które w większości można na spokojnie pograć we dwójkę.

Ranking najlepszych gier planszowych

 • Star Wars: X-Wing
 • Summoner Wars
 • Great Western Trail
 • Pandemic
 • Century
 • Valhalla
 • KeyForge
 • Brzdęk! W Kosmosie
 • Talisman: Magia i Miecz
 • Detektyw
 • Ostatni Bastion
 • Patchwork
 • Welcome to ... Miasteczko Marzeń
 • Gra Wstępna
 • Domek
 • Słowny Ninja
 • Fauna
 • Azul
 • Sagrada
 • Reef
 • Monopoly

ZOBACZ TEŻ: Jak nie dać się nudzie

Najlepsze gry strategiczne

Star Wars: X-Wing

Gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen, którzy chcą powalczyć w przestrzeni w dwuosobowym gronie. Gra zawiera pomalowane figurki i wymaga od graczy taktycznego kierowania szwadronem myśliwców.

Summoner Wars

Pojedynek dwuosobowy w klimacie fantasy oddanym bardzo ładnymi ilustracjami. Każdy gracz kieruje jednostkami na planszy i stara się pokonać przeciwnika. Bardzo fajny miks strategii i losowości.

Great Western Trail

To duża, zaawansowana gra strategiczna, w której gracze ścigają się w zarządzaniu stadem na dzikim zachodzie. Dużo główkowania i wiele godzin przy stole gwarantowane.

Pandemic

Zbieżność przypadkowa – gdybyśmy nie mieli trwającej akurat pandemii, również polecilibyśmy tę plaszówkę, bo to po prostu bardzo dobra gra strategiczna. Wcielacie się w niej w zespół ratujący świat przed rozprzestrzenieniem się wirusa oraz szukacie na niego szczepienia.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: 6 trików bilardowych

Najlepsze gry karciane

Warto mieć na uwadze, że karcianki są zazwyczaj tańsze od wypasionych planszówek, co stanowi ich dużą zaletę (choć, oczywiście, nie jedyną).

Century

Gracze wcielają się w handlarzy, którzy budują swój zestaw kart pozyskiwania i wymiany surowców. Mnóstwo możliwości i dróg do zwycięstwa, a zasady gry mieszczą się na jednej kartce instrukcji.

Valhalla

Gra karciano-kościana, w której wcielacie się w nordyckich Jarlów i prowadzicie drużynę wojowników do bitwy. Dynamiczna gra dla tych, którzy szukają rywalizacji.

KeyForge

Gra dla 2 osób, w której każde pudełko zawiera unikatowe talie. Proste zasady, bardzo ładna oprawa wizualna i niepowtarzalne decki kart.

Najlepsze gry przygodowe

Czas na dynamiczne gry pozwalające przeżyć przygody w odległych krainach, nie ruszając się z domu i zapomnieć o nudzie.

Brzdęk! W Kosmosie

Dynamiczna gra, w której włamujemy się na statek kosmiczny, który chcemy okraść. Gracze starają się zdobyć jak najcenniejsze skarby i uciec ze statku nim będzie za późno.

Talisman: Magia i Miecz

Kultowa gra fantasy, której pierwsza edycja miała premierę w UK w 1983 r. Świetna rozrywka dla młodszych i starszych.

Detektyw

Gra detektywistyczna, w której gracze pracują nad sprawami kryminalnymi na pograniczu prawdy i fikcji. Wciągająca gra w której czujecie się jak prawdziwy zespół detektywów.

Ostatni Bastion

Gra kooperacyjna o obronie tytułowego bastionu. Gdy hordy potworów uderzają w wasze bramy, musicie współpracować, stawiać im opór i wytrwać do końca.

Najlepsze gry dla par

Zaproś do gry swoją partnerkę i rozbudź w niej miłość do planszówek. Gdy znudzą Wam się przygody i rywalizacja, możecie sięgnąć po gry erotyczne, których na rynku nie brakuje.

Patchwork

Prosta i wciągająca gra dedykowana dla 2 graczy, w której każdy szyje tytułowy patchwork. Gra ma ciekawy klimat, jest dynamiczna i wymaga przyjemnego główkowania.

Welcome to ... Miasteczko Marzeń

Gra, która działa w większym gronie, ale świetnie sprawdza się właśnie w dwie osoby. Gracze rywalizują w budowanie jak najlepszej dzielnicy miasta i każda rozgrywka gwarantuje bardzo ciekawe decyzje.

Gra Wstępna

To prosta zabawa dla par, w której omawiają wspólnie wylosowany temat. Nie ma tutaj rywalizacji, wygranych, czy przegranych ale budowanie komunikacji w relacji.

Najlepsze gry dla rodziny

Możesz zagrać ze swoimi dzieciakami lub młodszym rodzeństwem i zafundować świetną zabawę dla całej gromady. Gry nie tylko bawią, ale i uczą, więc naprawdę warto poświęcić czas na tego typu rozrywkę.

Domek

Temat bardzo atrakcyjny, bo tutaj każdy gracz buduje swój wymarzony dom. Gracze decydują jakie będą mieć pokoje i ich rozmieszczenie, a wygrywa osoba, która okaże się najlepszym planistą.

Słowny Ninja

Gra karciana z 5 wariantami gry na różne okazje i dla różnych grup. Coś dla młodszych, starszych, coś szybszego i bardziej strategicznego. Mała gra na każdą kieszeń i półkę.

Fauna

Quiz rodzinny, który nie opiera się na eksperckiej wiedzy, ale na umiejętności szacowania i ogólnej znajomości fauny. Prosty, szybki i bardzo przyjemny.

Najlepsze gry logiczne

Mamy też kilka propozycji dla tych, którzy lubią się zmóżdżyć. Te trzy ciekawe gry logiczne  to trening dla Twoich szarych komórek.

Azul

Gra logiczna w której każdy układa mozaikę z kolorowych płytek. Gracze pozyskują i układają płytki w ciekawy sposób, a nieoczywista punktacja wymaga wysilenia komórek.

Sagrada

Gra logiczna w której każdy układa kolorowy witraż korzystając ze wspólnej puli kości. Gracze mają inne witraże i starają się osiągnąć jak najlepszy wynik, przeszkadzając w tym samym czasie innym.

Reef

Gra logiczna w budowanie rafy koralowej - prosta w zasadach, ale niełatwa do opanowania. Gracze używają kart, żeby dobierać i układać elementy rafy tak, żeby zdobyć jak najwięcej punktów.

Najlepsze gry ekonomiczne

Jest wiele fajnych gier ekonomicznych, ale umówmy się: Monopoly nie ma sobie równych.

Monopoly

Kultowa gra powstała w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu. Od tego czasu gracze na całym świecie kupują nieruchomości, stawiają hotele i liczą papierowe banknoty. Zdajemy sobie sprawę, że powstało wiele bardziej złożonych, mniej losowych i po prostu lepszych gier, ale z uwagi na kultowość "Monopoly" nie mogliśmy pominąć jej w naszym zestawieniu. Redaktorzy i redaktorki różnych działów MH donoszą, że świetnie gra się też w edycje specjalne, np. tę dla fanów serialu „Przyjaciele” czy tę z powojenną Warszawą.

Akcja #OgramyWirusa

Polska społeczność wydawców i miłośników gier planszowych zaangażowała się w pomoc szpitalom w trudnym dla wszystkich okresie pandemii koronawirusa. Inicjatorem akcji #OgramyWirusa jest platforma zagramw.to . „Od ponad dwóch lat, poprzez prowadzenie kampanii crowdfundingowych, pomagamy polskim wydawcom we wprowadzaniu na rynek nowych gier planszowych. Dziś problemy dotykają wielu polskich przedsiębiorców - także wydawnictwa. Stąd pomysł na zainicjowanie akcji, w ramach której polscy wydawcy gier planszowych łączą się pod jednym szyldem - www.ogramywirusa.pl – mówi Barnaba Drukała, współorganizator akcji.

Na tej stronie gracze mogą zakupić gry planszowe różnych wydawnictw bezpośrednio od producentów. Znajdziesz wśród nich także te, które polecaliśmy powyżej. Nie tylko wspomagasz w ten sposób twórców, ale i służbę zdrowia, bo 10% od każdej sprzedanej gry będzie przekazywane na ogólnopolską zbiórkę Fundacji Siepomaga na walkę COVID-19.

Na stronie akcji widoczny jest licznik, pokazujący, ile pieniędzy udało się zebrać dla Fundacji łącznie dzięki sprzedaży na www.ogramywirusa.pl oraz aukcjom gier planszowych na grupie na Facebooku - w tym momencie jest to już ponad 10.000 zł. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup jakiejś gry, to chyba dobry sposób, by to zrobić, prawda?

Zobacz również:
REKLAMA