Motywacja do działania a dieta [Praca mózgu]

Prawidłowa praca mózgu, a co za tym idzie wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników, które decydują o motywacji, poczuciu spełnienia i pozytywnym nastawieniu do życia, to wypadkowa wielu czynników, w tym m.in. zdrowej diety. Jej podstawa to unikanie cukru oraz jedzenie zdrowych tłuszczów, owoców i warzyw.

jedzenie, dieta shutterstock.com

Ważna jest też relaksacja, chwila odpoczynku i dobry sen. „Stres zmniejsza ilość neuronów, szczególnie w hipokampie, czyli strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i zdolności poznawcze. Podobnie dzieje się, gdy zaburzony jest rytm dobowy i gdy za mało śpisz. W trakcie snu w mózgu zachodzą procesy, dzięki którym w dzień możesz się skoncentrować i masz dobry nastój. Podczas snu pracuje również układ glimfatyczny, który usuwa zbędne metabolity, nieprawidłowe białka i oczyszcza środowisko życia neuronów. Codzienna rutyna »wyłączenia głowy« i dobry sen zmniejsza poziom kortyzolu, poprawia działanie układu odpornościowego, pamięć i pozwala na kontrolę emocji” – wyjaśnia Joanna Podgórska, biochemik ze specjalnością neurochemia, doktor nauk biologicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

ZOBACZ: Jak wykuć motywację do działania?

Dodaje, że aktywność fizyczna to kolejny ważny element dla utrzymania zdrowego, kreatywnego i szczęśliwego mózgu (patrz: motywacji do działania i pozytywnego myślenia). „Ruch jest niezbędny do tworzenia nowych komórek nerwowych, czyli neurogenezy, ich regeneracji i prawidłowej współpracy. Ćwiczenia fizycznie odsuwają procesy neurodegeneracji i otępienia, konsolidują pamięć i zdolność rozwiązywania problemów. Są także podstawą utrzymania dobrego samopoczucia, zmniejszają wahania nastroju, a także zapobiegają i łagodzą objawy depresji. Dzieje się tak za sprawą zmian biochemicznych, które zachodzą w trakcie i po skończonym wysiłku. Trening indukuje powstawanie endorfin, opioidów, serotoniny i endokannabinoidów” – podkreśla ekspertka i zaznacza, że korzystny wpływ na pracę mózgu mają także adaptogeny i nootropiki, jak Ashwagandha, Bacopa monnieri, Rhodiola rosea, Schisandra, Eleuthero czy Gotu kola oraz adaptogenne grzyby, np. Lion`s Mane, Cordyceps czy Reishi.

Zobacz również:
REKLAMA