Muzyka: zyskaj energię na cały dzień

Jeśli odpowiednio dobierzesz muzykę do pory dnia i rodzaju zadań, życie stanie się prostsze i przyjemniejsze. Podpowiadamy, za pomocą jakiej muzyki nastroić się pozytywną energią i siłą do działania, już od samego rana.

mężczyzna słuchający muzyki Andrey_Popov, shutterstock.com
fot. Andrey_Popov, 2015, shutterstock.com

1. Godzina 7.30: wstawaj!

REKLAMA

Ustaw wieżę tak, żeby obudziła Cię muzyką, która od razu wpompuje w Twoje żyły adrenalinę. „Konieczność natychmiastowego odnalezienia się w skomplikowanej przestrzeni muzycznej zmusi Cię do przyspieszenia przejścia od stanu porannej półprzytomności do pełnej sprawności umysłowej i fizycznej.

To zasługa hormonu stresu – kortyzolu” – wyjaśnia dr Jason Ellis z Northumbria Center for Sleep Research. Odkręć potencjometr co najmniej do połowy. O tej porze sąsiedzi już nie powinni spać.

• Nowe brzmienia - Roman’s Revenge, Nicki Minaj

Niby mainstreamowy hip-hop, ale ile w tym energii! Rękę przyłożył też Eminem.

• Klasyka - W Don’t Fight It… Primal Scream

2. Godzina 8.15: w drodze do pracy

Stanie w korkach i na przystankach potrafi wytrącić z równowagi. Ale odpowiednia muzyka – czy to w samochodzie, czy w telefonie – pomoże Ci przetrwać tę codzienną rutynę.

„Słuchanie odpowiedniej muzyki przez 7 minut i więcej może zmienić nastrój i poprawić zdolności poznawcze” – mówi dr William Thompson, psycholog z Macquarie University. „Wybierz coś w szybkim tempie i w skali durowej – to najbardziej pobudza”.

• Nowe brzmienia - Listen To Your Love, Mona

Coś między The Clash a Kings of Leon.

• Klasyka - Today, Smashing Pumpkins

3. Godzina 9.00: początek pracy

W wielu firmach obowiązuje zakaz słuchania muzyki, jednak, jeśli do Twojej jeszcze nie dotarła ta moda, nie wahaj się. Badania uczonych z University of Illinois wykazały, że odpowiedni podkład muzyczny potrafi zwiększyć wydajność i kreatywność.

„Wolne tempo i dźwięki średnich częstotliwości są do tego celu najlepsze, zwłaszcza muzyka klasyczna” – mówi prof. Daniel Levitin, psycholog z Mc Gill University.

• Nowe brzmienia - Vanilla Minus, Gold Panda

Świetny, nieco hipnotyczny kawałek elektroniki.

• Klasyka - Divertimento Mozarta, w dowolnej wersji

REKLAMA

REKLAMA

43 patenty na życie bez stresu Edyta Pawlowska 2015/shutterstock
fot. Edyta Pawlowska 2015/shutterstock

4. Godzina 11.00: napięcie rośnie

REKLAMA

Właśnie odkryłeś, ile spraw odłożyłeś wczoraj na jutro? Dodaj sobie mocy i na 50 minut intensywnej pracy wrzuć playlistę z muzyką taneczną.

Badanie Max Planck Institute wykazało, że taki rodzaj muzyki zmniejsza poziom hormonu stresu i ciśnienie krwi. Przyda Ci się. Jeden warunek – nie przesadzaj z tempem. Za szybka muzyka podnosi poziom kortyzolu.

• Nowe brzmienia - Do It Again, Holy Ghost!

Klasyka z lat 80. we współczesnych aranżacjach.

• Klasyka - Blue Monday, New Order

5. Godzina 12.30: wyróżnij się z tłumu

Nieco psychodeliczne dźwięki dobiegające z Twoich głośników (lub słuchawek) mogą wzbudzić podejrzliwe zainteresowanie współpracowników. Jak wynika z badań na UCLA, takie nielinearne wokalizacje pobudzają mózg do lepszej pracy.

„Filmowcy używają właśnie takich brzmień, żeby skupić uwagę widza” – wyjaśnia prof. Daniel Blumstein, biolog z UCLA. Słysząc takie dźwięki, zaczynasz się spinać. I o to chodzi – w pracy i w kinie.

Nowe brzmienia - 67 mil, Falarek Band

Kawał doskonałej psychodeliczno-transowej muzy niedocenianego polskiego bandu.

• Klasyka - Polymorphia, Krzysztof Penderecki

6. Godzina 15.00: popołudniowy spadek energii

Posłuchaj tego, co świetnie znasz. „Słuchanie piosenek, które znamy, działa mniej więcej tak samo, jak czekolada czy seks” – wyjaśnia prof. Levitin. „Yesterday” Beatlesów to doskonały przykład. Wszyscy to znają, linia melodyczna jest łatwa do zapamiętania, ale niezbyt prosta.

Gdy melodia jest powtarzalna i zbyt łatwa do przewidzenia, mózg zaczyna się nudzić. Czy potrafisz zanucić w całości „Białą flagę” Republiki? Nie. Ale gdy usłyszysz, poczujesz w sobie przypływ energii.

• Nowe brzmienia - Biała flaga, Republika

Niby kilka prostych akordów, ale w idealnym tempie i rytmie.

• Klasyka - Yesterday albo Penny Lane, The Beatles

REKLAMA

facet słuchający muzyki EpicStockMedia, shutterstock.com
fot. EpicStockMedia, 2015, shutterstock.com

7. Godzina 18.30: trening

REKLAMA

„Zsynchronizowanie treningu z muzyką potrafi zwiększyć wytrzymałość nawet o 15%” – mówi dr Costas Karageorghis, psycholog sportowy z Brunel University. Jednak nie włączaj funkcji losowego wybierania utworów.

„Przypadkowo wybrane utwory zmniejszają poczucie zmęczenia o 8%. Jeśli sam sobie dobierzesz muzykę, zmniejszysz to uczucie aż o 12%” – dodaje prof. Karageorghis. Tworząc playlistę na trening, najlepiej wybieraj kawałki, które dobrze znasz i lubisz. Takie są najskuteczniejsze.

Nowe brzmienia - O.N.E, Yeasayer

Energetyczny, dynamiczny i radosny biały funk.

• Klasyka - Got You (I Feel Good), James Brown

8. Godzina 22.30: więcej seksu

Kluczem do skutecznego uwodzenia jest muzyka w wolnym tempie, ale z wyraźnym rytmem. „Łagodna muzyka powoduje rozluźnienie mięśni i wzrost poziomu oksytocyny, a to właśnie od tego hormonu zależy poczucie bliskości” – wyjaśnia dr Thompson.

Tutaj królem jest Louis Armstrong. Wg badaczy z Harvard University kobiety uwielbiają takie niskie, lekko chropowate głosy. Na drugim miejscu ląduje trochę kiczowaty, ale mimo wszystko świetny Barry White.

• Nowe brzmienia - Sun, Caribou

Wprawdzie głos wysoki, ale muzyka zapewnia chillout.

• Klasyka - What A Wonderful World, Louis Armstrong

9. Godzina 23.30: pora spać

Wbrew pozorom wolna i monotonna muzyka nie jest najlepszą kołysanką. „Utwory, które w pewnym sensie naśladują rytm zmian fal mózgowych od pobudzenia do uśpienia, pozwalają zasnąć o wiele szybciej niż te wolne, które odpowiadają wyłącznie powolnym falom delta, typowym dla czwartej fazy snu” – mówi prof. Ellis.

Najlepsza do zasypiania jest muzyka klasyczna. Poszukaj takich utworów, które zaczynają się mocno i dopiero stopniowo zwalniają i łagodnieją.

• Nowe brzmienia - Blue Cathedral , Jennifer Higdon

To współczesna kompozycja, ale spokojnie, bardzo melodyjna.

• Klasyka - Carnival Of The Animals, Camille Saint-Saëns

MH 08/14

REKLAMA

REKLAMA