Najdroższa kolekcja whisky na świecie wystawiona na sprzedaż!

Lubicie whisky? Pewnie zainteresuje Was fakt, że już niedługo (24 października) na aukcji w Sotheby wystawiona zostanie na sprzedaż najcenniejsza kolekcja rzadkiej szkockiej whisky w historii.

whisky shutterstock.com

Zestaw butelczyn wypełnionych szlachetnym trunkiem z wysp nazwano Ultimate Whisky Collection. Szacuje się, że zostanie kupiony za co najmniej 4 miliony funtów, czyli ponad 5 milionów dolarów. Na złotówki nie ma co przeliczać. Po co się irytować?

ZOBACZ TEŻ: Burbon i whisky - jak je odróżnić?

Cała kolekcja została bardzo starannie dobrana. Tworząc ten unikatowy zbiór, kolekcjoner konsultował wybór każdej kolejnej pozycji ze znanym amerykańskim specjalistą od whisky – Johnatanem Readem. Wszystko po to, by z pełną świadomością zagłębić się w świat szkockiej whisky zabutelkowanej kilkadziesiąt (lub więcej) lat temu. 

A było co konsultować, bo całość liczy sobie 178 butelek. Połowa z nich to niezwykle rzadkie okazy whisky ze słynnej szkockiej destylarni Macallan. Wśród nich legendarny Macallan z 1926 roku, leżakujący 60 lat, którego rozlano jedynie 40 butelek. Miłośnicy szkockiej ambrozji nazywają go Świętym Graalem świata whisky. Tego raczej nie należy mieszać z colą.

W skład kolekcji wchodzą także miniaturowe butelki, również sygnowane w destylarni Macallan, w cenie wywoławczej 55 tys. funtów, oraz 100-letnią butelkę Springbank (jedna z ostatnich rodzinnych destylarni w Szkocji) o szacunkowej wartości 140 tys. funtów.

Tym, którzy szczęśliwie mogą wziąć udział w aukcji, życzymy powodzenia. Reszcie przypominamy, że, owszem, dobra whisky to fajna sprawa, ale nie ma to jak dobry trening! 

Warto wiedzieć

„European Journal of Clinical Nutrition” udowodnił, że choć wina mają faktycznie więcej przeciwutleniaczy, to te zawarte w szkockiej lepiej się wchłaniają i skuteczniej bronią przed starzeniem się organizmu. 

REKLAMA